Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ppejic View Post
    Bună ziua tuturor!

    Numele meu este Peja, unul din moderatorii de pe forumul Dacia din Serbia..
    Aici avem de asemenea membri cu rugina, a aparut pe marginea din dreapta sus şi în jurul capacul de combustibil.
    Unele dintre ele au fost chemate in service sa le rezolve problema cu rugina. au pus ceara peste tot in portbagaj, pe la capacul de rezervor, la aripi si au pus si ornamentele d eplastic pe aripa.

    Rugina a reapărut! Sa fie tabla asa de proasta? sau grundul sau vopseaua sunt proaste? Acest fenomen are deja o amploare foarte mare!!

    Stie cineva de unde apare acea rugina si cum se poate rezolva problema inainte sa apara?

    Peja


    Rugina nu a aparut la toate loganurile, probabil au fost unele loturi cu probleme...cunosc loganuri si din 2004 si nu au rugina.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Aici e aceeasi discutie de o gramada de timp.Parca numai loganu,numai marca asta ar ruginii.A naibi masina de ce nu e perfecta ca celelalte
      Cate masini vedeti pe strada ruginite din interior?Fara zgarieturi?si cu lacu decojit.Daca stau sa ma uit dupa fiecare si sa le pozez umplu threadu cu poze.
      Nu ca nu ar fi destule postate
      sigpic
      !

      Comment


      • Sunt de acord cu voi, multi folositi cuvinte grele la adresa Loganului, Logan este ieftin, dar si cele din 2006 au rugina?
        de ce? care ar putea fi explicatia?


        Peja
        Last edited by crististreulea; 15 May 2010, 00:00.

        Comment


        • ppejic multi spun ca loganul are o tabla proasta, multi o discrediteaza, dar aceleasi persoane nu isi permit o alta masina in afara de logan. nu numai loganul rugineste, ci si alte marci de masini au aceleasi probleme legate de rugina.

          dacia foloseste procesu de cataforeza pentru protectia anticorosiva. si Skoda foloseste acelasi proces, adica cel de cataforeza. acest proces este mai "prietenesc" cu mediul.

          Cataforeza pe scurt, este o tehnologie care se bazează pe reacţii chimice utilizând curentul electric, bazându-se pe principiul că elementele de sens contrar se atrag, din fizică. În decursul procedeului piesa se introduce în cuvele cu vopsea şi se leagă la curent continuu. Astfel piesa atrage particulele din interior asupra sa, vopseaua depunându-se în mod egal pe toată suprafaţa. Chiar dacă piesa prezintă asperităţi sau ondulaţii acest procedeu permite acoperirea perfectă a întregii suprafeţe în mod egal şi eficient. Prin depunerea treptată a straturilor de vopsea se realizează atât tratarea suprafeţei precum şi protecţia anticorosivă.
          sigpic

          Comment


          • pai oricum ideea pe piata e ca masina a ajuns un bun de consum , nu mai e sa o tii 20-30 de ani , chiar si cartea ei parca specifica ceva de genu : durata medie de viata 8 ani .
            Pain brings out the truth in us all...
            ...how much truth can you stand?

            Comment


            • La logan in carte parca durata medie de viata este de 7 ani daca nu ma insel!

              Comment


              • in carnetul de garantie scrie cu negru pe alb asa:
                "Durata medie de utilizare a vehiculului stabilita de catre producator, conform prevederilor legale, este de 8 ani"
                sigpic

                Comment


                • O sa stea mult timp printre noi,ruginit sau nu.
                  O sa fie un fel de 1310.
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • azi am vazut una ungureasca si una nazista, ambele atinse de rugina, dar urat...
                    Attached Files
                    sigpic

                    Comment


                    • Skoda e din Cehia nu din Ungaria, oricum tot la Nazi intra ca doar numele ce a mai ramas de ei .
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • Din aste poze constatam ca rugina apare si la case mai mari
                        Last edited by Vlad24; 17 May 2010, 22:03.

                        Comment


                        • Apare si la case mai mari ca e tot tabla dar dupa cativa ani buni

                          Comment


                          • Pe mine daca ma tine 6 ani fara rugina sunt multumit.Are 3,5 ani golanul si in afara de micul punct de rugina de pe interiorul usii spate de care am pomenit mai demult(am reparat zona),nu am nici urma de rugina nicaieri.Pe scurt sunt multumit.

                            Comment


                            • Idem si eu.
                              Doar ca al meu are peste 5 .
                              Foarte multumit ,cred ca o sa ramana mult timp in familie
                              La urma urmei toate se confrunta cu rugina
                              sigpic
                              !

                              Comment


                              • Ai dreptate toate marcile de autoturisme vor avea mai devreme sau mai tarziu rugina.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google