Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by btecus View Post
    Da, deci care va sa zica, am ridicat masina azi.
    Lucrarea a iesit bine, nimic de zis. Intr-un viitor apropiat va trebui sa ma prezint iarasi, deoarece, asa cum a patit si un coleg de aici, au aparut punctulete mici mici de rugina pe toata capota portbagaj (partea de sus) si incep sa apara si pe plafon.
    Câteva poze "before/after" ar fi făcut cât o mie de cuvinte!
    Baftă în continuare!

    Comment


    • Ampt...dar tu ti-ai rezolvat la luneta si peste tot..??

      Comment


      • Cele de lângă lunetă erau cele mai deranjante pentru mine şi le-am rezolvat în regie proprie, aşa cum m-am priceput!

        Comment


        • O sa postez si poze, am ajuns direct la servici dimineata.
          M-ati incurcat, sa pun poze cu lucrarea, sau cu rugina de pe portbagaj, sau cu rugina de pe plafon? Sau sa fac o inspectie totala si sa pozez orice fel de rugina aparuta la masina si apoi sa le postez aici? Nu de alta, da mi-e frica sa nu-mi iau ban de la moderatori pt incarcarea excesiva cu poze a topicului.............
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by margelatu View Post
            eu am avut si am in continuare problema cu portiera sofer.a inceput sub masticul ala si pe urma a iesit si pe fata in colt.am fost la mester,curatat,chituit ,dat cu grund ,vopsit si surpriza in 3 luni deja se umfla vopseaua pe coltul portierei.nu-mi ramane decat sa schimb portiera.la mine parca a tinut cu garantia.6 ani nu am avut probleme cu rugina sau cel putin foarte grave.in ultimul an s-a schimbat dramatic situatia.acum ceva timpa ma laudam ca nu a ruginit si acum....asta sa-mi fie invatatura sa mai cumpar lighean.
            Si la mine a aparut la fel,dar pe partea dreapta.Am avut folie cam un an,iar vara trecuta am dat-o jos pentru ca se "ciuruise",iar acum ambele usi de pe partea dreapta sunt praf in partea de jos.Recomandarea voastra care ar fi sa le inlocuiesc sau sa le "carpesc" ?
            Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

            Comment


            • Originally posted by btecus View Post
              O sa postez si poze, am ajuns direct la servici dimineata.
              Nu de alta, da mi-e frica sa nu-mi iau ban de la moderatori pt incarcarea excesiva cu poze a topicului.............
              Ban ar trebui să-şi ia Dacia pentru calitatea tablei folosite şi mai ales a procesului de tratare al ei!

              Comment


              • Originally posted by btecus View Post
                sa pun poze cu lucrarea, sau cu rugina de pe portbagaj, sau cu rugina de pe plafon
                Cu elementele astea, daca vrei.

                Comment


                • Da, a fost un fel de alarma falsa. Acele punctulete de fapt nu sant rugina pe portbagaj si pe plafon, ci sant ceva cu care au stropit ei pe acolo si mi-a ajuns pana si pe bara de plastic. Asta m-a linistit ieri cand am constatat. O sa fac o spalaree ca lumea. Nu am pus poze inca la lucrare deoarece ploua aseara si ploua si acum. Luneta si portbagajul au fost puse la loc perfect, nici nu se cunoaste ca au fost date jos.

                  Dupa ce trece ploaia, fac spalarea dupa care o inspectie totala.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by btecus View Post
                    Nu am pus poze inca la lucrare deoarece ploua aseara si ploua si acum. Luneta si portbagajul au fost puse la loc perfect, nici nu se cunoaste ca au fost date jos.
                    Dupa ce trece ploaia, fac spalarea dupa care o inspectie totala.
                    Într-un fel este bine că plouă pentru că astfel ai posibilitatea să te convingi de calitatea reparaţiei şi aici mă refer în primul la montatul lunetei! Să verifici oricum dacă în urma ploii se infiltrează cumva apă în interiorul maşinii!
                    Baftă în continuare!

                    Comment


                    • Originally posted by Alex Matei View Post
                      Si la mine a aparut la fel,dar pe partea dreapta.Am avut folie cam un an,iar vara trecuta am dat-o jos pentru ca se "ciuruise",iar acum ambele usi de pe partea dreapta sunt praf in partea de jos.Recomandarea voastra care ar fi sa le inlocuiesc sau sa le "carpesc" ?
                      poti ssa le carpesti ,dar in momentul in care tabla a inceput sa aibă gauri sau sa se manance la margine asa cum e la mine,poti sa o dai si cu tamaie ca o sa iasa rugina iar sia iar si iar.....
                      Welcome to the Club, We Have Jackets !

                      Comment


                      • La fel recomand şi eu, înlocuire!

                        Comment


                        • Daca inlocuiesti usa cu totul macar sunt sanse sa tina cativa ani. Mai ales daca ai rugina pe colt, iesita din interior.
                          Am vazut usi de logan la 350-400 de lei, din dezmembrari. Si eu in maxim un an ma pregatesc de inlocuire.
                          Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
                          "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

                          Comment


                          • Am luat de la dezmembrari si pe culoare la 700Ron(cu toate cele necesare la pachet).Acum trebuie sa gasesc un "mester" pentru ca au niste infundaturi de la pietricele.Multumesc pentru parerile acordate.
                            Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

                            Comment


                            • Poate reuşeşti să încarci şi nişte poze după cele schimbi, atât cu cele "coapte" de rugină, dar mai ales cu ce le-ai înlocuit!

                              Comment


                              • Momentan nu pot posta poze cu cele "coapte" pentru ca sunt inca pe masina,iar masina este la tata. In schimb o sa incarc cu cele pe care doresc sa le retusez pentru a le monta pe masina.

                                gata pozele.
                                (scuzati dublu post doar ca nu imi mai apare optiunea de edit,daca se poate sa se lipeasca)

                                Acestea sunt usile cu rugina:
                                Attached Files
                                Last edited by Niki; 15 April 2014, 20:09.
                                Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google