Da Ulei Pe La Cureaua De Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by Tudor_cj
    Nu patineaza cureaua de distributie,
    atunci de la ce este???
    sigpicIntalnirea membrilor Logan Club Mioveni, in fiecare Duminica, la ora 18, Parcare P3....

    Comment


    • #77
      Originally posted by KaTaLyn View Post
      atunci de la ce este???
      Cureaua de la alternator
      2004 Dacia Logan 1.4MPi
      2006 Dacia Logan 1.5dCi
      2007 Opel Astra H 1.7CDTI

      Comment


      • #78
        Cureaua de distributie este dintata deci nu are cum sa patineze (are dinti transversali).
        Cureaua de accesorii este si ea "dintata" dar are dinti dea-lungu curelei deci poate patina.

        Comment


        • #79
          Originally posted by zsoltf View Post
          Cureaua de distributie este dintata deci nu are cum sa patineze (are dinti transversali).
          Cureaua de accesorii este si ea "dintata" dar are dinti dea-lungu curelei deci poate patina.
          Da, ai dreptate cureaua de la alternator patineza de fiecare data cand sunt pierderi de ulei
          2004 Dacia Logan 1.4MPi
          2006 Dacia Logan 1.5dCi
          2007 Opel Astra H 1.7CDTI

          Comment


          • #80
            Au fost cazuri in care a patinat si cureaua de distributie...
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #81
              Eventual daca se rup toti (sau foarte multi) dintii, altfel nu poate patina (doar poate sari de pe punct)

              Comment


              • #82
                Originally posted by burtosu View Post
                Am o mica dilema si anume ca masinile noastre cu probleme asa de "tinere"(scurgeri ulei si altele) sunt cumva cele cu garantie de 18 luni(a mea asa e,din prostia mea),este buna o statistica?
                ...de exemplu, a mea are 36 luni garantie.

                Comment


                • #83
                  Originally posted by zsoltf View Post
                  Eventual daca se rup toti (sau foarte multi) dintii, altfel nu poate patina (doar poate sari de pe punct)
                  Ah, si cand o sarit cureaua de pe punct ii gata masina, se rupe cureaua de distributie.
                  2004 Dacia Logan 1.4MPi
                  2006 Dacia Logan 1.5dCi
                  2007 Opel Astra H 1.7CDTI

                  Comment


                  • #84
                    Da, asa e, patineza in lateral si sare de pe punct, si atunci mai poate strica si alte componente.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #85
                      Am rezolvat si eu astazi problema la distributie. Mi-au schimbat din prima pinionul si simeringul (+ kit distributie) la service Feleac Cluj . Nu au mai incercat cu etanasari suruburi si alte smecherii.
                      Masina e din February 2008 (1900km) si tot era cu pinion Sinterom !!!

                      Oricum sunt multumit de service. Sau comportat exemplar, si m-au si lasat sa verific ce face mecanicul (ii drept ca iam bagat in buzunar 30 RON)

                      Interventia s-a facut eveident pe garantie (mecanicul zicea ca de fapt cheltuiala e suportata de Sinterom)

                      Totata treba a durat cam 4 ore din care ~1 ora aprobarea de la Pitesti.

                      Comment


                      • #86
                        Cate bordee atatea obiecee,cam asta e cu service-urile dacia.
                        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                        Comment


                        • #87
                          @zsoltf:
                          Bravo! Vad ca a mers foarte repede la tine.
                          Cu siguranta nu vei mai avea probleme daca ti-au schimbat pinionul si semeringul.

                          Comment


                          • #88
                            Eu nu inteleg de ce la unii le schimba si pinionul iar la altii nu,or fi siguri pe ceea ce fac sau o iau pe bajbaite.
                            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                            Comment


                            • #89
                              Dupa ce am fost la dacia cu scurgeri de ulei ( 9200 km la bord ) la 10 000, aceeasi problema...

                              Comment


                              • #90
                                Eu am fost astazi la Adras Bucuresti, si mi-am rezolvat problema. Mentionez ca am mai fost de 2 ori pana acum cu aceeasi problema. Prima data la 8000 de km, cand s-a schimbat simeringul, a doua oara la 16000 km cand s-a incercat etansierea suruburilor, si astazi a 3 a oara la 19000 km cand s-a schimbat pinion, simering, kit distributie. Toata operatiunea a durat 6 ore. Costul a fost 675 ron....eu nu am platit nimic pentru ca inca mai am garantie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google