Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si eu la rugina la chederele exterioare

    Comment


    • La capota motorului,sub chederul de la stergatoare jos acolo,pe muchie o zona ruginita cat unghia.Si rugina am la dezaburizator luneta spate,in lateral,am senzatia ca e rugina acolo.
      sigpic

      Comment


      • Eu am gasit rugine sub chederele inferioare de la usile din spate. Masina are peste 3 ani si peste 100 000km, deci nu mai e in garantie la motor. Daca ultimele schimburi de ulei (revizii) nu le-am facut in service autorizat dacia (acasa cu manutza mea ca e mai sigur) am vreo sansa sa mi se repare pe garantie? Sa nu ziceti acum ca ce treaba are tabla cu oloiul. Am citit in cartea de garantie ca fiecare revizie este insotita de control anticoroziune si daca ei vor imi zic ca masina e iesita din garantie pentru ca nu am mai calcat pe la reprezentat autorizat dacia de peste 1 an. Stie cineva sigur sigur daca pot sa repar pe garantie sau nu?
        multumesc!
        sigpic

        Comment


        • Rugina si la mine...la toate 4 chedere de la toate 4 portiere. Am vb cu seful de service, si luni ma duc la poze.
          Garantia la vopsea (coroziune) este de 6 ani. Nu mai ai treaba cu garantia motorului, sau garantia pe partea electrica.
          Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

          Comment


          • Am gasit in partea inferioara a aripilor fata o mana de pamant strans, era vizibil in momentul in care deschideai portiera. Problema era ca pamantul asta tinea umezeala si in timp aripa putea sa rugineasca. L-am dat pe tot afara si i-am bagat ceva ulei, elegant era sa curat bine si sa dau cu ceara de protectie.

            Comment


            • http://www.loganclub.ro/forum/cum_fa...hlight=nisipul poate gasesti raspunsul acolo
              sigpic

              Comment


              • O sa se adune la loc, cand mergi la spalatorie sa le zici la baieti sa dea putin pe acolo si iese din el, iar referitor la rugina, pb e la aripile din spate, la cele din fata nu prea o sa auzi ca apare rugina, doar daca sunt lovite.

                Comment


                • eu nu pricep...cum poate sa fie rugina sub geam...sub plasticul ala...acolo teoretic nu are cum sa intre nici apa...nu?
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • La Dacia orice e posibil

                    Comment


                    • Originally posted by mumus View Post
                      eu nu pricep...cum poate sa fie rugina sub geam...sub plasticul ala...acolo teoretic nu are cum sa intre nici apa...nu?
                      ce nu pricepi ? ca la spalatorie iti intra apa sunt cheder si iti sta acolo mult si bine pana se usuca/evapora ? e ceva foarte clar...de inteles.

                      Comment


                      • Am gasit si eu rugina sub un cheder.
                        sigpic
                        Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

                        Comment


                        • Originally posted by CataFOF View Post
                          ce nu pricepi ? ca la spalatorie iti intra apa sunt cheder si iti sta acolo mult si bine pana se usuca/evapora ? e ceva foarte clar...de inteles.
                          Da...ai deptate...dar stiu ca rugina apare doar daca e sarita vopseaua si grundul...in principiu tiind sa cred ca zona aceea a fost in prealabil vopsita...deci de aici si mirarea mea. (daca ar fii rugina deja sub vopsea....banuiesc ca ar fi si in alte locuri)

                          Ptr ca in locul acela(sub cheder) nu prea ai cum sa dai jos vopseaua..ca sa isi faca aparitia rugina.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • Asta mă întrebam și eu cand am găsit rugina, dar numai la usa din dreapta-față.
                            sigpic
                            Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

                            Comment


                            • Originally posted by mumus View Post
                              Da...ai deptate...dar stiu ca rugina apare doar daca e sarita vopseaua si grundul...in principiu tiind sa cred ca zona aceea a fost in prealabil vopsita...deci de aici si mirarea mea. (daca ar fii rugina deja sub vopsea....banuiesc ca ar fi si in alte locuri)

                              Ptr ca in locul acela(sub cheder) nu prea ai cum sa dai jos vopseaua..ca sa isi faca aparitia rugina.
                              In mod normal trebuia vopsita k lumea zona aia.Daca vii sa vezi cum e vopsita a mea te apuca rasul.Ma refer la zonele dinauntrul caroseriei.

                              Comment


                              • Rugina sub chederele portierelor e o boala a loganelor. Bag mana in foc ca dupa 4 ani de utlizare toate vor rugini in acea zona. Am loganul de serviciu din mai 2006 si e mancat de rugina pur si simplu in acea zona. Masina personala e din oct 2006 dar nu a manifestat inca boala asta

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google