Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    Logan 2 a inceput sa rugineasca dupa 6 luni si multi se bateau cu pumnul in piept ca rugineste doar sandero.
    Unde gasesc topicul pentru logan 2 cu rugina ?
    Vroiam sa trec la modelul facelift...

    Comment


    • Aici .
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • La sectiunea logan 2, rugina.

        Comment


        • Mda. Am citit vreo 50 pagini din cele 61... e trista treaba. Totusi si la masinile noi mai "premium" apare rugina si nu inteleg de ce anume.
          M-am uitat acuma la masina, in afara de problema generala unde sare vopseaua pe partea din spate intre usa si arpia nu am probleme. Ce-i drept chederele parca sunt lipite si nu am incercat sa le scot, am ridicat deasupra de usa si nu am vazut puncte de rugina.
          Are 5 ani.
          Pe langa dezavantajele sale, mai rugina lipsea ca o vindeam pe loc (daca o mai ia cineva).
          Ma deranjeaza ca daca cineva spune realitatea despre DACIA LOGAN, multi sar pe tine sau primesti ban pe forum la cont.

          Comment


          • Originally posted by grigu32 View Post
            am zis eu ca vreau alta culoare da nici galben de taxi.. )
            cine a zis s-o faci galbena ? ) crezi ca pretul depinde de culoare ?! nu. depinde de grosimea folie, si cu oracal 650 mi se pare ca e 900 de lei, cu orice culoare.

            Comment


            • lupele daca le pun le tin sa bata jos. daca imi iau flashuri le reglez pana sunt ok,asta sa fie problema cea mai mare ) cu talonul..la cat umblu cu masina, nu am dat pana acuma de politie care sa ma opreasca. am si pozitii de america de 2-3 luni si e ok momentan. daca ma "ard", ma ard asta e
              Semințele acelaș gust are.

              Comment


              • Ma deranjeaza ca daca cineva spune realitatea despre DACIA LOGAN, multi sar pe tine sau primesti ban pe forum la cont.
                N-a luat nimeni ban ptr asa ceva. Sunt insa enervanti cei care critica exagerat desi nici nu sunt sau nu au fost posesori de Logan. Nu zice nimeni ca Loganul e masina perfecta , totusi unii exagereaza problemele, spre exemplu cele cu rugina. Cu exceptia unor situatii izolate, generate preponderent de reparatii proaste dupa accidente, mici lovituri lasate sa rugineasca in voie, etc, problemele de rugina la Logan apar dupa multi ani si nu sunt chiar atat de grave. E doar problema de estetica, la modele Dacia mai vechi se ajungea la probleme de integritate structurala. Oricum Loganul e gandit sa fie utilizat maxim 10 ani, parca asa recomanda ei, 8 ani durata de utilizare. Evident unii dintre noi suntem prea saraci sa ne luam una noua cand abia am terminat ratele la cea veche. Daca o intretii, cred ca te tine un 15 ani fara probleme, dupa aia alta. Nici asta despre care discutam aici nu are probleme chiar atat de horror cum spun unii. Eu personal am una trecuta de 10 ani la care am rugina, insa doar pe o aripa spate care a fost schimbata in urma unui accident. Si e afectata sanatos, cu puncte peste tot,chiar si partea de prag care tine de ea e compromisa. Lucrare de service romanesc, scumpa si execrabila, idiotii au lasat acolo un orificiu desfacut prin care a curs apa ani de zile pana am descoperit intrebandu-ma de ce rugineste asa. Printre aripa si contraaripa bagai mana...Asa ca sa va ganditi bine cand le mai umpleti buzunarele la astfel de golani. Fac treaba de mantuiala. Cealalta aripa, unde nu s-a umblat, e in stare perfecta. Ba chiar sunt mirat ca am o ciobitura in colt langa stop veche de fix 9 ani care nici acum nu rugineste,... La fel pe o aripa fata am vopseaua cu tot cu chit sarita pe vreun cm, surpriza, nu rugineste nici neam. Unele repere sau chiar masini intregi se pare ca au fost facute cu tabla buna.
                Last edited by anto84; 3 November 2016, 19:40.

                Comment


                • Originally posted by prometheus View Post
                  Ai grija cu lupele alea !! ca poate oi vedea tu mai bine in schimb cei din sens opus iti vor umple frigiderul , si dupa norocul fiecaruia care isi modifica instalatie de iluminare , pa pa talon +amenda!

                  Daca vrei sa vezi mai bine noaptea cu farurile stoc , poti opta pentrun Osram NightBraker sau Philips Extreme vision.
                  De unde ai dedus cu ca lupele aftermarket bat in ochi..din stele? daca sunt reglate bat foarte ok! eu am avut pe fosta laguna si am fost si la rar cu ele ptr omologare GPL si oprit cam de 5 ori la filtre....nu ai zis nimic..(ori poate nu si au dat seama la mine)
                  Dar de noile fauri cu led la masinile de enspe mii de euro care ti muta ochii ce zici?

