Da Ulei Pe La Cureaua De Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca e a 3 a oara cand o duci in service, in decursul a 6 luni, poti cere alta masina noua.
    Posibil sa fi fost garnitura baie de ulei.

    Comment


    • bine v am gasit in clubul vostru:p

      salutare baieti, eu am un abs de 1,6, are doar 7 luni si dupa 14 mii de km am observat acceasi problema, da ulei pe la capacul de la distributie, o sa o mai tin pana la revizia de 1 an, desi mie teama sa nu crape ceva, imi pare rau de uleiul care l am schimbat la 10 mii.asta e , bine ca avem garantie!
      ABS 1,6 AC GRI COMETA

      Comment


      • Nu mai sta deloc.
        Poate e de mai mult timp acolo.
        Fuga repede la ei!!!

        Comment


        • dorunicola, stai linistit ca uleiul care il vor scoate il vor pune la loc, nu este necesar sa schimbe uleiul. Tot la 14 mii mi-a aparut si mie.
          Vreau sa spun ca am fost cu masina in service ieri si totul era in regula. Adica nu era decat putin ulei unde se imbina capacul de la cureaua de distributie cu capacul de jos. Cand am fost prima data era scutul plin de ulei, baia de ulei (pe partea cu distributia) plina de ulei. Acum e curat totul pe acolo. Deci m-am cam alarmat degeaba.
          P.S. dorunicola, nu mai astepta pentru ca acum cureaua de distributie este plina de ulei si exista riscul sa sara de la punct.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • dupa ce se rezolva problema, adica se demonteaza motorul de pe suport, trebuie facuta geometria obligatoriu?
            sigpic

            Comment


            • salut, eu am masina din 2007 si pot sa spun ca sunt multumit desi am schimbat garnitura de evacuare si am probleme la geamu pe stinga. cat despre garanti aveti grija ca va duce de nas le-am spus ca-mi bate priza la cutie si au zis ca e normal desi lucrez in domeniu

              Salut, am un logan 1.4 abs+ din mai 2008 am reusit sa fac cu el doar 8600 km, foarte multumit de el pana acum (scartie pe partea mea cand rulez incet si se face balans am fost la service dar nu am decoperit cauza sincer nu prea ma deranjeaza) am tot citit pe aici de curios am verificat capacul de distributie surpriza plin de ulei ( nivel scazut pe joja deobicei era pe maxim ) sigur am aceasi problema cu semeringul maine ma duc la service sa vedem daca la pitesti decurge altfel rezolvarea problemelor am sa revin cu detalii..
              Last edited by mugurelus; 25 January 2009, 21:13. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • cit este manopera la schimbare pinion distributie?

                Comment


                • Azi am observat pete de ulei in zona suruburilor din imaginea de mai jos(zona marcata cu rosu).Citind topicul asta am inteles ca scurgerile de ulei "ar trebuii" sa fie in zona curelei de distributie.Sa-mi fac griji in ceea ce priveste distributia?Loganul meu(prestige 1,6 16v) e cumparat in iulie 2008, am 6300 km, fabricat in februarie 2008.Tot din acest topic, am inteles ca exista un lot fabricat in februarie 2008 cu probleme la distributie.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Originally posted by bogdan_1984 View Post
                    dupa ce se rezolva problema, adica se demonteaza motorul de pe suport, trebuie facuta geometria obligatoriu?
                    Da, geometria trebuie facuta.

                    Comment


                    • cam la citi km sunt problemele astea??

                      Comment


                      • Daca e sa apara, apare in primii 10.000-15.000 km ai masinii
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • va salut ... am dat si eu de belea cu golanul meu.e din aprilie 2008 are 9400 de km si acum o sapt a inceput sa fluiere ceva pe la motor...am fost frumusel cu el la service s-a uitat un mecanic la motor si a zis ca de vina este pompa de apa + ca a observat ca are si scurgeri de ulei pe acolo pe la distributie (nu ma pricep eu chiar asa de bine).maine sunt programat sa imi schimbe distributia pompa etc etc...a zis ca o sa dureze in jur de 6-7 ore... :| sper sa iasa bine ca in fabrica
                          http://img132.imageshack.us/img132/5928/semnaturas.jpg
                          Sony/Magnat/Alpine/Focal

                          Comment


                          • salut. am avut si eu problema cu scurgerea de ulei la capacul de distributie. la mn a aparut cam pe la 6000 km.mam dus la service cu masinuta si miau zis ca din fabrica nu iau pus o garnitura la un surub miau pus ei garnitura aia acolo si am plecat acasa.dupa vreo 2 saptamani surpriza.aceeasi problema mam dus din ou la ei si au zis ca trebuie schimbate pinionul de distributie si semeringul. am lasat-o cam o zi intreaga in service si sa rezolvat. acum am 26000 km si nu mai am nici o problema cu scurgerea de ulei. sper sa fie si la voi acelasi lucru.

                            Comment


                            • Da, asa e si la restu cu probleme... , dar prima data ti-o face ca sa mai vi o data la ei. Asta e treaba pe la noi la RO...

                              Comment


                              • am fsot si eu in service azi cu scurgerile de ulei si bazaitul pompei de apa...mi-a schimbat toata distributia si pompa si acum e totul in regula
                                http://img132.imageshack.us/img132/5928/semnaturas.jpg
                                Sony/Magnat/Alpine/Focal

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google