Buna seara in primul rand.De un an jumate am achizitionat un logan 1.6 16v fabricat in 2006 avand in prezent 57800 km.Tot sesizez de vreo 2 luni ca porneste destul de greu la rece.Dimineata bag cheia in contact si cand sa o pornesc tin vreo 2-3 secunde pana "o ia'.Precizez ca bateria are doar cateva luni vechime iar de bujii nu stiu nimic...Daca merg cu ea si o las chiar si o ora dupa aceea,masina porneste imediat.As banui electromotorul ca fiind cauza acestei porniri greoaie deoarece cateodata invarte si se blocheaza,dupa care porneste motorul.Precizez ca nu a fost niciodata nevoie de "a doua cheie".Va multumesc pentru timpul acordat acestei postari si astept raspuns de la oameni care s-au confruntat cu aceasta problema,nu de la cei care doar isi dau cu parerea.
Problema Pornire Logan 1.6 16v
Collapse
X
-
Am schimbat bujiile si am pus din acelea cu 2 electrozi...tot degeaba ca electromotorul invarte cam de 1-2 ori,se blocheaza o fractiune de secunda iar apoi mai invarte inca odata si porneste(Precizez ca face asa numai daca nu a fost pornita mai mult de 7-8 ore iar daca a mai fost pornita,electromotorul se comporta normal)Este posibil sa fie de la electromotor?Masina este din 2006 si are 60.000 km reali.
Comment
-
60.000 km? Ar trebui demontat electromotorul, verificate periile si inlocuite daca este cazul, curatat cu alcool colectorul, verificat jocul lagarelor, gresat cu vaselina de rulmenti lagarele si culisa bendixului. De asemenea curatate bine contactele electrice la remontare.
Comment
-
Se subintelege din ce am zis "Multumesc Ion" .Daca va uitati mai sus de postul meu este cineva care mi-a zis ce sa fac.Si acum pentru Ivan Marian(Loganist de 5 stele) ar trebui sa-ti pui mintea la contributie inainte sa postezi.Nu inteleg de ce imi sariti toti in cap in loc sa ganditi inainte,iar acum pentru toata lumea:am fost la un tip care repara electromotoare si l-am rugat frumos sa se uite si la al meu dupa ce am precizat ca bateria este buna,bujiile le-am schimbat,de la bobine n-avea cum sa fie.Lamuriti,sau ar trebui sa va desenez?Lasati arogantele deoparte oameni buni si nu mai scrieti pe forumuri cand stati la bere .
Comment
-
Nu se subantelege nimic, colegule. Acesta este un forum pentru pasionati de auto, nu un forum de clarvazatori.
Asa cum ai postat si ne-ai cerut ajutorul pentru probelma ta, era frumos sa ne si explici cum s-a rezolvat, pentru ca poate mai sunt si altii care au problema ta, iar in felul acesta ii ajuti si pe ei.Last edited by vitriol; 24 December 2013, 17:08.sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.
Comment
-
Originally posted by apreda93 View PostSe subintelege din ce am zis "Multumesc Ion" ....................Lamuriti,sau ar trebui sa va desenez?Lasati arogantele deoparte oameni buni si nu mai scrieti pe forumuri cand stati la bere .
Comment
-
Eu zic ca Vitriol să editeze postul lui Apreda ca să numai apară și alte posturi ca drept răspuns la replica lui.
Dacă tot s-au șters vreo 4 posturi mai devreme ca să nu iasă gâlceavă, eu zic că mai bine se editează postul 11 și să fie transformat în REZOLVAT PROBLEMA DE LA ELECTROMOTOR, datorită lui Ion.
Comment
Comment