Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai astept si io sa se stabilizeze cat-de-cat vremea...macar 2-3 zile fara ploaie sa prind.


    @kossak, in zonele incercuite de mine, cum se prezinta a ta?
    Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord
    Last edited by Kojak; 10 May 2014, 17:47.

    Comment


    • Atunci să nu trebuiască să o speli peste vreo lună.

      Comment


      • Originally posted by Kojak View Post
        @NDL, in halu' ala s-a scumpit?...parca dadusem in jur de 30-40lei acum 4 ani, daca nu ma-nsala memoria.
        scuza-ma... varsta... 44 de lei
        Descoperă gama completă Dacia: Spring, Jogger, Sandero Stepway, Logan, Duster, Sandero. Prețuri și caracteristici.

        Comment


        • Originally posted by Kojak View Post
          pai astept si io sa se stabilizeze cat-de-cat vremea...macar 2-3 zile fara ploaie sa prind.
          La cât de capricioasă este primăvara aceasta..., cred că mai bine aştepţi să treacă.

          Comment


          • @Kojak
            si eu vreau, da' de unde sa luam ? am mai intrebat in cartier dar nu aveau.

            Comment


            • @Kojak: am fost acuma sa verific zona aia. N-am deloc rugina, pe niciuna din usi.
              Si inca o chestie interesanta, tot pe usa de la sofer. Vopseaua e sarita de vreo 2 ani jumate. N-a ruginit. In shimb in partea de jos, da.
              Attached Files
              Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
              "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

              Comment


              • @Ampt,
                capricioasa va fi si vara daca e s-o luam asa, ca in fiecare an (furtuni de praf, vijelii, ploi torentiale si ceva zile senine )...de-abia din august pana pe la incep. lui oct. o sa fie mai stabila, ce fac o las pana atunci?

                NDL, io atunci am facut comanda la reprezentanta (nu-l aveau nicaieri pe stoc, cel putin in Buc.) si am platit un avans de cca. 50%, pare-mi-se. A durat cam o sapt. a-l aduca dupa codu' de culoare...direct din France si cu termen f.f. apropiat de expirare (chitre de franceji, se stie ). parca era iaurt, undeva pe la 1 luna juma maxim.
                Bineinteles ca au scapat de stocu' vechi.
                Oricum, l-am folosit ca-n filme si anu' urmator fara probleme (+cateva picaturi de diluant ptr. ca se intarise vopseaua in recipient)

                @kossak, io vad ca, chiar pe cant e ruginita, dar rugina de suprafata, superficiala, nu d-aia pacatoasa de tip "floare" de la int la ext.
                Last edited by Kojak; 10 May 2014, 18:03.

                Comment


                • Originally posted by kossak View Post
                  Vopseaua e sarita de vreo 2 ani jumate. N-a ruginit. In shimb in partea de jos, da.
                  Are şi rugina mândria ei!

                  Comment


                  • ...colegu', nu fi rau.

                    Comment


                    • Nu sunt colegu', doar se ştie că la Dacia problemele de apariţie ale ruginii sunt "Enigma Otiliei"!
                      Stai să vezi ce discuţii despre rugină au început să apară pe forumurile din U.K, incriminat fiind Duster-ul.

                      Comment


                      • Imi amintesc cand ziceam acum cativa ani ca as fi curios cum ar face fata o dacie la clima din Uk. Se pare aflam. Oricum, ei se plang si de unele probleme de montaj. Deh...munca facuta in India...
                        Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
                        "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

                        Comment


                        • Originally posted by kossak View Post
                          Deh...munca facuta in India...
                          Nu era India Perla Coroanei, să se spele cu ei pe cap acum!

                          Comment


                          • Cu stiloul ala de retus cati metri patrati de tabla poti vopsi?
                            NU-i mai bun un spray vopsea la nuanta? Ala e 35 de lei si pufai din el vreo 2 ani pe unde ai probleme, cu ce ramane vopsesti si masina unuia care ti-a luat locul de parcare daca te enervezi...

                            Comment


                            • am si d-ala, spray cu vopsea pe cod + spraylac...dar, nu se preteaza mereu in toate zonele.
                              Daca am zone mici, neextinse, in apropiere de parbriz, cheder, etc...de ex. cum sunt ale de pe usi (vezi foto), risc sa gazez tot in juru' meu daca nu protejez cu ziar, lavete, scoci (nu de beut) de hartie etc.
                              Muncesc de ma cracanez numai ca sa protejez zonele de langa buba ca sa nu le gazez.

                              Asa, cu kit (e kit, da, nu stilou d-ala la 11 lei din carfura, adica are 2 componente - vopsea + lac, separat ) de retus, curat bine rugina pana la luciu metalic, degresez, dau cu grund, vopsea 2-3 straturi + lac protector tot in fo' 2 straturi la sfasit si asta este. Oricum, mi se pare scump al drecu, dac e in jur de 70lei cat zice NDL-u'

                              Spray-u' de vopsea se preteaza bine la zona portierelor sau aripilor unde ai numa' alta tabla pe langa si nu e mare lucru daca scapa niste "gaz" pe langa

                              Zic si io, ca neprofesionistu'
                              Last edited by Kojak; 10 May 2014, 21:27.

                              Comment


                              • In zone mai greu de vopsit, dai cu un betisor de ureche din ala cu vata, sau cu o pensula de oja pe care o subtilizezi de la nevasta, noste vopsea pe care o pulverizezi intr-un capac de bere, nu mai mare ca faci risipa, uscandu-se repede.

                                Eu am tratat suprafata cu Feruginol, poate poate ajuta, mai ramane sa dau si cu fum de tamaie.
                                Intr-un fel imi pare rau de masina, vreau sa o mai folosesc pentru treburile murdare sa zic asa, iarna pe zloata, zapada mare, noroaie, oriunde e pacat sa bagi o masina mai buna si mai joasa.
                                De aia as vrea sa nu pice tabla de pe ea prea repede.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google