Martor Usa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Martor Usa

    In urma cu 3 luni a inceput sa mi se aprinda martorul usi deschise si cu usile inchise iar cand inchideam masina cateodata usa dreapta nu mi se inchidea de aici am dedus eu ca ar fi contactorul usii dreapta...
    Toate bune azi am schimbat contactorul si din pacate tot la fel face...
    Acum eu am 2 ipoteze
    1-alt contactor o fi devina (suspenctez pe cel de la capota care este montat after-market cu tot cu alarma si arata cam paradit...)
    2- UCH "s-a obisnuit" cu contactorul defect si acum nu-l mai recunoaste de cel nou => trebuie dusa la diagnoza...
    Voi ce ziceti?
    I changed her oil , she changed my life
    sigpic

  • #2
    Nu e vorba de recunoscut contactorul, daca acolo era problema ar fi trebuit sa stinga becul. Verifica contactorul din portbagaj, de mai deplaseaza cateodata.
    INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

    Comment


    • #3
      S-a obisnuit UCH cu un contactor defect ?) Nu are nici o treaba UCH cu faptul ca ai schimbat contactorul vechi cu altul nou..contactoarele astea nu au "personalitate", pur si simplu inchid sau deschid un circuit ( masa mai exact). Ce contactor ai schimbat, usa fata sau usa spate? Si unde e legat contactorul de la capota? Pe usile din fata sau pe usile din spate? In principiu ai in continuare un contactor defect... Plafoniera sta aprinsa cand se aprinde semnalul de usa deschisa in bord?

      Comment


      • #4
        Usa fata dreapta fata cand ajunge tata acasa o sa ma uit si la ala de la portbagaj...ala la capota nu stiu unde e legat... ce-i drept are si ala 8 ani...
        I changed her oil , she changed my life
        sigpic

        Comment


        • #5
          Verifica si capota si portbagajul. Faptul ca nu se incuie usa din dreapta, nu are legatura cu contactorul de usa deschisa. Posibil sa ai probleme cu actuatorul de la usa care nu se incuie. Ai spalat masina si a dat cu jetul de apa pe marginea de la usa cu ea deschisa? Pt ca e posibil sa fi ajuns apa in interiorul usii si de aceea sa ai probleme cu atuatorul..sau cedeaza de batranete...

          Comment


          • #6
            Verific celelalte contactoare si dupa ce rezolv daca tot nu se inchide o s-o desfac sa vad ce-i pe acolo

            Daca unesc cu un fir cei 2 pini ai mufei se poate intampla ceva?(scurt.. etc.) pana la urma asta face si contactorul ,nchide circuitul ... nu?
            Last edited by Teo21Din; 10 November 2012, 17:20. Reason: Automerged Doublepost
            I changed her oil , she changed my life
            sigpic

            Comment


            • #7
              Nu se intampla nimic daca unesti cu un fir cei 2 pini..in afara de faptul ca iti va afisa permanent "usa deschisa ". Scoate mufa si las-o libera daca vrei sa identifici contactorul defect mai repede...acel contactor, cand e inchisa usa, intrerupe contactul dintre cei 2 pini, iar cand deschizi usa, face contact intre cei 2 pini.

              Comment


              • #8
                Eu credeam ca e invers mersi

                I-am dat de cap dupa ce in prealabil am "frecat" contactorul de la capota si portbagaj cand sa iau ceva din spate am vazut ca la contactorul usii stanga nu avea acel cauciuc si era si ciobit... am schimbat contactorul si acum merge
                Va multumesc si voua pentru timpul acordat
                Last edited by Teo21Din; 11 November 2012, 13:32. Reason: Automerged Doublepost
                I changed her oil , she changed my life
                sigpic

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google