Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai ii dau doua piciore la aripa si zic ca asa am gasit-o in parcare. nu merge?

    Comment


    • Jale cu protectiile alea de aripi!

      Comment


      • Originally posted by 24MAP View Post
        pai ii dau doua piciore la aripa si zic ca asa am gasit-o in parcare. nu merge?
        Hahahaha....asa da! ))

        Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

        Comment


        • Daca ai lovita aripa spate, pe CASCO iti repara suprafata exterioara, nicidecum prinderea barei si tot ce mai e ruginit pe interior.
          Doar sa ii dai de sa sparga tabla si sa iti schimbe aripa cu totul, sudura noua etc.

          Comment


          • Originally posted by 24MAP View Post
            m-am apucat ieri sa repar rugina de pe la aripi, si dupa ce am dat jos bara, cu chin cu vai ca suruburile nu se mai desfaceau si unu l-am taiat cu flexul, celalat s-a rupt cu tabla cu tot, m-am ingrozit cand am vazut cata rugina este. am curatat eu cat am putut si am dat cu vopsea, dar deja ma gandesc sa o duc in service si sa o fac calumea pe casco.

            Bah nene, din ce vad in poze, e jale ce-i acolo!
            Cand ai montat aparatorile de la aripi, zona era ok, nu exista niciun semn de rugina sau vopsea sarita de la pietre? Din ce an e loganu'?
            Eu am montat aparatori de-alea la aripi in urma cu vreo 2-3 ani dupa ce pe spate toata vopseaua de pe muchie imi era sarita de la pietre. Sarise pana la tabla, dar nu apucase sa rugineasca. Am curatat, am tratat zona si am revopsit local cu kitu' ala corector de la dacia. Dupa aia am montat aparatorile.
            Mi-e groaza sa ma gandesc ce poa' sa fie si la a mea.
            Oricum, ca "new entry", dupa iarna asta, mi-a aparut o mica floare (cam de 5cm) de rugina, jos in dreapta la portiera stanga, la fata vazuta, chiar pe colt unde se inchide. Nu cred ca merge tratata local, e rugina de-aia nenorocita de profunzime care se lasa cu penetrarea tablei. Masina n-a fost lovita. O sa revin cu poze. In rest, inca se prezinta ok.
            Last edited by Kojak; 21 April 2013, 12:50.

            Comment


            • Astea cu datul picioarelor in tabla sau cu zgaraiatul si cu "asa am gasit-o in parcare" e veche rau de tot.
              Voi chiar credeti ca astia de la firmele de asigurari au ciunga in par?
              Cand ti-o vedea ala rugina acolo cat raia pe capra din cauza acelor protectii, tare mie ca iti spune.. pass.
              Acum pe bune,,,este cea mai mare magarie sa pui protectii din alea care pe langa design "fabrica" si o rugina de mai mare frumusetea

              Comment


              • protectiile nu le-am pus eu, le-au pus astia de la dacia de cativa ani buni, cand m-au chemat pentru ceruire si tratament anti-rugina. masina e din 2006. daca infund aripa in asa fel incat sa nu mai poata fi indreptata, numai schimbata, nu au ce sa zica astia de la asigurari nimic, pentru ca nu pot demonstra contrariul. Plus de aia cunosc pe cineva la asigurari si se rezolva.

                Comment


                • Masina unui vecin.Iesita din garantia anticoroziune.Nu a fost lovita in acea zona.
                  Attached Files
                  Last edited by karlos12; 30 April 2013, 09:31.

                  Comment


                  • Ce dragut! A inflorit "artistic"...

                    Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                    Comment


                    • Un Logan la semafor. Cum fusese lovit din spate, bara s-a dat la o parte ca sa putem viziona cu totii modul in care rugina actioneaza la aripa spate.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Eu mi-am pus protectiile alea inainte de a iesi pe poarta dealerului. Sper sa nu infloreasca in urmatorii 5 ani. 2 ani si 2 ierni grele pline de sare, masina fiind mereu alba datorita sarii improscate de idiotii din primarii, au trecut fara prbl.

                        Comment


                        • Tu poti sa speri,,dar dupa poza de mai sus a lui @K ar trebui sa te ingrozesti.
                          A plecat rugina acolo exact dupa protectia aia. E totul artistic

                          Comment


                          • Speranta moare ultima. Cred totusi ca punand acele protectii peste vopseaua virgina, fara sa fi fost in contact cu intemperiile vremii si prostiei umane, au mai multe sorti de izbanda.
                            Last edited by Archangel80; 30 April 2013, 12:05.

                            Comment


                            • Rugina iese din interior! Am vazut asta la foarte multe Loganuri!

                              Comment


                              • Te duci si schimbi aripa si gata.... Cat costa o aripa fata? vreo 200-300 lei????
                                Last edited by Archangel80; 30 April 2013, 12:28.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google