Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by CeDeBe-L View Post
    Chiar il rog pe colegul nostru sa ne tina la curent cu problema, ce s-a intamplat acolo si cum s-a rezolvat.
    Si eu am cerut lucrul asta. Am totusi o presimtire si sper sa ma insel; daca nu e ceea ce spune colegul in cauza ca e, adica rugina, nu cred ca va mai posta prea curand.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Kojak mergi in autovit la standul de vopseluri si iti prepara ei un spary pe culoarea masinii tale

      Comment


      • Drogas, pe loc se face treaba asta?
        Spray-u' include si lac, si tot, adica doar se aplica ca atare peste grund? Nimeresc bine baietii culoarea fct. de cod?
        M-ar fi avantajat ceva mic la pensula stil oja, spray-ul e mai greu de folosit ptr. suprafete f. mici si se observa.

        Oricum, mersi. Probabil ca asta e solutia in final.

        Comment


        • Iti recomand un "marker" in genul celor de la teleshoping, dar e mai bun si-l gasesti in reteaua Carrefour. E din America si deja l-am incerat. Costa aproximativ 48 de lei. Mai bine de atat nu are cum sa iasa nici cu vopsea la cod si lacul aferent, decat daca revopsesti elementul intreg.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • @darksid3, pai si marker-urile alea nu sunt pe coduri de culori, sunt universale?
            Parca vazusem ceva de genu', dar pe coduri de culori. Exclus insa nuanta care ma interesa.

            Comment


            • Originally posted by Kojak View Post
              In alta ordine de idei...are careva habar unde gasesc vopsea + lac, nu mult (maxim 50 gr.) in fct. de codu' de culoare al masinii?
              Ptr. retusuri am nevoie, nu suprafete mari, deci cantitate mica.

              In urma cu vreo 2 ani de zile, am luat de la dealer dacia kit corector (vopsea+lac protector) pe comanda. Acu' am sunat si cica NU se mai poate, nu se mai face, nu se mai comercializeaza kitu' cu pricina.
              Ai zis ca nu preferi spray, dar hai sa-ti zic ce folosesc eu. Costa ~30 de lei si nuanta, cel putin la mine, se potriveste. Gri perla.
              Posibil sa existe si vreun recipient cu pensula.
              Attached Files

              Comment


              • Originally posted by Kojak View Post
                @darksid3, pai si marker-urile alea nu sunt pe coduri de culori, sunt universale?
                Parca vazusem ceva de genu', dar pe coduri de culori. Exclus insa nuanta care ma interesa.
                Are o substanta transparenta, nu conteaza ce culoare...cand iau masina din service, o sa-i fac o poza, ca l-am uitat in cotiera...
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • @mr.K, gri perla e o nuanta mai des intalnita.
                  Io am albastru egee, nuanta din 2006, ptr. ca pana prin 2008 au mai iesit vreo 2 nuante pe culoarea asta. Dupa aia, cativa ani nu s-au mai facut masini pe culoarea asta. Stiu sigur. Acu' la nou' logan cu albastru egee e iar alta nuanta de egee. Deci vorbim de vreo 4 nuante, cam greu daca nu faci pe comanda.

                  Comment


                  • Kojak mergi la autovit, iti fac spray cu lac cu tot, costa vreo 40 de ron si vin cu un carton de culori la tine la masina casa iti iasa nuanta de egee care o vrei, se va tine cont si de "uzura"/ matuirea vopselei tale si vor prepara exact culoarea ta, dozajul il face o masinarie electronica

                    Comment


                    • Originally posted by Kojak View Post
                      In alta ordine de idei...are careva habar unde gasesc vopsea + lac, nu mult (maxim 50 gr.) in fct. de codu' de culoare al masinii?
                      Ptr. retusuri am nevoie, nu suprafete mari, deci cantitate mica.

                      In urma cu vreo 2 ani de zile, am luat de la dealer dacia kit corector (vopsea+lac protector) pe comanda. Acu' am sunat si cica NU se mai poate, nu se mai face, nu se mai comercializeaza kitu' cu pricina.
                      Am luat eu acum 7 zile din Timisoara pe comanda.Se aduce in 3 zile.Se fabrica in continuare.Probabil pentru un singur kit,respectiv al tau, nu s-a mai deranjat sa faca o singura comanda.Sau probabil pentru vopseaua ta nu mai exista acel kit.

                      Comment


                      • @karlos12, pai da...vopseaua (codu' de culoare) de pe masina mea e antica, are peste 7 ani, de ce s-ar mai complica, nu?
                        Nu era o lege pe undeva care zicea ca sunt obligati sa fabrice orice reper (inclusiv vopsea) cel putin 10 ani de la ultima masina (model) fabricat?
                        Tu ai comandat mai multe kituri?

                        Comment


                        • Originally posted by Kojak View Post
                          ................................
                          @Octavian:
                          Pai daca pui Uhu d-ala, iti dai seama ca ai compromis chederele alea definitiv in cazu' in care vei fi nevoit vreodata sa le mai dai jos.
                          Pai nu le mai dau jos ))
                          In 6 ani de doua ori asa de curiozitate si chiar nu era cazul.

                          Oricum gasim altele la shrot-uri.

                          PS: oricum dupa ce vad aici ma consider norocos...suna aiurea dar asa ma simt, tinuta 100% afara in intemperii, nu am rugina la praguri, aripi, etc..

                          Singura problema este capota care arata ca dracu (matuita) pt ca a fost revopsita, a aratat identic cu restul masinii timp de aprx 1,5 ani, dupa care s-a facut sub orice critica si nu pot sa o lustruiesc nici cu polishul (am incercat si degeaba), plus ca a si sarit vopseaua la modul serios (cativa cm patrati) in mai mute locuri.
                          Jenant.
                          Ma gandesc sa ii trag o folie de imitatie carbon asa pe capota, da' nu stiu cat costa si unde gasesc (ma rog, nici nu am cautat prea serios).
                          Last edited by Octavian; 4 September 2013, 19:14.

                          Comment


                          • loganisti care au rugina mai multa ,decat portia pe care trebuia sa o aiba ,poate au si nu stiu loganul de 5000 de euro si ei nu stiu,loganul promis parca chiar de guvern

                            Comment


                            • Am sters offtopicul de pe pagina. Orice continuare in acest "trend", va duce la "premii"
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Azi am observat o pata de rugina pe usa fata dreapta,cum ar trebui sa procedez ca sa scap de ea?va multumesc.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google