Diferente ET 43 ,ET 50 La Jante Tabla Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu nu inteleg , conform manualului service, ET-ul e pozitia 6 din tabel, de unde rezulta ca jata cu ET 50 ar trebui sa iasa mai spre exterior decat cele cu ET 43. Inseamna ca exista si alte diferente intre jante.
    Attached Files

    Comment


    • #32
      etalonul nu rezulta din tabele el este calculat de fabrica
      fiecare masina are un ''range'' dat de fabrica la care suporta et-ul
      la convargenta pozitiva al jantei (in cazul loganului)cu cat este mai mica valoarea et-ului cu atat iese mai inafara janta/roata

      Comment


      • #33
        @madi, roata din poza e de pe partea dreapta, deci cu cat et e mai mare, axa de simetrie a jantei pica mai inspre interiorul masinii, deci punctul de contact janta-butuc este mai departat de axa de simetrie a jantei. de aiai cu cat et e mai mic, cu atat janta iese mai in afara.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #34
          Am cautat si pe net si m-am lamurit, de fapt in poza este axa de simetrie a jantei . Confundam aceasta axa de simetrie cu cea a butucului de care vine prinsa janta.Fisa mea era mai mare si nu incapea in telefon.

          Comment


          • #35
            et 50 vs et 43

            salutare ,
            azi mi-am cuparat 4 jenti noi de origine cu et 43,cand am ajuns acasa am constat ca jentile originale au et 50,credeti ca este vreo problema daca montez pe jentile cu et 43 cauciucurile de iarna,exista vreun risc?

            Comment


            • #36
              ET-ul sa fie acelasi la toate 4 rotile.
              ET43 a fost folosit pe Logan 1 ph2, ET50 pe Logan 1 ph1. Adica pe acelasi tren de rulare.Exista jante originale si cu ET50 si cu ET43.
              Last edited by mr.K; 20 November 2013, 14:30.

              Comment


              • #37
                Corect. Ai grija insa ca daca vei pune rezerva pe fata sa nu mergi prea mult cu ea, ETurile vor fi diferite stanga dreapta si nu e bine.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • #38
                  de ce nu e bine? ce se poate intampla?

                  Comment


                  • #39
                    Nu stiu, gandeste-te si tu ce se intampla cu geometria directiei daca ecartamentul nu e centrat. Sau daca ai la dispozitie, pune roti diferite pe masina si plimba-te.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • #40
                      in fine...intrebam si eu.

                      Comment


                      • #41
                        Am ocazia sa cumpar 2 jenti din aliaj cu et 47. Pot sa merg cu 2 jenti de tabla cu et 43 si cu alte 2 aliaj et 47? Cauciucurile vor fi de vara.
                        Last edited by ionut27; 7 April 2014, 10:44.

                        Comment


                        • #42
                          Poti, dar vezi sa fie imperecheate pe punte si ai grija daca ai nevoie de roata de rezerva, in special pe fata.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • #43
                            ca roata de rezerva Et43 pe 15 se poate folosi? ca momentan am Et 50 pe 15 pe masina, si oricum numai pana la prima vulcanizare vreau sa folosesc

                            Comment


                            • #44
                              merge si mai departe de prima vulcanizare fara stres.
                              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                              Comment


                              • #45
                                Salut. Si eu am un Prestije de 1.6 16v din 2007.
                                Are jantele originale ceea ce e grozav. Nu cunosc ce ET au. Insa am mai luat 4 jante de tabla de la dezmembrari. Le-am echilibrat si acum astept iarna.
                                Am observat o diferenta...3 din ele au ET 50 si alta ET 43.rezerva si ea are ET 43. Asa ca am decis sa pun 2 anvelope pe ET50 si doua pe ET43. Rezerva acum e ET50.
                                Care sa le pun pe puntea fata? Cele cu ET43 sau cu ET50?
                                Anvelopele sunt bune desi sunt 2 de un soi si altele de alt soi.
                                O zi buna dragi colegi!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google