Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Smirgel, grund si vopsea data cu pensula/betisor de urechi.
    Oricum e bine ca nu e intr-un loc vizibil, suprafata e mica.

    Comment


    • La sfatul colegului Drogas, fusei azi in targ la Vitan ptr. vopsea.
      Am intrat la primu' stand (lucrau cu policolor) fix in lateral dreapta.
      2 bajetasi de culoare plictisiti si satui de saorma savurau berea de rigoare.
      Unu' din ei: "Ia zi bosule?"
      Io: caut un spray ptr. culoarea...bla, bla, bla
      La care el imi ia o rugina de tub de spray dintr-u raft (cica era nou, da' arata ca dracu' parca a fost tinut in ploaie) si zice: "asta e, ie 48lei!"
      Io: nu vii si tu cu paleta de culori sa vezi nuanta la masina si codu' de pe usa? sunt parcat in incinta la 50m de pravalia ta. Ca sa n-am surprize.
      el: Nu bos, ti-am zis asta ie culoarea, ce drecu stiu ce zic, asculta la mine!
      Drept urmare i-am dat in plm de besinosi si am plecat la altii.

      Romani de data asta si pe deasupra respectuosi si amabili (!?)
      A venit baiatu' la masina cu paleta, a verificat codu de culoare jos pe abtibildu' de pe portiera dreapta fata, desii il spusesem io inainte care-i codu'. A preparat vopseaua la tub de 275ml.
      Pret vopsea (spray 275ml): 50lei
      Pret lac (spray 400): 25lei; Total 75lei. Vopseluri din Olanda.
      La final am primit instructiuni pe o hartie printata si BON FISCAL (!!!!)
      Da...bon fiscal in Vitan...nu cred ca am sa mai vad in viata asta! Never ever
      Cam asta fu cu vopseaua, o sa va tin la curent cu rezultatu' dupa operatiune...sper sa fi nimerit nuanta. Oricum va promisesem niste poze.

      P.S. Dupa vreo zi m-au sunat si cei de la dacia sa ma informeze ca totusi se poate face comanda ptr. kitul lor de vopsea care ma intreseaza, dar dureaza 14 zile lucaratoare (WTF!!!) ca fac comanda in Franta, ca doar acolo se mai fabrica, bla, bla, bla. Le-am zis ca e prea mult ptr. o saracie de-aia de kit si ca ma orientez catre alte solutii alternative, ceea ce am si facut.
      Last edited by Kojak; 5 September 2013, 21:59.

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Smirgel, grund si vopsea data cu pensula/betisor de urechi.
        Oricum e bine ca nu e intr-un loc vizibil, suprafata e mica.
        Daca e zona expusa (gen aripi spate) e zero, incercat indentic cu ce spui (cu betisor de vata) , dupa ceva ploi in trafic, nisip etc, se duce ca sapunu de pe maini.
        Am incercat asta la un amic, m-am uitat dupa aprx 6 luni, e la loc...

        Chiar si pe capota apare din nou , la bot, nu tine.

        Comment


        • Originally posted by Kojak View Post
          La sfatul colegului Drogas, fusei azi in targ la Vitan ptr. vopsea.
          Am intrat la primu' stand (lucrau cu policolor) fix in lateral dreapta.
          2 bajetasi de culoare plictisiti si satui de saorma savurau berea de rigoare.
          Unu' din ei: "Ia zi bosule?"
          Io: caut un spray ptr. culoarea...bla, bla, bla
          La care el imi ia o rugina de tub de spray dintr-u raft (cica era nou, da' arata ca dracu' parca a fost tinut in ploaie) si zice: "asta e, ie 48lei!"
          Io: nu vii si tu cu paleta de culori sa vezi nuanta la masina si codu' de pe usa? sunt parcat in incinta la 50m de pravalia ta. Ca sa n-am surprize.
          el: Nu bos, ti-am zis asta ie culoarea, ce drecu stiu ce zic, asculta la mine!
          Drept urmare i-am dat in plm de besinosi si am plecat la altii.

          Romani de data asta si pe deasupra respectuosi si amabili (!?)
          A venit baiatu' la masina cu paleta, a verificat codu de culoare jos pe abtibildu' de pe portiera dreapta fata, desii il spusesem io inainte care-i codu'. A preparat vopseaua la tub de 275ml.
          Pret vopsea (spray 275ml): 50lei
          Pret lac (spray 400): 25lei; Total 75lei. Vopseluri din Olanda.
          La final am primit instructiuni pe o hartie printata si BON FISCAL (!!!!)
          Da...bon fiscal in Vitan...nu cred ca am sa mai vad in viata asta! Never ever
          Cam asta fu cu vopseaua, o sa va tin la curent cu rezultatu' dupa operatiune...sper sa fi nimerit nuanta. Oricum va promisesem niste poze.