                  Comment


                  • N-am chef sa ma cert cu tine , insa esti si tu constient ca tot ce se modifica pe la sistemul de iluminare este ilegal!!
                    Ce se pune din fabrica lupe/faruri cu led etc , pai alea sunt lucrate profesionist si testate de n ori in laboratoare speciale etc

                    Sunt curios noul L2 ph2 cum o sa stea cu rugina , sper ca nu mai rau fata de generatiile precedente!!
                    Last edited by prometheus; 3 November 2016, 19:50.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • am sa tin sub observatie si al meu stepway si cum apare ceva rugina indiferent de loc, am sa scriu pe forum. m-am speriat si l-am avertizat si eu pe tata in legatura cu rugina la astea noi. trebuia sa luam un sandero negru care statuse deja la ei in curte (la reprezentanta) in frig praf si ploaie cam 2 luni (nu demarase programul rabla). noroc ca aparuse culoarea noua si am insistat ori sa isi ia culoare noua, ori sa ii aduca un stepway negru "proaspat" nu statut in ploaie si praf. sper sa n-am ghinion cu asta.

                      multumesc inca o data tuturor de sfaturi si sper sa nu aiba nimeni asa multe repere ruginite. bafta
                      Semințele acelaș gust are.

                      Comment


                      • Originally posted by anto84 View Post
                        N-a luat nimeni ban ptr asa ceva. Sunt insa enervanti cei care critica exagerat desi nici nu sunt sau nu au fost posesori de Logan. Nu zice nimeni ca Loganul e masina perfecta , totusi unii exagereaza problemele, spre exemplu cele cu rugina. Cu exceptia unor situatii izolate, generate preponderent de reparatii proaste dupa accidente, mici lovituri lasate sa rugineasca in voie, etc, problemele de rugina la Logan apar dupa multi ani si nu sunt chiar atat de grave. E doar problema de estetica, la modele Dacia mai vechi se ajungea la probleme de integritate structurala. Oricum Loganul e gandit sa fie utilizat maxim 10 ani, parca asa recomanda ei, 8 ani durata de utilizare. Evident unii dintre noi suntem prea saraci sa ne luam una noua cand abia am terminat ratele la cea veche. Daca o intretii, cred ca te tine un 15 ani fara probleme, dupa aia alta. Nici asta despre care discutam aici nu are probleme chiar atat de horror cum spun unii. Eu personal am una trecuta de 10 ani la care am rugina, insa doar pe o aripa spate care a fost schimbata in urma unui accident. Si e afectata sanatos, cu puncte peste tot,chiar si partea de prag care tine de ea e compromisa. Lucrare de service romanesc, scumpa si execrabila, idiotii au lasat acolo un orificiu desfacut prin care a curs apa ani de zile pana am descoperit intrebandu-ma de ce rugineste asa. Printre aripa si contraaripa bagai mana...Asa ca sa va ganditi bine cand le mai umpleti buzunarele la astfel de golani. Fac treaba de mantuiala. Cealalta aripa, unde nu s-a umblat, e in stare perfecta. Ba chiar sunt mirat ca am o ciobitura in colt langa stop veche de fix 9 ani care nici acum nu rugineste,... La fel pe o aripa fata am vopseaua cu tot cu chit sarita pe vreun cm, surpriza, nu rugineste nici neam. Unele repere sau chiar masini intregi se pare ca au fost facute cu tabla buna.
                        Pai altii au patit cand au aruncat cu pietre in logan
                        Nu mi se pare normal ca o masina ce o ingrijesc, nu o tin murdara si sta in garaj sa aibe vopseaua sarita la aripa spate unde se inchide usa din al 2-lea an si vreo 15k sau mici flori tot prin zona aripii spate.

                        Comment


                        • Originally posted by prometheus View Post
                          N-am chef sa ma cert cu tine , insa esti si tu constient ca tot ce se modifica pe la sistemul de iluminare este ilegal!!
                          Ce se pune din fabrica lupe/faruri cu led etc , pai alea sunt lucrate profesionist si testate de n ori in laboratoare speciale etc

                          Sunt curios noul L2 ph2 cum o sa stea cu rugina , sper ca nu mai rau fata de generatiile precedente!!

                          Nu am zis ca nu este ilegal! ziceam ca daca sunt reglate ok nu sunt o problema pentru participatii in trafic. Ilegal este uzina Dacia care, inca foloseste o tabla de conserva care rugineste in 6 luni! si nimeni nu zice nimic...

                          Comment


                          • @Andyno: Din cate vad ai ceva A4 B5, sigur vorbesti despre logan ?

                            Comment


                            • Originally posted by Andyno View Post
                              Ilegal este uzina Dacia care, inca foloseste o tabla de conserva care rugineste in 6 luni! si nimeni nu zice nimic...
                              Ti se pare ca chiar nu s-a spus nimic in acest sens?
                              Sau poate doresti sa discutam asta pe toate topicurile, asa cum vor unii; de dimineata pana seara.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Pai n-a zis cine trebuie, autoritatile.
                                Autoritatile de fapt se gudura pe langa Renault ca sa nu-i spupere si sa plece, ca pica naibii piata muncii din Arges, plus in cateva fabrici care lucreaza pentru Dacia.
                                Cetateanul nu are ce zice el de unul singur decat la tribunal.

                                Deci pentru niste parale la buget, vreun miliard sau cat o fi se euro, fiecare cetatean trebuie sa piarda niste bani pe o ruginitura de masina.
                                Oricum miliardul ala nici n-ajunge pentru niste pensii speciale, asa ca duca-se invartindu-se Dacia in Maroc.
                                Iar alora din Mioveni, o sa le spuna Iohannis: ghinion!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google