Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fiind in garantie, mergi la service si vorbeste tare si cu nervi.
    Si altadata, alege alta marca de masina, care nu rugineste dupa 1 an sau 2 de zile.

    Comment


    • Multumesc pentru sfat!
      Am luat si eu o masina de toti banii carei aveam!

      Originally posted by cristiboerica View Post
      A mea are 1 an si 9 luni si are rugina in jurul lunetei si vopseaua umflata pe portbagaj .
      Adica lotul ala prost .
      cum ai rezolvato ?
      in aceeasi situatie sunt si eu, masina e di 13-07-2011
      Last edited by ionel vasile; 20 May 2013, 12:51. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by ionel vasile View Post
        Va salut !
        Dupa ultima spalare am observat intre luneta si rama puncte de rugina si pe jgheabul de scurgere de la portbagaj.
        Ce este de facut ? Masina este din 13-07-2011.
        Eu am reparat pe garantie. 3 zile la Apan service. Eu am avut la luneta si la busonul de benzina. Roaga-te sa nu iti apara pe usi, aripa si capota ca nu ti le fac pe garantie.

        Comment


        • Cum sa nu le faca? Mie mi-au schimbat doua usi pe garantie la forash!

          Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

          Comment


          • Esti un norocos.

            Comment


            • Da, ca am scapat de Logan! )

              In Bucuresti nu am auzit sa faca figuri atat de mari astia din service-uri pe partea de rugina.

              Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

              Comment


              • [IMG][/IMG]
                Originally posted by mr.K View Post
                Ia un spray cu vopsea, n-ai ce face cu creionul.
                Am dat cu creion in 2 straturi si apoi cu un creion cu lac,pt.ca era mic locul unde se vedea spre exterior. La interiorul aripii am dat cu grund si un strat de citum(se dau pe tevile de apa inainte de a se introduce in pamant).E ca un fel de antifon,dar mai bun.Imi pare rau ca nu i-am dat o mana cu pensula de acid clorhidric.Mananca toata rugina,dar imi era frica sa nu afecteze si rahatul de tabla din care este facuta aripa.La un fier bun ,acidul clorhidric ataca doar rugina(o devoreza).Sper sa ma mai tina 1-2 ani.Asta e,urmatoarea masina NU va mai fi Dacia,indiferent de model.
                Last edited by emyemanuel; 21 May 2013, 21:03.
                sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                Comment


                • Nici la mine nu va mai fi Dacia. Si nu numai din cauza ruginei . Caseta care troncane in viraje pe drumuri mai nasoale, reprezentanta Dacia constata ca e problema, uzina Dacia nu o considera prbl. Zgomotele s-au amplificat iar uzina Dacia considera ca nu e nicio prbl. Sa nu mai vb de reprezentantele Dacia infecte.

                  Comment


                  • @Archangel80, pune-i sa dea "hartie scrisa"...sa vezi cum schimba foaia.

                    Comment


                    • Caroseria unei Dacii este făcută integral din tablă cumpărată din Germania...
                      asa zice nenea Stroe aici.

                      Comment


                      • "Dacia nu cumpără aproape deloc tablă de la fostul Sidex Galaţi pentru că nu corespunde standardelor sale de calitate"

                        Cum era...zboara si crocodilu', da' mai jos, asa...


                        "O cu totul altă perspectivă are directorul ArcelorMittal Galaţi, Bruno Ribo. Acesta spune că fabrica din Galaţi este un furnizor vechi şi „de încredere“ al Dacia şi că relaţiile comerciale dintre cele două companii sunt bune. "

                        „Noi livrăm tablă către Dacia, de mult timp, şi am vrea să credem că suntem un partener de încredere“, a afirmat Bruno Ribo.


                        ...deci care din ei minte frumos?
                        Last edited by Kojak; 21 May 2013, 22:43.

                        Comment


                        • Originally posted by Kojak View Post
                          "[I]Dacia nu cumpără aproape deloc tablă de la fostul Sidex Galaţi pentru că nu corespunde standardelor sale de calitate
                          In 2004 cind am cumparat primul logan se discuta ca tabla e produsa in Slovacia; dupa 4 ani, pana sa o vand, n-am avut probleme cu rugina.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Mie mi-au confirmat cel putin 2 insi (de meserie, cica) ca loganu' meu are tabla facuta la Sidex. An fabr. 2006.

                            Comment


                            • Originally posted by Andrei1980 View Post
                              Oare de ce si pana in ziua de astazi nu da mai multa garantie de 6 ani impotriva coroziunii firma Dacia?(si numai sa nu faci un schimb de ulei la ei si imediat poti sa-ti iei adio de la reparatia caroseriei in caz de rugina ...) De tabla buna si procedeul anticoroziune pe care il folosesc? Sunt mai mult ca si sigur ca si Daciile fabricate astazi, dupa 5-6-7 ani o sa rugineasca in stil mare. Stiu ca o sa vina multi sa zica ce masini mai rasarite au vazut cu rugina cat palma in 15 locuri, dar procentajul conteaza. La logan apare rugina intr-un procentaj foarte mare...in timp ce la altii, mult mai rar...
                              Vezi-ti domle de Octavia ta, nu mai detii Loganul de mult timp, de ce ne mai deranjezi pe-aici daca nu crezi ca s-ar face?
                              Si eu mai detin cont pe alte forumuri dar sunt realist si nici nu scriu pe-acolo "nu cred ca s-ar face". Spune-ne si noua, ce anume nu crezi ca s-ar face?


                              Eu am cont pe loganclub(intru rar de 2 ani) dar nu cred ca s-ar face...insa sa stiti ca sunt multi pe acolo care explica din zori pana seara de ce este mai bun romanului Dacia decat orice altceva...
                              http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=740.795 - postul 1407.

                              Comment


                              • Sunt mai mult ca si sigur ca si Daciile fabricate astazi, dupa 5-6-7 ani o sa rugineasca in stil mare.
                                Eu inclin sa-i dau dreptate omului. Poate nu in stil mare vor rugini, dar de ruginit sigur vor rugini. Nu peste 7 ani. Unele au puncte de rugina deja dupa un an.
                                Nu vad de ce se supara lumea cand i se spune adevarul.

                                Acum 2 saptamani am retusat inca odata rugina aparuta la aripa spate dreapta. Aceleasi operatiuni, smirgel, primer, vopsea. Pana la anul, tine.
                                La inventarierea punctelor de rugina, au mai aparut unele mici pe cupola, portiere. Curata cu un ac si punctat cu un betigas de ureche inmuiat in vopsea.
                                Last edited by mr.K; 22 May 2013, 10:03.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google