Scârţâit Enervant La Frânare/ încetinire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scârţâit Enervant La Frânare/ încetinire

    Salut! Am un Logan 1.4 , 60.000 km, care şi-a propus să mă dispere. Am schimbat plăcuţele acum vreo 3 luni şi de atunci văd că scârţâie când frânez. Mecanicul mi-a zis de la început că aşa va face, că se "acomodează" cu discurile etc. Menţionez că am pus plăcuţe ATE pe discurile de origine, care mai merg. Ce ziceţi ? Să schimb plăcuţele, cu altele, de origine? Nu de alta, dar mă disperă zgomotul... Scârţâitul, specific frânelor, se aude doar când frânez de la viteze mici, dacă frânez mai furios nu. Mulţumesc!

  • #2
    Ai putea incerca sa cureti discurile cu un spray special. Daca si asa fac galagie schimba placutele... Ce model sunt? Pune placute de origine sau ferodo premier. Nu imi dau seama exact care a fi problema...Nu stiu daca placutele sunt de vina sau discurile...Un prieten a cumparat placute de frana cu 40/50 lei (no name) si merge cu ele de un an (cam 25 000 km) si nu scartaie )
    MY CLA

    Comment


    • #3
      Cati kilometri ai parcurs in trei luni , adica cu noile placute?
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #4
        Am făcut cam 600 km.

        Comment


        • #5
          Oho, stai linistit. Dupa 2000-3000 de kilometri mai vorbim
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #6
            @PrEsTiGe Ce fel de spray? Exista special pentru asa ceva? Multumesc pentru sugestie!

            Deci sa nu imi fac griji? Se uita ceilalti, saracii, ca la urs cand incetinesc...
            Last edited by cristiansens; 20 August 2012, 17:23. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #7
              Daca frana tine bine, nu e problema. Spray-ul nu prea te ajuta, placutele scartaie datorita vibratiilor. Sunt niste tablite ce trebuiesc inlocuite macar la doua schimburi, asta daca placutele nu au materialul special antivibratii. (nu toate au asa ceva)
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #8
                Ok, am sa verific daca au placutele materialul respectiv. Franele tin fara probleme. Multumesc pentru sugestie! Am sa scriu aici concluziile verificarii.

                Comment


                • #9
                  Nu ai cum sa-ti dai seama de materialul ala, daca nu stii la ce sa te uiti, poate sa fie ca un sticker lipit sau, ca la placutele din uzina, vopsite cu un strat special. Ideea e sa stai linistit daca ai frana buna. Placutele inca nu s-au asezat perfect.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #10
                    Ok, multumesc mult!

                    Comment


                    • #11
                      Chiar daca se aseaza bine sunt unele placute care la rece scartie. Ferodo 850 am eu si primii km (cand plec de acasa) scartie de fiecare data si la toti face asa. Sa nu mai spun ca daca pui ds 2500 ti-ai dat foc la valiza. Depinde cat de dure sunt placutele si sa scartie. Mie imi place acel scartait mai ales cand imi spun mecanicii care se urca la mine in masina ca trebuie sa schimb placutele ca sunt tocite.

                      Comment


                      • #12
                        845...Ferodo 845

                        Comment


                        • #13
                          scz da) mi-a scapat.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by o8MeLC View Post
                            Chiar daca se aseaza bine sunt unele placute care la rece scartie. Ferodo 850 am eu si primii km (cand plec de acasa) scartie de fiecare data si la toti face asa. Sa nu mai spun ca daca pui ds 2500 ti-ai dat foc la valiza. Depinde cat de dure sunt placutele si sa scartie. Mie imi place acel scartait mai ales cand imi spun mecanicii care se urca la mine in masina ca trebuie sa schimb placutele ca sunt tocite.
                            Mai sunt cazuri cand scartie/huruie placutele pe discuri la franare, daca incepe sa rugineasca putin discul de frana, dupa o spalare auto urmata de nefolosirea masinii timp de mai multe zile. Scartîitul/huruitul e de obicei insotit si de un mic tremurat in volan, aproape insesizabil, la franare mai brusca, dar fara blocarea rotilor!

                            Comment


                            • #15
                              Se poate sa fie asa, in ultima vreme (ultimele trei saptamani) am iesit rar cu ea, sunt in vacanta copiii, am mai facut si eu miscare. Si da, am spalat-o, de cand fac astia metroul e un praf de 3 cm peste tot pe strada.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google