          P.S. Dupa vreo zi m-au sunat si cei de la dacia sa ma informeze ca totusi se poate face comanda ptr. kitul lor de vopsea care ma intreseaza, dar dureaza 14 zile lucaratoare (WTF!!!) ca fac comanda in Franta, ca doar acolo se mai fabrica, bla, bla, bla. Le-am zis ca e prea mult ptr. o saracie de-aia de kit si ca ma orientez catre alte solutii alternative, ceea ce am si facut.
          O rezolvai mult mai simplu cu marker-ul de care ti-am spus...dar deh...
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Iata si dovada incontestabila ca suntem pa drumu' al bun (oare?!...n-ai sa vezi asa ceva ):
            Cum era, fara foto relevante povestile n-au valoare!


            @Darksid3, nu m-am complicat cine stie ce...oricum am drum zilnic prin zona targului
            Problema cu markerul de care mi-ai spus este ca am o zona mai mare la prag unde am curatat de rugina si unde nu merge dat doar la marker, deci sprayu' se preteaza mai bine. Ptr. toate celelalte zgarieturi, ciobituri etc, merge ce spui tu, cu markeru'.
            Oricum iti multumesc si tie ptr. sugestie, desi n-am tinut in final cont de ea.
            Attached Files
            Last edited by Kojak; 5 September 2013, 23:29.

            Comment


            • E pe interior la usa,cand ajung acasa o sa incers asa,sa vad cat o tine,va multumesc.

              Comment


              • Originally posted by Octavian View Post
                Daca e zona expusa (gen aripi spate) e zero, incercat indentic cu ce spui (cu betisor de vata) , dupa ceva ploi in trafic, nisip etc, se duce ca sapunu de pe maini.
                Am incercat asta la un amic, m-am uitat dupa aprx 6 luni, e la loc...

                Chiar si pe capota apare din nou , la bot, nu tine.
                Ai dreptate.

                Eu cu betisorul cu vata m-am jucat pe plafon.

                Pe aripa spate am o mica zona unde se prinde bara. Acolo, anual dau cu smirgel ,apoi grund si vopsea la spray.
                In fiecare primavara se observa iarasi mici puncte de rugina si o iau de la capat.

                Asa au patit toti care au revopsit acolo sau marginile aripii spate deasupra rotii. E o operatiune repetitiva, daca nu vrei sa ajungi la croitorul de tabla.

                Important e sa nu scapi rugina de sub control, ca a schimba o aripa spate nu e lucrul cel mai bun pe care-l poti face masinii. Daca era aripa fata, o schimbam demult.

                Comment


                • @Kojak la care din ele te-ai dus pana la urma? ti-am zis ca sunt 2 care prepara

                  Comment


                  • Ti-am trimis PM.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Ai dreptate.

                      Eu cu betisorul cu vata m-am jucat pe plafon.

                      Pe aripa spate am o mica zona unde se prinde bara. Acolo, anual dau cu smirgel ,apoi grund si vopsea la spray.
                      In fiecare primavara se observa iarasi mici puncte de rugina si o iau de la capat.
                      .........................
                      Acum mi-a veni o idee
                      Daca aplicam si lac cu betisoru dupa ce am dat bine cu betorisu de vospa?
                      Gasim undeva oleaca de lac auto...
                      Cel putin teoretic ar trebui sa tina mai mult.

                      Comment


                      • Am vazut la cineva ca folosea lac de unghii, cica este bun pentru mici retusuri.

                        Comment


                        • Eu vreau sa-i dau toamna asta cu Feruginol pe tabla smirgheluita, apoi grund si vopsea.
                          Poate niste spray cu zinc direct pe tabla ar ajuta in plus?
                          Lacul probabil ajuta.

                          Comment


                          • Feruginol = deruginol.
                            E buna solutia dar vezi ca trebuie aplicat repede grundul dupa ce ai dat cu respectiva solutie.
                            Last edited by 77sky; 8 September 2013, 23:23.
                            "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                            Comment


                            • E Feruginol toata ziua.
                              A existat si o solutie numita Deruginol, tot decapant si inhibitor de rugina.
                              Scrie pe el cum se foloseste si nu trebuie dat imediat cu grund, ci lasat sa actioneze, apoi se clateste cu apa din abundenta. Apoi, trebuie lasat sa se usuce si apoi dai cu grund.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Recunoasteti marca si modelul de masina

                                Gaura in prag cat sa bagi mana pana la cot

                                model 2005-2006 cu stopuri galbene
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google