Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am gasit si eu primul loc cu rugina la loganul meu,La chederul usii din dreapta spate,muchia aceea de tabla pe care se prinde chederul care vine pe toata lungimea usilor pe o portiune de 5 cm din spate de unde incepe chederul, era mancata aproape bucati intregi din tabla.Am dat cu smirghel,grund activ cu zinc si vopsea in culoarea masinii.
    "light up the darkness" Bob Marley

    Comment


    • protectiile alea ascund mai bine rugina.cea mai prosta idee e sa pui acele protectii.am vazut si la altii ca dupa ce le-au pus au avut parte de gauri de toata frumusetea.
      Welcome to the Club, We Have Jackets !

      Comment


      • Depinde. Eu le-am pus inainte de a scoate masina de la dealer. Am 2 ani si nimic. Am bagat ocheanele si prin spate pe dedesubt, deocamdata nimic. Sper sa nu, nici in viitor. Daca le bagi dupa ce 3-4 ani, vremea, temperatura, sarea, namolul, zapada, soarele, pietricele etc si-au facut de cap bombardand tabla si zona, este si normal sa apara cand acoperi zona respectiva curantand superficial si lipind protectiile cat mai repede.

        Comment


        • Referitor la acele protectii, mai e si varianta cand dupa ce le pui, roata cum arunca noroi ud si mizerie pe vreme ploioasa, acest noroi ud se aduna in acele protectii, pe interiorul aripii. Noroi care sta in permanenta acolo, pana la prima spalare, si poate nici dupa nu se duce. Deci tabla in zona aia, adica pe interiorul aripii sta mereu in noroi. La taicameu e noroi permanent acolo. Am vazut masini care au scos acele protectii si era jale, toata buza aripii era ruginita. De aceea am ales sa nu pun, desi pe la reprezentante toti le recomandau. Ideea pt care au fost gandite a fost sa nu sara pietre de pe drum in buza aripii si sa o ciobeasca. Dar rugina?
          sigpic

          Comment


          • Acu' ceva timp am cochetat si eu cu ideea, fara sa ma documentez suficient; dupa ce am facut-o, m-am linistit.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Nici nu trebuia sa cochetezi. Eu unul daca nu imi puneam de la bun inceput nici nu ma mai gandeam ulterior. O faceam de oaie si ma umpleam de rugina probabil.

              Comment


              • Eu am pus protectiile la aripi chiar in ziua cumpararii Loganului de la dealer.

                Am loganul de 5 ani si 9 luni si nu exista nici o problema la muchiile aripilor.

                Pe de alta parte am vazut si multe loganuri la care muchiile aripilor erau recent reparate si au pus protectii peste reparatia proaspata.

                Acolo cred ca intr-adevar fac mai mult rau decat bine.
                Logan GPL 1.4

                Comment


                • Si la mine protectiile au patru ani jumate,si ieri le-am dat jos si nimik,nici macar un semn,chiar cand le-am pus pe spate la aripa dreapta o aveam ciobita si am pus peste ciobitura,si surpriza nici macar nu a ruginit,pun si niste poze.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Ciao,
                    Cosmine imi spui, te rog, ce cheder ai acolo?
                    Multam fain
                    Attached Files

                    Comment


                    • Cred ca este o banda dubla adeziva.
                      sigpic

                      Comment


                      • Cosmin de ce ai desfacut/dat joc protectiile alea?

                        Comment


                        • Originally posted by stoicanu View Post
                          Cred ca este o banda dubla adeziva.
                          Se referea acolo la usa unde a desenat sageata.
                          sigpic

                          Comment


                          • E un cheder,se gaseste si la dedeman,cand va veni masina de la servis o sa fac mai multe poze,am plati 2 ron metro acuma doi ani.

                            Comment


                            • Credeam ca a descoperit ceva cheder nou ,
                              Multam fain

                              Comment


                              • Originally posted by shark 2013 View Post
                                Acestea sunt pozele.nu stau sa mai fac altele.fiecare crede ce vrea.imi cunosc masina foarte bine si nu a fost lovita la usa dreapta spate.pana acum nu am avut pasageri spate care sa loveasca usa la deschidere .deja am trimis mail la vc dacia si astept raspuns
                                Dupa ce ne-am batut capul cu rugina la cel Logan 2, colegul inca mai asteapta raspunsul de la Vocea Clientului .
                                Era ceva dubios, dupa parerea mea; nu m-am inselat.
                                Originally posted by IancuMIC View Post
                                Am totusi o presimtire si sper sa ma insel; daca nu e ceea ce spune colegul in cauza ca e, adica rugina, nu cred ca va mai posta prea curand.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google