Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu ma gandesc sa imi bag picioarele si sa o vopsesc io pe banii mei calumea si gata...decat sa ma deplasez pana acolo si sa imi zica de factori externi si alte vrajeli...oricum eu zic sa nu facem otragedie din asta...pana la urma e o masina ieftina,traim intr-o tara jegoasa unde iti sare noroiul pana pe plafon,avem multa mocirla,etc...deci e normal sa mai apara si rugina.Mie macar mi-a aparut dupa 4 ani si jumate...dar e mai nasol sa aud asta la masini de 2 ani...ma rog...alta chestie pe care nu o pricep este faptul ca ei ziceau atunci la tv ca rugina apare datorita unei greseli de proiectare la carenajul aripii...m-am uitat acolo si cam asa e...adica nu e dus pana sus, astfel roata arunca noroiul pe acolo , acesta se depune pe buza aripii , sta bine merci si tine umezeala pana rugineste aripa.Nu inteleg de ce nu au rezolvat aceasta greseala si la modelele mai noi...ca macar sa apara rugina dupa vreo 7-8 ani macar...cand sa zicem ca nu te mai intereseaza pt ca masina e harb oricum...
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by R_adu View Post
      Astept pareri.
      Salut. Nu te supăra dar la tine e crimă. Eu o am de 5 ani şi îmi arată aproape ca noi. Sunt de culoare închisă (gri închis) ca şi cum ar fi ceva grund sau vopsea pe ele. Toba e puţin dar nu în halu ăla. Ai umblat pesemne pe drumuri degivrate cu sare sau ceva de genu, dar aşa eu nu am mai văzut.
      Numai bine.
      Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by R_adu View Post

        Astept pareri.
        masina prezinta urme de rugina pe discurile de frana, pe semne ca nu ai mai umblat cu ea de o perioada mare de timp. masina se strica mai repede stand, decat mergand
        sigpic

        Comment


        • Dragman stai linistit ca si la masinile mai scumpe apare rugina cum ar fii la vw passat din 2008 si avea un punct de rugina cam cat buricul degetului mic pe capota cei drept sarise vopseaua si pe muchia aripii din stanga spate exact ca la logan sarita vopseaua de la pietre si erau puncte de rugina.Mentionez ca masina era full si noua a costat in jur de 20000 de euro. Am mai vazut la cineva MiniCooper masina a fost luata de noua pret cam 30000 se ceva de euro si avea puncte de rugina la baza stergatoarelor, cei drept si aici era sarita vopseaua, imi pare rau ca nu mai gasesc pozele ca le postam sa le vedeti si voi ca poate unii nu cred si multe masini vazute in trafic cum ar fii hyundai i30, Toyota corola si altele, Acestea din urma erau usor lovite si sarita vopseaua dar eu cred ca nu e normal la cata reclama le face si ca au tabla galvanizata. Ca sa nu mai zic ca am vorbit cu posesorul vw passat de mai sus si cand i-am zis de rugina a zis ca e normal e fier (tabla) nu trebuie sa rugineasca? deci nu parea deloc afectat. Asa ca bucurati-va de ele asa cum sunt, mai degraba sa ne ferim de accidente. Numai bine!

          Comment


          • Daca rugina apare unde masina e lovita si/sau vopsea sarita e normal, e vina posesorului ca o lasa asa dar cand apare din senin fara astfel de incidente, nu mai este normal. Nu am vazut sa faca reclama la masini ca nu ruginesc si daca le lasi lovite, fara vopsea, ei le lauda la alte capitole si cam au dreptate.

            Cat despre Passat "nou si full" la 20 000 euro, niciodata. La banii aia este aproximativ troaca, standard. Un Passat bine echipat (= "full") costa aproape dublu, si anume 35-40 000 euro. Daca are ABS, ESP, geamuri/oglinzi electrice si inca 2-3 chestii care vin standard nu este full. Deja este un sindrom asta, la noi 80% din masinile sh la vanzare sunt "full", desi in realitate nici 1% din ele nu sunt echipate cu toate optionalele posibile.

            PS - la 20000 euro nici macar un Polo nu cred ca iti cumperi "full".
            Last edited by Shakar; 8 March 2010, 14:25.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • a mea masina are 4 ani si nu are rugina ca pe astea noi
              nici macar pe toba ...
              sigpic

              Comment


              • depinde si cum circuli pe ea, nu poti compara un drum vara pe uscat cu unul prin fleasca si material antiderapant cu sare , tot nisipul ala cu sare e aruncat in pasajele rotilor si unde se creeaza mici fisuri in pelicula de vopsea si protectia anticoroziva e strapunsa e normal sa apara coroziune ...daca stai cu ea in garaj si o scoti primavara e normal sa arate bine si dupa 5 ani
                Pain brings out the truth in us all...
                ...how much truth can you stand?

                Comment


                • pai circul cu ea ca si cum nu ar fi a mea
                  toata iarna nu a stat a strabatut tara prin zapezi, nisip si sare
                  iar vara cu cat poate de la un capat la celalalt al autostrazii (170 km/h)
                  sigpic

                  Comment


                  • comentariu..

