Am Dat Cu Roata Intr-o Groapa!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am Dat Cu Roata Intr-o Groapa!

    Salut!Am facut un drum asta seara la Azuga si la Sinaia in fata la MEFIN am dat cu roata stanga intr-o groapa destul de adanca si aveam o viteza de vreo 80km/h.Am verificato superficial,plumbi sariti nu,janta sparta nu, si in mers nu se aud zgomote suspecte,nu trage masina intr-o parte.Ce ar mai trebui sa verific?Sa merg la service?

  • #2
    Cauciucu sa nu aibe vreo galca in el,ca probabil el a amortizat socul,eventual sa nu curga amortizorul.
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      Si eu am fost in situatia ta, numai ca am luat mult mai multe gropi cu roata dreapta fata si s-a strambat janta. A trebuit sa o roluiesc, m-a costat 31 RON roluitul+echilibrat+demontat+montat. Si cine stie ce a patit amortizorul, poate e stramb si ala si in cazul meu si in al tau. Ar fi bine sa verifici.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Imi e frica sa nu se fi strambat lonjeronul...Cine stie!???
        Piesele se schimba...

        Comment


        • #5
          Sigur nu ai strambat lonjeronul.
          S-a modificat cumva pozitia volanului? Mai pe romaneste, ca sa tii masina drept, volanul si-a schimbat pozitia?

          Comment


          • #6
            Eu am urcat o bordura cu roata virata,aveam aprox 30 km/h fortat,ca altfel intra unu in mine,si la mine a fost nasol.Adica janta strambata,neputand fi indreptata,cauciuc nou+directie afectata.Masina mergea drept,volanu aprox 30 grade stanga.Daca era ceva sesizai.Nu a patit nimic.Cand dai intr-o groapa,cu rotile drepte,nu prea afecteaza directia,nasol e cand ai roata virata.Bft
            sigpic

            Comment


            • #7
              Daca ar fi sa deschidem toti cate un topic pentru fiecare groapa.... :P
              numar secundele

              Comment


              • #8
                ))))))))))....
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Imi cer scuze daca a fost putin fortat topicul!.Volanul nu sta stramb,si masina nu trage intr-o parte doar zgomotul m-a speriat,a fost destul de puternic.Masina este relativ noua,este din aprilie si am doar 10000 de km cu ea.Si eu ma gandesc ca a rezistat destul de bine gropii.

                  Comment


                  • #10
                    Parerea ta. La fel era si a mea si abia dupa 3000 km am aflat ca am janta stramba. Risti sa tocesti anvelopa si/sau directia sa o bulesti. Mai bine ai face o verificare. ;)
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Eu zic ca daca nu bat
                      e nimic e ok.
                      Si eu am patit-o si...Am avut janta strambata(dar se vedea ca e stramba )

                      Comment


                      • #12
                        O sa ma duc cu janta la echilibrat sa vad daca s-a intamplat ceva si "va tin la curent" ))

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Marius View Post
                          Daca ar fi sa deschidem toti cate un topic pentru fiecare groapa.... :P
                          ....Si ce groapa, cred ca fiecare avem cate un crater in minte.
                          Fara sa exagerez, cel putin din pc asta de vedere le consider super OK. (nu pe gropi, ci pe el/ea..Logan)

                          Comment


                          • #14
                            Si nu s-a intamplat,nimic?
                            Ai verificat sa vezi?
                            Ai scos capacele sa te uiti daca nu ti s-au strambat gentile?

                            Comment


                            • #15
                              Am jante de aliaj,cele de prestige,deci nu am fost nevoit sa ii dau capacul jos. )Am tras de roata,am impins cu piciorul...Nimic suspect.Nu au sarit plumbii si nici nu s-a spart.La amortizor nu m-am uitat ca e prea mare jegul si nu vad daca curge iar la echilibrat nu am avut timp sa merg.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google