Da Ulei Pe La Cureaua De Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare tuturor! Ma inscriu si eu in clubul celor cu scurgeri de ulei la distributie . Masina mea e din lotul febr.2008 . Mii de multumiri celor care au expus problemele aici , astfel stim cum sa punem problema la service .
    Urmeaza vizita la service si... Ulterioare surprize...???? ...Sa sper ca nu!!!!

    Comment


    • @ daniberila : cati km ai cu masina sau la ce numar de km ai observat ulei pe la cureaua de distributie

      Comment


      • Ma alatur si eu celor cu pete de ulei la distributie! Kiss 1.4Mpi martie 2008, 4900km. M-au programat luni la ora8.

        Comment


        • Originally posted by madi View Post
          @ daniberila : cati km ai cu masina sau la ce numar de km ai observat ulei pe la cureaua de distributie
          Am 6870Km si am observat ulei pe fulie ieri dupa ce am citit pe thread despre acest lucru.
          Azi facut vizita la service , baieti buni mi-au facut programare ptr. Vineri 26 septembrie si au comandat chitul complet de distributie .Ramane sa vedem rezultatele .Oricum ei m-au avertizat ca o sa dureze de dimineata de la 8 pana aproape de ora inchiderii.
          .....Acum nu mai conteaza numai sa se rezolve problema definitiv.

          Comment


          • @daniberila;@msorin : multumesc pentru informatii , a mea e fabricata pe 7 martie 2008. Inseamna ca trebuie sa ma pregatesc si eu pentru interventie , dar deocamdata nu am decat 2500km la bord si nimic pe la distributie, deocamdata.

            Comment


            • @madi iti urez multi km fara defecte. Sper sa nu ai norocul pe care l-am avut eu.
              Vreau sa iti spun ca pana aseara nici nu am dat importanta acelei parti a motorului, insa aseara am verificat cu atentie zona. Pierderile de ulei sunt infime , se creeaza o pelicula subtire de ulei in zona distributiei , pelicula aproape insesizabila. Incearca sa dai cu degetul pe fulie , asa am descoperit eu ca am pierderi de ulei la distributie.
              Pierderile de ulei sunt ft. Mici , nu se pot sesiza pe nivelul jojei si nici nu patesti ca la vechile Dacii sa ai urme de ulei sub masina.

              Comment


              • Originally posted by madi View Post
                @daniberila;@msorin : multumesc pentru informatii , a mea e fabricata pe 7 martie 2008. Inseamna ca trebuie sa ma pregatesc si eu pentru interventie , dar deocamdata nu am decat 2500km la bord si nimic pe la distributie, deocamdata.
                Stai calm ca nu e obligatoriu sa se intample si la tine.

                Comment


                • Corect, nu neaparat trebuie sa apara problema, nu conteaza lotul ci asamblarea, care e defectuoasa in unele cazuri.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • Salut,
                    am un logan 1,4 benzina, adus la reprezentanta in septembrie 2008. Azi am fost la ITP, si acolo un nene mi-a zis ca pierd ulei pe la distributie, ca a avut si el asa ceva, si ca fost si i-au rezolvato in garantie.
                    Problema mea este ca eu nu mai am garantie la masina.
                    Am citit acest atent tot acest topic, inteleg ca ar fi 3 variante de rezolvare:
                    1. Doar strangerea suruburilor (varianta optimista)
                    2. Schimb distributie (varianta acceptabila)
                    3. Schimb distributie + schimb pinion (asta e jale la buzunar).

                    Masina are 10.000 km, si este mearsa foarte frumos, merge ok. Acum nici nu stiu ce sa fac. Nu sunt convins din posturile de aici care este defapt baiu cu aceste scurgeri. Eu nefiind in garantie nu ma pot tot duce si sa tot schimb distributii. Adica daca schimb doar distributia si nu si pinionul si iar curge, voi plati pinionul si iar distributia. Treaba cu schimbatul si al pinionului la service IPSO Bucuresti costa 15 milioane. ENORM si PENIBIL.

                    Ce sfat imi dati ?

                    Multumesc foarte mult.

                    Comment


                    • In mod clar trebuie facuta o constatare la un service autorizat si schimbat totul(pinion,simering,kit distributie,reetansat suruburile din blocul motor etc).Nemaifiind in garantie sa nu accepti sub nicio forma sa-ti faca reparatiile prin excludere(azi strans suruburile,maine schimbat simeringul,poimaine pinionul si simeringul) ca te va duce mult mai mult decat o interventie completa.Cauta alte service-uri Dacia ca este exagerat pretul acela de 1500 lei,cred ca mai mult de 6-700 de lei n-ar trebui sa te coste(nu mai gasesc factura de la mine).
                      PS:cum ai masina din sept 2008 fara garantie!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                      Comment


                      • Masina a iesit din garantie dupa 15 luni incepand cu septembrie 2006.
                        Va rog mult de tot, daca stiti, sa ma ajutati cu un service care poate face operatiunea completa cu schimbarea pinionului la un pret omenesc. Totusi e vorba de o dacie, iar aici vorbim de un defect sincer din fabricatie, chiar daca nu mai e in garantie ar trebuie suportat de Dacia, la fel cum este treaba cu operatiunea ceara data la unele logane pentru prevenire rugina.

                        Multumesc.
                        Last edited by Razvan_1980; 23 September 2008, 21:17. Reason: Este vorba de septembrie 2006 nu septembrie 2008

                        Comment


                        • Originally posted by Razvan_1980 View Post
                          Masina a iesit din garantie dupa 15 luni incepand cu septembrie 2006.
                          Va rog mult de tot, daca stiti, sa ma ajutati cu un service care poate face operatiunea completa cu schimbarea pinionului la un pret omenesc. Totusi e vorba de o dacie, iar aici vorbim de un defect sincer din fabricatie, chiar daca nu mai e in garantie ar trebuie suportat de Dacia, la fel cum este treaba cu operatiunea ceara data la unele logane pentru prevenire rugina.

                          Multumesc.
                          Mii de scuze, m-am exprimat gresit. Masina este din septembrie 2006 !
                          Sunt zapacit rau de tot cu pata asta, financiar nu de altceva.

                          Comment


                          • @Cromatic : Sa dea Domnul sa ai dreptete! (Doamne fereste pana te nimereste ) . Serios vorbind colegul meu de serviciu , care a luat masina cu o saptamana inaintea mea , lot tot din martie 2008 , azi a vazut ulei pe la capacele de distributie . Are aproximativ acelasi numar de km. Ca mine .

                            Comment


                            • La mine multumesc lui Dumnezeu ca s-a rezolvat.Am vreo 2,300 de km de la interventie si totul este in regula.

                              Comment


                              • @madi, fii optimist ca viata-i lunga, in aceeasi situatie as putea fi si eu, am masina din luna Mai 2008, deci totul e posibil dar eu nu ma pregatesc pentru nici-o interventie.Daca e sa se-ntample, asta e, merg si-o fac pe garantie si gata, nu fac o tragedie din asta.Multi nu inteleg o chestie, atata timp cat nu se da banu din buzunar iar treaba se face cu cap(nu numai la kitul de distributie) n-are cum sa nu iasa treaba buna.Lucrurile se fac cu Oameni pentru Oameni.Mai cititi si voi printre randuri.

                                @Razvan, cu un singur aspect te-as putea lamuri, pentru orice interventie facuta de o firma autorizata, legislatia in vigoare cere sa iti dea si garantie pe lucrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google