Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ... si nu doar loganul are probleme cu rugina si vopseaua sarita... pana la urma cred ca tot grupul Renault-Nissan are probleme cu aripile spate
    Attached Files
    GL-22-TOF

    Comment


    • @Red_Alin: Zona din poze a fost atinsa de ceva imediat dupa iesirea din baia de vopsea, pana s-a uscat vopseaua, nu e vorba despre un strat superficial de vopsea.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • Am dat jos chederele de la usi(cele orizontale) si surpriza puncte de rugina pe usa dreapta fata si stanga spate.Masina e din martie 2008,deci sa nu imi spuna mie nimeni ca au fost doar cateva loturi cu probleme,toate sunt la fel.Faceti fiecare operatiunea asta sa va convingeti.
        Oricum daca m-as duce cu ea la dealer nu ar avea ce sa imi faca.

        Comment


        • Eu m-am uitat...n-am nimic...culoarea e albastru mineral
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • @Red_Alin: La nivelul chederelor nu a fost nici un lot cu probleme! Rugina poate aparea la orice masina daca chederele nu sunt etanse.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • Andrei ce ma sfatuiesti sa fac?Tin sa precizez ca punctele de rufina sunt de masura unei furnici si nu am decat cate unul pe portiera fata dreapta si spate.M-am gandit sa i-au un tub de vopsea albastru marin si sa tamponez cu un betisor de ureche zona respectiva.E o idee buna?
              Last edited by Red_Alin; 26 April 2009, 13:23.

              Comment


              • Alin nu ai dat cu putina vaselina trebuia sa faci poze sa vedem si noi cum aratra tabla din 2008!

                Comment


                • Nu stiu daca vaselina ar fi o solutie.Poze deocamdata nu am,poate pe saptamana viitoare.

                  Comment


                  • Red_Alin, de ce nu mergi cu ea la service? Ar trebui sa ti-o faca pe garantie.

                    Comment


                    • M-as duce la service,dar parca vad ca ma iau aia peste picior ca de ce vin pentru atata si dinastea.Nici nu stiu ce ar putea sa imi faca,deoarece repet punctele respective sunt de dimensiunea unei furnici.

                      Comment


                      • Se da jos vopseaua de pe zona respectiva, se trataeaza anti-rugina si se re-vopseste. Nu au cum sa nu rezolve problema, altfel risca mult.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Am incercat si eu o reparatie la tabla, sper sa fi facut bine. Aveam ca mai toate logan-urile de prin 2005 fara ABS rugina in portbagaj, la dopurile ce au fost montate inainte de vopsirea caroseriei. Am scos acele dopuri, am curatat cu smirghel pana la luciu metalic, am sters cu o carpa cu diluant, am dat cu un spray cu grund gri, dupa vreo jumatate de ora am dat cu un spray cu vopsea. Dupa vreo ora (vopseaua parea uscata) am pus in locul dopurilor de plastic din fabrica doua suruburi cu cate doua saibe de plastic facute din dopuri de sticla PET si farfurioare de ghiveci. La final in partea dinspre roata am acoperit surubul si saiba cu antifon cauciucat. Daca nu a fost buna lucrarea si apare din nou rugina va anunt. Ma cam tem sa nu fi lasat suficient de mult timp sa se usuce grundul si vopseaua.
                          Attached Files

                          Comment


                          • eu nu inteleg de ce nu te-ai dus la service sa iti rezolve ei problema.
                            sigpic

                            Comment


                            • Lasa ca el a facut-o mai bine decat aia si bine ca nu a avansat rugina.

                              Comment


                              • De aia mi si mie groaza sa ma duc la service.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google