Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie la cca o luna de la achizitionare, mi-a cazut de la balconul unui vecin nesimtit, o "pietricica" exact pe linia de sus(buza usii) la usa soferului ce se intalneste cu plafonul. Cca 2-3 mm vopsea sarita. Am lasat asa, nu a aparut rugina acolo nici pana in ziua de azi. Au trecut 2 ierni chiar.
    Vara trecuta l-am prins pe unul tolanit pe capota masinii. Cu capsele de la blugi mi-a ciupit vopseaua chiar la buza capotei ce intalneste radiatorul. Deocamdata nimic.

    PS: Stau si ma gandesc ce poate fi in capul unuia ce sta tolanit pe o masina ce nu este a lui?

    Comment


    • Vreun homles, ceva...sau facea omu' plaje

      Comment


      • Originally posted by 77sky View Post

        Acum vad postul lui IancuMIC, asadar - o minge la fileu, sa vedem comentariile voastre
        P.S. Anul trecut, cand am ajuns la garantie cu ea, tot tabla-un responsabilul de la caroserii mi-a spus o "poveste". Am crezut ca fabuleaza. Se pare ca e un sambure de adevar. Depinde acum...unde ?!?
        Se pare ca doar pavilionul si usile sunt acoperite galvanic; cel putin asa sustin cei de la Dacia; dar am senzatia ca e vorba DOAR de ph2, adica dupa oct. 2008.
        Pentru o mai buna protectie impotriva coroziunii, panourile portierelor si pavilionul sunt realizate din tabla galvanizata.
        Sursa.
        Last edited by IancuMIC; 12 June 2013, 17:24.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Rugina se poarta si la case mai mari , omu' venise sa schimbe placutele la un golf 5
          Cred ca am mai postat pozele.
          Attached Files
          Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

          Comment


          • Ce an de fabricatie e golfeta?

            Comment


            • Din 2006 !
              Si inca o poza cu fratele mai mare
              Attached Files
              Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

              Comment


              • in ziua de azi primeaza profitul , asa ca de ce sa nu se poarte si la case mai mari ? la Logan cam tot ce inseamna PH1 a avut probleme , nu stiu daca cei cu PH2 se confrunta cu aceiasi problema ?

                Comment


                • Ei, n-au treaba astia cu fauve'......aia e rugina nemteasca, de calitate

                  Comment


                  • As vrea sa vad poze cu vw, ford, opel, audi, etc cu rugina pe plafon, la luneta, in zonele mai ridicate si nu din zonele expuse la loviri, pietre, etc dar si cu "rugina din interior - inflorita"

                    Sent from my GT-I9100 using Forum Runner
                    Last edited by PCH; 12 June 2013, 19:35.

                    Comment


                    • Cateva posturi mai sus, poza 3.....

                      Comment


                      • Eeeeee, asta-i a mea, am uitat sa fac poze si pe spate. Are si acolo bube(la aripa, acolo nu-i rugina, e decat ciobita vopseaua)
                        Attached Files

                        Comment


                        • Sa inteleg, deocamdata, ca am facut o treaba buna ca am pus aparatori aripi inainte de a iesi pe poarta dealerului.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Originally posted by loloatevistul View Post
                            Eeeeee, asta-i a mea, am uitat sa fac poze si pe spate. Are si acolo bube(la aripa, acolo nu-i rugina, e decat ciobita vopseaua)
                            Pe bune?!

                            La cum arata aripa aia... cred ca si eu daca imi puneam ambitia, o vopseam mai bine cu trafaletul (sau cu suflaiul )
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Originally posted by adyta View Post
                              Din 2006 !
                              Si inca o poza cu fratele mai mare
                              Masina aia pare revopsita.
                              Si Golful 5 la fel.

                              Noi vorbim de masini cumparate de noi, nelovite si totusi ruginite.
                              Tu bagi mana in foc pentru ce ai postat ca sunt cumparate de noi, n-au fost lovite si revopsite? Ca nu-s niste rable aranjate luate din autohaus si bagate pe gatul unor gusteri de care e plina tara?

                              Si trecand peste toate intrebarile astea, cu ce va incanta pe voi ca pe langa tigaia voastra rugineste si alta ceva mai scumpa? Un neamt cumpara Pasaatul ala din economiile pe un an. Scumpa pentru voi, neamtul cumpara Passatul din ce pune deoparte un an.

                              Originally posted by PCH View Post
                              As vrea sa vad poze cu vw, ford, opel, audi, etc cu rugina pe plafon, la luneta, in zonele mai ridicate si nu din zonele expuse la loviri, pietre, etc dar si cu "rugina din interior - inflorita"

                              Sent from my GT-I9100 using Forum Runner
                              Dupa 15-20 de ani apare si la alea, dar nu pe plafon, la luneta etc.
                              E trist ca unii nu pot fi obiectivi legat de propria masina pe care o cunosc cel mai bine.
                              Si cand dau de o belea, scot in fata ideea ca au dat putin pe ea.
                              Pai un roman de rand cat trebuie sa stranga cureaua pentru un Logan, neamtul isi permite 3 Passaturi. Si tot noi radem de ei.

                              La mine a inflorit de sub vopsea un punctulet pe portiera stanga spate dupa 2 ani.
                              Pe plafon e colectie. Masina n-a fost lovita de grindina sau alte obiecte, exceptie capota motor care a fost si schimbata cum am zis.

                              Colectia de rugina mai cuprinde: aripa dreapta spate, prag stanga, plafon in 245 de locuri, portiera pe interior unde atinge cand se inchide.

                              Uitasem de locasul rezervorului.

                              Pacat ca am rata ocazia sa pozez un LOgan rosu al unui vecin. Saracul avea ambele aripi spate varza, le-a vopsit el artizanal acum 2 saptamani cu primer si spray.
                              I-am zis ca nu il tine prea mult.

                              Va pun in schimb maine poze cu Loganul unui vecin de la scara de alaturi. Aripa spate mancata.
                              Tot ce prind o sa pozez. Sunt sigur ca o sa gasiti o explicatie pentru orice, in special aia cu E IEFTINA MASINA!
                              Rugina de 40.000 de lei, de nepretuit!
                              Last edited by mr.K; 12 June 2013, 21:25. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • 1. mr.k poza cu fratele mai mare se refera la Duster dupa cum observi sunt puncte de rugina pe prag la protectia aia falsa si pe portiera
                                2. golfaletele e luat de nou , ne lovit si ne revopsit dupa cum zicea gusterul de proprietar
                                3. daca e fier sa ruginesca dar.........
                                4. ma mira faptul ca acum 2000 de ani gagii de autunci faceau fierul sa reziste 2 milenii fara prea mari probleme cauzate de rugina vezi coloana lu' Vishnu .... discul din Mongolia si cuiele nostre dacice cu o puritate de 99,97 % , in prezent dupa atata evolutie nu suntem in stare sa facem o caruta carea sa reziste macar 0.5 % din 2000 de ani perioada in care nu stiau ce'i aia roata
                                Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google