Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sa colantez... am bare si mi e lene sa le dau jos,o sa ramana varianta cu reparatia si lacuit

    Comment


    • Probabil o sa apara si alte puncte.
      Cureti rugina cu un ac si punctezi cu un betisor din ala de urechi imbibat cu vopsea. Cauti un spray, ca sa nu te coste mult. Oricum, pe viitor iti va folosi spray-ul, ai sa vezi.

      Poti vopsi tot plafonul, rugina oricum isi face loc iarasi.

      Comment


      • spray-ul al am ca am reparat anul trecut fara chit si a aparut iar anul asta ,acum dau si un pic de chit sa vad la anul ce mai zice

        Comment


        • "Neavand ce face" mi-am zis sa ridic putin chederul de la motor din fata stergatoare. Niste rugina pe muchia acea subtire. Nici nu vreau sa ma gandesc cum e prin alte locuri, mai .......neaccesibile.
          Nu prea indraznesc sa ma uit la chederele de la geamuri. Dar imi fac curaj intr-o zi.....
          Attached Files

          Comment


          • La a mea avea puncte de rugina de noua (am obseervat in prima luna sau primele luni, oricum in vara trecuta, masina fiind din iunie 2012), exact pe muchia tablei. Cand imi aduc aminte ridic chederul si dau cu niste vaselina pe acolo.

            Comment


            • Nu a mai inaintat?

              Comment


              • nu da cu vaselina ca ataca cauciucul,am avut yo cu vaselina siliconica ce nu ataca cauciucul si mai rau am facut ca tine umezeala, curata cu o bucata de smilgher fin apoi cu putina vopsea de care ai pe acasa si un betisor de urechi acoperi locurile unde aveai rugina,lasi sa se usuce si gata, asa poti face si la chederele de la usi cele drepte de la geamuri ca sigur si acolo ai ruginica!! bft

                Comment


                • Sfatul meu: curatati bine rugina, pe urma vopsiti zona respectiva si dupa ce se usuca, dati un strat subtire cu vaselina pe toata suprafata dupa care puneti chederul la loc. Mentionez ca eu asa am facut si o data pe an reinoiesc vaselina. Bafta!
                  Ps. iar o sa-l aud pe colegu @Archangel80 ca nu e normal sa faci asa ceva la masina, dar asta-i loganul.

                  Comment


                  • Haha, pai e normal?

                    Comment


                    • Se pare ca da. Din pacate. Ne complacem in aceasta situatie.

                      Comment


                      • @ Archangel80, post 2014: "Du-te la garantie!" E o gluma un pic ironica, no offense.
                        Acum fara gluma: se face pe garantie. Exact aceiasi problema am avut-o si eu, + bineinteles puncte la...chederele drepte de la geamuri . Cauta si acolo, e posibil, ba chiar probabil sa gasesti. La mine se vedeau mai bine problemele, masina fiind alba.
                        Am expus civilizat problema la reprezentanta, poze, uzina a decis remedierea pe garantie.
                        Din pacate lucrarea s-a facut execrabil, in bataie de joc asta atragand dupa sine o reclamatie la Dacia si adus pe langa masina toti sefii si sefutii de la vopsitorie. Circul (civilizat totusi) nu il povestesc acum aici.
                        Trebuie sa ajung sa se refaca lucrarea, din pacate nu prea am cand sa stau iar 3 zile cu masina in service. Repet, problemele erau minore, se puteau ignora de catre cineva mai putin atent sau interesat de masina (pe firma de exemplu)...iar cele 3 zile pe care le voi perde iar in service sunt vina exclusiva a reprezentantei si nu a uzinei.
                        Oricum de data aceasta voi sta langa masina pe toata durata lucrarii.

                        @ PCH: postul dumneavoastra cu ce a ajutat? NU astept raspuns.

                        Comment


                        • Pai eu alta solutie nu vad, ori ingrijesc masina de eventualele puncte de rugine ce apar, ori o pun la vanzare, sincer imi surade a 2 a varianta, dar momentan nu am in plan achizitionarea altei masini, tu ce solutie ai?

                          Comment


                          • Lachedere m-am uitat dupa doi ani de la achizitionare, sigur ca erau puncte, dupa 6 ani sunt la fel, nu am curatat, nu am uns, am pus cheferu la loc si gata.

                            Cred ca o sa ma puc de treaba, curatat, vopsit si pus prenadez (UHO, foate bun) are rol si de izolator.

                            Comment


                            • Sa ma kakao pa ea de rujina!
                              New entry (de fapt acu' cred ca am obs. io): a inceput sa-mi infloreasca rujina sub vopsea in zona pragului stanga spate. Nelovit, neschimbat, ne-revopsit.
                              Deja a pleznit o bucatica de vopsea lasand la iveala rujina.
                              O sa revin mai pa seara cu foto.


                              @Octavian:
                              Pai daca pui Uhu d-ala, iti dai seama ca ai compromis chederele alea definitiv in cazu' in care vei fi nevoit vreodata sa le mai dai jos.
                              Last edited by Kojak; 1 September 2013, 12:30.

                              Comment


                              • @Archangel recomand sa dai jos si chederul de la portbagaj...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google