Diferente ET 43 ,ET 50 La Jante Tabla Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @mitosu
    ET 35 am eu acum pe masina jante de Megane 1 si intradevar se simte mai tare trepidatia rotii la denivelarile care sunt pe strada (mai ales unde s-a valurit asfaltul) Gumele sunt 185/60/15 si n-am observat sa frece pe undeva nici la bracaj maxim, deci poti lua fara probleme K&M cu ET 37.
    Jantele stock le am pe ET 50 si sunt echipate cu gumele de vara.
    In configuratia actuala sunt ca si cand ar fi jantele stock cu distantier de 15 mm
    Last edited by dani030669; 24 February 2011, 09:50.
    sigpic
    Ambition 1.5 dc

    Comment


    • #17
      despre ET jantei

      Originally posted by BAROSANU_MOL View Post
      Jantele mele de aliaj ies mai mult in afara decat cele de tabla iar pe ele scrie undeva 4ch50. DEci asta ce inseamna? Mie mi se par oricum mai late cele de aliaj decat cele de tabla.
      Am vrut sa verific daca intra cele de aliaj in locul celor de tabla (la alta care a venit stock cu jante de tabla), ca invers stiam.
      ai et mai mic si de aceea ies in afara.Ca si definitie,ET este distanta dintre planul prinderii prezoanelor si planul care taie janta in 1/2.
      ET-ul nu-l calculezi tu. Acela e calculat si fixat de fabrica.
      Tot ce poti sa faci, e sa-l iei de bun si sa-l respecti.
      Altfel, comportamentul masinii va avea de suferit.



      Pentru urmatoarele marimi(latime si diametru)
      6"x14": ET intre 16-25
      6"x15": ET - 25
      6.5"x15": ET intre 15-25
      7"x15": ET intre 15 -22
      6"x16": ET 25
      7"x16": ET 22
      7.5"x17 ET 18
      Daca se incadreaza in intervalele astea, nu ar trebui sa aiba probleme.

      Comment


      • #18
        multumesc pt informatiile oferite colegule!

        multumesc colegu' pt informatiile oferite. Chiar imi sunt de un real ajutor dat fiind faptul ca nu mai sunt nevoit sa mai caut pe net detalii.
        Last edited by MIHAI_MOL; 24 February 2011, 17:08. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #19
          Originally posted by neculita View Post
          Din ce am citit pe forumuri: (citez: nu ar fi recomandat nici sa o "cracanezi" prea tare deoarece iti forteaza "articulatiile").
          Numa bine!
          Daca si cu ET 43 la jante de tabla stock va faceti griji, ma refer la cei care au acum ET 50, ce sa mai zic cand pe timp cald pun jante 9j toate 4 cu ET 30 pe 16", avand articulatii originale cu 220.000 km...

          Cele cu ET 50 (cum am eu pe tablele mele) sunt mai in interiorul masinii, in rest sunt la fel ca latime, dimensiune, prindere etc., mai pe intelesul romanului, cum era Dacia berlina, in anii 90 au aparut jantele alea in 3 prezoane mai in interior (ultimul model de table) mai uratele asa, iar din 1995 pana in 2004 s-au facut alea de tabla cu ET mai mic, parca erau si o idee mai late.
          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

          Comment


          • #20
            Nu si-a facut nimeni probleme la ET 43.
            Problema de la care am deschis thread-ul a fost aceea nedumeriri mele de a avea doua tipuri de jante:cele originale cu ET43 si respectiv cele achizionate avand ET 50.
            Numai bine.Multi km fara griji!

            Comment


            • #21
              Sal, vad ca se vorbeste de ET aici...pun si eu o intrebare, mi-am pus gpl pe masina si vreau sa scap de rezerva aia normala. Am gasit pe la baieti janta slim, de aia subtire, tre putin modificata, dar asta nu e problema. Vad ca unii de pe acest thread se princep mai bine la acest ET. Cam ce sa cumpar sa se potriveasca bine si pe fata si pe spate?! Sa aleg de 14 sau 15? Trebuie neaparat sa tin cont de ET? Cam de cat sa fie asta?! Cu cat mai multe explicatii cu atat mai bine...
              Last edited by virago; 31 March 2011, 00:50.
              Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

              Comment


              • #22
                tinand cont ca este mult mai ingusta si nu o folosesti decat pana la prima vulcanizare nu prea conteaza ET-ul. Numai ca nu cred ca iti va intra prea bine pe fata daca o iei de 14.
                sigpic
                Ambition 1.5 dc

                Comment


                • #23
                  Intra si janta de 14" pe Logan pe fata, sunt si omologate pe caroserie, dar o jante de tabla de 13" de Supernova/Solenza nu merge pe fata la Logan, loveste in etrier.
                  4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                  Comment


                  • #24
                    Deci daca iau una subtire de 14 nu am probleme?? Ca alea pe 15 se gasesc mai greu...
                    Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

                    Comment


                    • #25
                      buna

                      ti le cumpar eu daca le mai ai si la un pret convenabil

                      Comment


                      • #26
                        stie cineva daca pe jantele de aliaj de fabrica se potrivesc cauciucurile cu latimea de 205? (205/55 r15)

                        Comment


                        • #27
                          poate te lamuresti aici http://www.calcule.ro/Compatibilitat...-anvelope.aspx http://www.vanzarianvelope.eu/calculator-anvelope sau

                          Comment


                          • #28
                            Am fost sa cumpar de la reprezentantele Dacia din Bucuresti jante tabla cu ET43 . Pe langa faptul ca nu am gasit nicaieri nici un angajat nu avea habar despre ce vorbesc . Toti raspundeau la fel :"Da domnule avem jante negre , de Logan , pe 15 ." , binenteles erau cu ET50 .

                            Comment


                            • #29
                              Nu cred ca ar avea nimic daca cumperi cu et50. Jantele mele de tabla pt iarna spre exemplu au et43, iar eu am logan ph1.
                              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                              Comment


                              • #30
                                Se gasesc si cu ET 50 si cu ET 43... In targul Vitan aveau ambele variante. (au coduri diferite de reper)

                                Probabil ca unii de la service-urile Dacia nu stiu exact despre ce e vorba... Atata vreme cat se vand ca painea calda... ei dau comanda la productor, aia le livreaza marfa, ei o vand... si tot asa

                                Poti sa iti iei si ET50... totul e sa ai 4 jante la fel. Daca iei 4 jante cu ET43 (daca masina ta are ET43 din fabrica) - vei avea avantajul ca vei avea 9 jante la fel.

                                Daca ai ET50 pe masina, e chiar recomandat sa iti iei 4 jante ET43, pe care sa montezi anvelopele de vara. (asigura o stabilitate ceva mai buna masinii)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google