Da Ulei Pe La Cureaua De Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am si eu un 1.4 din aprilie 2008 si se pare ca am aceiasi problema ca si voi toti. maine ma duc in service (autonesti buc). sper sa iasa bine. maine o sa va zic ce si cum a fost. sper sa nu fie probleme mari

    Comment


    • Nu exista un lot anume cu astfel de probleme insa statistic, exista anumite perioade unde au fost semnalate mai des scurgerile de ulei. In peste 90% din cazuri apare in primele mii de km rulati.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Exista un lot care au fost echipate (pe o per determinata, au avut contract) cu pinionu' buclucas facut la noi la RO, si desigur ca au gresit cotele.
        Adica ies din fabrica gata stricate.

        Comment


        • Au fost perioade : inceputul lui 2007 - sfarsitul lui 2007...apoi inceputul lui 2008...chiar si prin 2006 au fost modele cu problema semnalata. A mea e fabricata in iunie 2007 si luata in iulie 2007...a ta din ce perioada e?...te intreb pt ca a mea are aproape 30.000 si nu am problema asta
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Mai 2007 , am luat-o in 4 Iunie2007. Nici eu n-am problema asta (43000 km) la cata forja mananca, daca era ceva defect trebuia sa se ''arate'' pana acum.

            PS: sincer (s-ar putea sa ma insel) nu am vazut sa fie probleme la cele fabricate in 2007-2008, cazuri foarte izolate, nasoleala a inceput cu trimestrul 3 al lui 2008, cam pe atunci au decis sa faca pinionul ala in RO si a iesit un rahat.
            Last edited by Octavian; 23 March 2009, 13:28.

            Comment


            • e, e mai "batrana" cu o luna ))...si intradevar, se pare ca daca nu iese la iveala in 15.000-20.000 km , nu mai apare scurgerea de ulei...asta in majoritatea cazurilor nu la toate. Interesant e ca si la Clio au fost astfel de probleme.

              PS: Nici eu n-o menajez...sa fie si asta un factor?
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Nu cred... ))))
                Cred ca e defect de fabricatie totusi.
                E pacat ca se trag pe cur in service, ei stiu f bine care e problema, dar nu vor de prima data sa schimbe acel pinion.

                PS: da, si francezii au avut probleme, dar le-au rezolvat mult mult mai repede.
                La noi spaga catre beneficiar inca functioneaza si la capitolu asta (cam asa: ''hai bre ca am luat materia prima pe stoc, am piese mii facute, nu ma lasa cu ele pe stoc, ia si tu d-aci o atentie'', crede-ma ca asa se procedeaza...)
                Last edited by Octavian; 23 March 2009, 13:39.

                Comment


                • Pe data de 13 martie 2009 ora 14.00 am avut programare pentru revizia de un an pe Feleac, Cluj-Napoca. Nici nu am bagat masina in hala ca s-au uitat direct la distributie si mi-au zis de problema cu pinionul facut de Sinterom. Am lasat masina la ei si pe la 18.30 m-am intors sa vad situatia lucrarilor si pe cand am ajuns in curte deja ma sunau de la birourile Dacia ca pot sa vin sa ridic masina. Am mai asteptat vreo 15 minute pina au reglat directia si in jur de 19.00 totul a fost gata. Am platit 246 de lei, revizia in sine.
                  Cica au completat lichidul de racire, dar numai teoretic si pe factura.
                  Si dupa citeva zile ma suna un domn de la Service Feleac sa ma intrebe daca am fost multumit de calitatea serviciilor.
                  DA sunt multumit.

                  Comment


                  • Din ce an e masina si la cati km a aparut scurgerea de ulei?
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Masina e din martie 2008 si scurgerea nu stiu cu exactitate la cati km a aparut.
                      Am facut revizia la un an, km la bord 7000.

                      Comment


                      • revin...am fost azi in service (nesti) nu imi facusem vreo programare in prealabil sa fi stiut de problema, doar am zis ca e o scurgere de ulei "pe acolo" si deja mia facut actele: kit distributie, pinion simering si cea mai zis ala pe acolo. deci problema e cunoscuta bine de cei de la dacia, nu a trebuit sa faca nici o constatare. acum sper sa numai fie nici o problema.
                        ps: kit distributie si toate cele mi-au fost schimbate
                        1.4 aprilie 2008 15000km alergati pe A2

                        Comment


                        • Salutare tuturor,
                          Am si eu o mica intrebare, e posibil sa nu-si prea aiba locul aici dar cred ca acest lucru a cauzat-o.
                          Acum ~1 luna am avut revizia de 1 an la cei de la AMG. Ulei si filtre, atat, si cand au facut mecanicii inspectia mi-a gasit si mie scurgerea de ulei. Garantie, programare, iti aducem pinionul peste 1 saptamana si mi-a dat tel sa ma duc a doua zi, de treaba oamenii. M-au lasat sa stau langa ei, s-au apucat de treaba, au dat jos scut etc. au terminat cam in 2 ore, mi-au schimbat pinionul, garnitura de la baia de ulei, semeringul, cureaua de distributie, in total factura a fost de 264 de lei (pe garantie, dar am fost curios). Si acum problema:
                          De cand s-a facut treaba asta am sesizat ca am volanul usor inclinat spre stanga, cam 5 grade. Masina merge drept, dar am volanul stramb, si parca ia mai usor stanga decat dreapta. E posibil sa fie o consecinta a faptului ca au umblat ei pe acolo? Sau am dat eu intr-o groapa si am strambat ceva?
                          Multumesc anticipat.

                          P.S. Mecanicii mi-au spus ca masina a fost defecta din fabricatie. Ca o confirmare, in ziua respectiva toti mecanicii asta faceau: erau vreo 6-7 Logan-uri cu aceeasi problema.

                          Comment


                          • Din ce an ai masina si cati km?...apoi, dupa o astfel de operatiune trebuie refacuta geometria
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Martie 2008, 7250Km
                              Last edited by darksid3; 30 March 2009, 13:30.

                              Comment


                              • fugi la ei sa iti faca geometria, ca sigur nu ti-au facut-o. vezi ca se face gratis (in cazul asta)
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google