                    Originally posted by Gozmin View Post
                    Salut. Nu te supăra dar la tine e crimă. Eu o am de 5 ani şi îmi arată aproape ca noi. Sunt de culoare închisă (gri închis) ca şi cum ar fi ceva grund sau vopsea pe ele. Toba e puţin dar nu în halu ăla. Ai umblat pesemne pe drumuri degivrate cu sare sau ceva de genu, dar aşa eu nu am mai văzut.
                    Numai bine.
                    Asa e am umblat cand au dat baietii cu solutiile si sarea prin decembrie si ianuarie. Intr-adevar nu circul des cu masina decat strictul necesar recunosc asta. sunt consitent ca masina se strica mai repede daca sta in garaj decat daca circula... astea e situatia .. eu ziceam de toba mai mult dar si de tamburi( ei se curata .. prin franare) .. nu e problema asta ci pe mine ma deranjeza faptul ca axurile si elemtele care duc spre tamburi au ruginit ! fieru ala brut ... nu se putea trata ??? sau pt 9000 de euroi ? nu se putea da cu un strat de ceva (tratamnet) ? pe acolo .. de asta ma oftic ..ca dupa 6 luni apare rugina pe zonele alea ...

                    Comment


                    • incredibil ce aud aici !!!....io unu nu cred ca o sa-mi mai iau logan (rugina peste rugina)... o sa astept inca putin sa vad cum se comporta Duster-ul la altii ..si dupa vreo 6 luni ma gandesc ..pana atunci continuu cu merc si audi ... in cazul ruginii de la logan eu va sfatuies sa mergeti urgent la ''curatatorie'' la service ca alea nus ''pelicule'' de rugina auzi tu la astia...io unu sincer nu am auzit de ''pelicula de rugina''fiti realisti ... tabla nu e galvanizata si cum era la colegu R_adu,toba de espament aia nu mai rezista cred ca nici 6 luni...imi place loganul dar acuma .... chiar m-am lamurit...tot le ziceam tuturor care ziceau ca loganu asa si loganu asa...numai rele...totusi am ajuns la concluzia ca sunt masini proaste ... ma scuzati pe cei care se simt ofensa-ti dar asta e adevarul ... totusi sunt cazuri in care nu este rugina ????????vroiam sa-mi iau un MCV-u...merci!



                      PS: puneti niste poze cu loganuri fara rugina ... toba,motor,etc....
                      Last edited by mihai_u; 8 March 2010, 22:59.
                      Allways on the move ...
                      http://www.youtube.com/watch?v=Nwx_Bdgl2Bg

                      Comment


                      • scuze ca zic asa, dar trebuie sa fii naiv sa crezi ca toate daciile sunt ruginite si bagi piciorul prin podea
                        sigpic

                        Comment


                        • Am avut Logan Laureat 1.4 ~ 55 000 KM, vandut dupa 3 ani si ceva - nici pic de rugina. Am Logan Prestge (PH1), 2 ani si 32000+ KM - nici pic de rugina. Daca tu chiar crezi ca toate sunt ruginite....

                          Cei care sunt multumiti de ele de obicei nu fac prea multe valuri, cand cineva are probleme (cu rugina in cazul asta) tipa sa il auda tot poporul, asa iti creezi falsa impresie ca e o problema grava si generalizezi desi in realitate situatia nu este asa rea.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • Da stiu ca nu sunt toate ruginite..) dar vazand multe cu problemele astea ..sunt foaaarte surprins ca la o masina de 3-6 luni tinuta in garaj nu conteaza cata sare pui pe ea ..nu are voie sa rugieasca in halul ala...in fine..totusi .. cred ca-mi iau MCV nu stiu imi place mult...dar ma incanta si Duster..oare cum(cat) o sa reziste la rugina? inca ceva...lui R_adu...unde ai rugina da si tu cu wd-40...sa nu ''manance'' rugina tot...si daca ai garantie impotriva ruginei de ce nu mergi cu ea la ei sa le arati..poate or sa o curete ei...ms!
                            Allways on the move ...
                            http://www.youtube.com/watch?v=Nwx_Bdgl2Bg

                            Comment


                            • ma fratilor nu vorbesc de caroserie dar cum spun altii ca au rugina pe esapament,discuri de frana,portfuzete si planetare dejaau fixata ideea de deteriorare ,fapt care nu este adevarat,va agitati degeaba

                              Comment


                              • Stati linistiti ca nu se intampla nimic daca au aspect rosiatic planetarele,portfuzetele,etc...agitati apele degeaba...cred ca la 80% din masini daca te uiti dedesubt dupa ce s-a mers prin apa si zapada etc e la fel...sunt Loganuri pe taxi care au sute de mii in bord si nu le stau rotile...merg permanent.Ati auzit pe careva ca i s-a rupt fuzeta sau planetara ca s-a ruginit,avea gauri?alea cand pica,pica de la uzura mecanica,gropi,etc...nu altceva.Mai mult sa ne ingrijoram de starea drumurilor care ne termina masinile de noi,inainte sa ni le termine rugina...roti strambe,cauciucuri taiate,spoilere rupte,gasite zgariate in parcare etc...daca mai ai si un tuning la ea ai pus-o...masina devine o gaura neagra de supt bani permanent...trebuie sa mergi cu ochii cat cepele.
                                Offtopic-apropos de Duster,cum zic unii mai "dashtepti asa" ca sa nu iti iei daca nu mergi la munte sau pe drumuri accidentate...ca daca maergi prin Bucuresti nu se merita...pai doooooh...Bucuresti=drumuri accidentate,Romania=drumuri rupte =>Duster se merita ca e bun la urcat borduri,la parcat intre pomi printre spatii verzi,la luat bordura din mijlocul strazii la 70 la ora fara sa iti rupi roata,etc...
                                Last edited by Dragman; 9 March 2010, 13:21.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google