Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by PCH View Post
    Pentru mine exista doua variante:

    1. ARE probleme...
    2. NU are probleme...

    DA sau NU! Varianta de mijloc nu exista, sau asa e normal sa fie.
    Unele au probleme, alte n-au. Deci cum facem la afacerea asta?

    Urmeaza sa vina Mr.K si sa spuna ca "inca n-au".
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Marea majoritate e cu probleme, de aceea din punctul meu de vedere, Dacia are probleme cu rugina! Asa cum Londra are probleme cu ploile..chiar daca mai sunt si zile cu soare!

      Comment


      • Ce inseamna "majoritatea"? Ai vreo statistica care sa vina in sprijinul afirmatiei tale?
        Eu sunt dispus oricand sa mergem pe strada si sa ne uitam la 100 de ligheane. Pot sa pun pariu inca de pe acum ca nu vom gasi rugina pe mai mult de 6. Sau facem pe 1000 ca sa fie mai exact.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Ok, nu are rost sa continui. E fabulos Loganul, o minune a tehnicii, fara probleme de niciun fel, nu rugineste absolut deloc, o pomana la banii pe care ii dai pe el!

          p.s. Ce pui la bataie cu pariul asta, poate ma bag!

          Comment


          • Eu vreau doar sa punctez o idee, nu sa spun ca nu rugineste si e cea mai buna masina.
            Spun doar ca modul de abordare al problemei este gresit. Nu exista "majoritatea au probleme" doar pentru ca tu ai avut probleme, sau sa dam exemple toate cazaturile de pe strada, care sunt reparate si vopsite pe bordura, drept edificatoare.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Am vecin in bloc, cu ph2. A ruginit dupa nici un an. Te invit pe la mine, iti arat masina! Vorbesti cu proprietarul...e 2010-2011 masina. Alba. Rugina la luneta, capac portbagaj, pasaj roti. Plus altii, multi colegi de forum cu problema ca si mine, care au postat pe forum poze, modul in care cei de la service-uri, cei care se ocupa de garantie i-au/ne-au tratat, etc. Apropo, faptul ca Dacia ofera 6 ani garantie la tabla, nu te pune putin pe ganduri?

              Comment


              • Si eu sunt de aceeasi parere cu vitriol.
                Haideti sa nu le bagam pe toate in aceeasi oala. Eu alte puncte de rugina in afara de pietre sarite nu am. NU AM! Si am avut masina nespalata si 1 an de zile cred.
                Din 10 logan-uri de la mine de la bloc, doar 1 singura are rugina, si aia din cauza ca a lovit masina, a indreptat-o in spatele blocului la ciocan si aia a fost.
                Cred ca se cam exagereaza. Parerea mea
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by vitriol View Post
                  ......................
                  Pai daca tot esti obiectiv, atunci esti de acord ca masinile astea din imagini nu formeaza obiectul acestui thread, deoarece sunt "manarite" intr-un stil barbar?
                  Au fost niste baieti care au postat poze cu rugina aparuta pe masini noi, iar alea le putem numi exemple de "vina Dacia".

                  P.S. Si exemplul tau este la fel de bun (cu usile ruginite).
                  In poza 2 din post, Loganul gri apartine unui vecin de scara. Masina aia n-a fost lovita, nici manarita. A fost cumparata de noua. Asa a ruginit muchia aripei.

                  Loganul visiniu nu stiu de el decat ca are rugina, e pozat intr-o parcare.

                  Cum am zis, cireasa de pe tort ar fi fost un Logan rosu al unui vecin, cu ambele aripi spate ruginite pe margine de-a lungul muchiei, latime cam de 1-2 degete. Trist.
                  A spoit-o el acum 2 saptamani, ca nu stia ca o sa i-o pozez s-o pun pe forum. Masina luata de noua. SI vopseaua e decolorata toata, asta o mai pot inca poza. Arata ca dracu, nici lac nu pare sa mai aiba pe ea.


                  Pot sa pun pariu inca de pe acum ca nu vom gasi rugina pe mai mult de 6.
                  Esti optimist rau. Da' rau de tot! Doar 6/100?

                  Poti sa nu gasesti mai mult de 6 masini rugine din 100 in SHOWROOM. Desi, nu-s sigur nici de asta.
                  Last edited by mr.K; 14 June 2013, 09:05. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Ca sa merg doar pe masini cunoscute, uitati Loganul unui prieten ce sta in acelasi bloc cu mine. I l-am pozat dimineata, masina e murdara ca la Iasi a plouat, dar se observa binisor rugina inflorita.
                    Masina n-a fost lovita. A avut doar probleme cu lacul de pe capota motor, care se exfolia.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Doua loganuri am in bloc, cel alb ph2 de care am mai spus si unul 2006, albastru-jandarmerie. Aripa spate dreapa, mancata! Deci, ce vorbim aici? Loganul nu are pic de rugina....pe.oglinzi!

                      Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                      Comment


                      • Deci, ce vorbim aici? Loganul nunare pic de rugina....pe.oglinzi!
                        S-o crezi tu! O sa pun poze cu "sticla" oglinzii mele ce s-a maronit pe dedesubt, la niste margini. A prins rugila la stratul ala lucios de desubt. Oglinzile nu prea stau umede, ca dau drumul la dezaburirea lunetei si le usuc. Oricum n-avea voie sa rugineasca.
                        Precizez ca oglinda e originala si nu a fost lovita.
                        Last edited by mr.K; 14 June 2013, 09:13.

                        Comment


                        • :|

                          Cum ma, au ruginit prinderile geamului?? Hahahhahahahaa

                          Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                          Comment


                          • Cum ma, au ruginit prinderile geamului?? Hahahhahahahaa
                            Nu, sticla oglinzii. Zici ca e o oglinda de la baie de la vreun camin studentesc nerenovat din 1978.

                            Eu sunt sigur ca pe factura masinii sta undeva scris mic si cu cerneala invizibila: Rugina: 5 kg-Discount 100%.
                            Last edited by mr.K; 14 June 2013, 09:16.

                            Comment


                            • Pai da, la prinderile "geamului-oglinzii" m-am referit!
                              Alea ar trebui sa fie de vina...

                              Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                              Comment


                              • Pai prinderile sunt din plastic la mine, suportul ala care sta pe motorasul electric si de el e lipita sticla oglinzii in sine. A ruginit cam cum se vede in poza.


                                Eu stiu ca vor spune unii ca sunt rau intentionat scotand diverse in evidenta, ca sa lovesc in Dacia.


                                Bine ca a fost Dacia bine intentionata vanzadu-mi o masina gata ruginita sub vopsea.
                                Attached Files
                                Last edited by mr.K; 14 June 2013, 09:25.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google