Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunt multi care nu isi vor permite sa isi schimbe Loganul si il vor tine peste 7 ani poate, daca are probleme la 2 ani de cand o cumperi ce sa mai spui la 7 ani?
    Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

    Comment


    • Inca nu am vazut Logan cu rugina ciorchine...si sunt destule pe strazi...bineinteles ca sunt si cazuri particulare, asta nu inseamna sa generalizam la toate....si am mai zis, Opel Astra, Ford Fiesta...probleme cu rugina aparuta la pasajele rotilor, busonul de benzina si praguri...la astea de ce nu se generalizeaza? In cazul Loganului e vina celor care nu respecta intregul proces de preparare chimica al metalului caroseriei si al operatiunilor preliminare de vopsire...daca ai ghinionul sa ai parte de o bucata d-asta, normal ca vezi negru in fata ochilor
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • @georgeand21 mai cauta sub chederele de la geamuri de la portiere. dar e nesimtire mare a mecanicilor de la service-ul ala. pentru ca stiau sigur ca si acolo se poate ascunde rugina. du-te la ei si fa-le capul patrat.

        bafta!
        sigpic

        Comment


        • Am facut capul patrat si pe la Vocea Clientului si pe la caremilul din Iasi,peste tot...au zis ca nu am caret de service si nu se poate face nimic in sensul asta....desi au recunoscut ca e din vina lor...

          Oricum la reviziile la ei nu se uitau sub chederele respective....cu siguranta....

          Din pacate nu inteleg unde e garantia anticoroziune 6 ani sau mai bine zis la ce anume si in ce conditii.....

          Toate cele bune...

          Comment


          • Garantie Anticoroziune se da la strapungerea tablei si daca a rugina a fost din interior spre exterior.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Atunci cum de a aparut rugina de la chedere?

              Greseala de proiectare,calitatea proasta a chederelor?

              Comment


              • Nu au respectat intregul proces de pregatire al tablei si vopsire. Nu poate Renault sa stea cu biciul dupa fiecare angajat roman care nu-si face datoria corect..e si normal sa mai scape si astfel de masini pe portile uzinei
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Da dar pentru astfel de angajati ar trebui sa isi asume raspunderea si sa remedieze greseala, iar faza cu rugina de la interior spre exterior nu prea tine caci mai e garantia la vopsea si daca omul nu a avut masina lovita tot pe garantie ar trebui remediata problema.
                  Si chiar lovita masina, daca a fost reparata cu acte la un service autorizat iarasi sunt obligati sa remedieze problema.
                  Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

                  Comment


                  • @georgeand21: Mergi la dealer, cumpara un carnet de garantie si mergi la ei sau la alt service sa-l completeze. Dupa care, rezolva problema.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Va spun urmatoarele lucruri care intimplator sunt si adevarate : din 2007 incoace toata caroseria de exterior e galvanizata. Apoi, sunt si masini straine care au probleme cu rugina dar nimeni nu recunoaste acest lucru si toti lovesc in Dacia. Astazi am avut treaba in Bucuresti la un spital si in timp ce asteptam rezultatele unor analize ma plimbam prin zona. Din intimplare am vazut o Honda Legend model nou si am vazut cu stupoare rugina in zona de imbinare bara spate lateral dreapta si aripa. Modelul nu costa decit 35.000 euro si-mi pare rau ca nu am fotografiat locul cu pricina. Si mai sunt si multe alte modele. Ce credeti ca din cite jafuri sh au intrat in tara nici una nu a avut rugina???!!!

                      Comment


                      • Daca sunt masini facute pana la sfarsitul anilor 90, sunt mai bine protejate contra ruginii...alea erau masini facute sa dureze...apoi treptat producatorii s-au mulat dupa situatia economica si nu mai are rost sa faca masini sa tina 30 de ani. Maxim 7 ani e de ajuns
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • La modelele kiss fm tabla este galvanizata sau poate am surpriza sa rugineasca?

                          Comment


                          • @Radu sa stii ca, kiss fm-ul are cea mai galvanizata tabla din gama Logan. Mituri despre tabla galvanizata la Logan am tot auzit, dar paradoxal apare rugina la toate!

                            Comment


                            • Domnilor eu nu mai stiu ce sa cred.
                              Unii spun ca tabla e galvanizata partial,altii ca nu e deloc,altii ca astea de dupa 2007 sunt galvanizate total.Totusi care-i adevarul?

                              Comment


                              • Alin tabla e galvanizata sau nu, nu are cum sa fie galvanizata partial. Eu am PH2 si am auzit ca tabla e galvanizata, dar eu nu cred deloc!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google