Aparatori noroi..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    0K. Multumesc. Sper sa reusesc...
    passion 1.5 DCi

    Comment


    • #92
      @ady62, daca suruburile sunt cu autofiletare, nu tot face gaura (noua) in marginea aripii ?? Nu tot este accelasi efect (de gaurire proaspata in tabla) ??
      Sau nu se gaureste marginea aripii,tabla, ci numai contra aripa (din plastic), care are pe spate niste "proeminente..umflaturi.." ,in care se insurubeaza holsuruburile..??
      passion 1.5 DCi

      Comment


      • #93
        Intrebare ... am si eu aparatori de noroi da nu am surubu gen diblu de plastic cu autoblocare din bara ... de unde fac rost?
        sigpicMy ride

        Comment


        • #94
          ^Diblurile din plastic se folosesc la aparatorile de noroi din fata. Pt montarea acestora exista alte instructiuni.



          In momentul in care folosesti suruburile autofiletante prin apasare, cu ajutorul unei surubelnite cap cruce, acestia formeaza automat taierea cat si filetarea. Daca folosesti masina de gaurit ai posibilitatea: gaura unde vine surubul sa fie mai mare, automat nu mai ai o strangere a surubului cu sortul de noroi.La inceput mi-a fost si mie teama sa realizez o astfel de operatie, dar vazand pretul de montare la service... m-am apucat singur, reusind cu succes. Nu am avut probleme cand am fost la verificarea tehnica.

          Comment


          • #95
            Am reusit sa montez aparatorile pe spate.Sunt super.Sper ca nu am probleme la revizie. Am pus si huse....Abia astept sa iasa din garantie...sa il tunez...
            passion 1.5 DCi

            Comment


            • #96
              Nu o sa ai probleme la garantie, nu se uita ei la prostii din astea. Conteaza sa nu dai gauri in caroserie in alte scopuri, asta e un nimic.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #97
                Salut.
                N-am vrut sa deschid alt thread pt ca sunt deja cateva cu acelasi topic. Mi-am luat si eu azi 1 set de aparatori de noroi (fata+spate) din cauciuc. La prima vedere se potrivesc perfect... adica asa tinute cu mana... si arata bine. Problema e ca suruburile autofiltante pe care le-am primit cu aparatorile sunt cam subtiri. Le pot folosi doar in spate in partea de sus a aparatorii unde oricum nu este gaura. Apasand un pic cu surubelnita am reusit sa le infiletez usor in masca de plastic. Problemele sunt urmatoarele (vezi imagini):
                In fata (imaginea 1) nu stiu ce surub autofiletant se foloseste in gaura (1) si nu stiu cum se scoate "surubul" (2) si ce anume e... e din plastic dar nu se desfileteaza... se invarte in gol... n-am vrut sa fortez.
                In spate (imaginea 2) am reusit sa montez un autofiletant (3) si ma intreb daca in gaurile de prindere (ca si gaura (1)) se folosesc suruburi ca si (4). Ce autofiletant se foloseste pentru gaura (5) (la roata din spate - interior) (imaginea 3)?
                As fi recunoscator daca ar fi cineva din cluj care m-ar putea ajuta sa le montez.
                Merci
                Attached Files

                Comment


                • #98
                  C0de..in foto 1
                  ...la pozitia 1 folosesti "maselutele" pe care le gasesti la magazinele de piese auto...
                  ...la pozitia 2 trebuie sa tregi cu ceva ascutit o sula sau ceva semanator si sa ridici in sus...de fapt inspre fata doar cerculetul care are taietura pe el(daca speli acel clips din plastic vei vedea ca e din 2 componente) si apoi cu partea crestata scoasa din cealalta parte vei putea scaoate tot ansamblul.
                  Pentru prinderea aparatorilor de noroi in spate poti folosi holzsuruburi care se folosesc la prinderea placilor de rigips deoarece in spate prinderea se face in plastic si nu exista pericolul sa rugineasca ceva pe acolo...
                  Sper sa te descurci...daca nu mai intreaba-ne
                  Attached Files
                  sigpic

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by valeriuciprian View Post
                    C0de..in foto 1
                    ...la pozitia 1 folosesti "maselutele" pe care le gasesti la magazinele de piese auto...
                    ...la pozitia 2 trebuie sa tregi cu ceva ascutit o sula sau ceva semanator si sa ridici in sus...de fapt inspre fata doar cerculetul care are taietura pe el(daca speli acel clips din plastic vei vedea ca e din 2 componente) si apoi cu partea crestata scoasa din cealalta parte vei putea scaoate tot ansamblul.
                    Pentru prinderea aparatorilor de noroi in spate poti folosi holzsuruburi care se folosesc la prinderea placilor de rigips deoarece in spate prinderea se face in plastic si nu exista pericolul sa rugineasca ceva pe acolo...
                    Sper sa te descurci...daca nu mai intreaba-ne
                    Merci mult. Nu stiam ca exista maselute dinalea. Super tare. Maine ma duc sa-mi iau si incerc sa le montez. Revin cu poze daca reusesc

                    Comment


                    • Lau : hmm destul de ieftine aparatorile fata de reprezentanta si alti colegi forumisti care au de vinzare setu de aparatori vezi PM
                      sigpic

                      Comment


                      • Cautati pe la magazinele auto (magazinele mici de cartier). Multe dintre accesorii se aduc si la comanda. Unele accesorii au pretul extrem de mic. De ex. portbagaj Logan 99 ron. L-am montat si e super ok. Aparatorile de noroi fata spate 32 ron. Ornament toba esapament (cu leduri) 45 ron. Accesoriile de la reprezentanta sunt f. scumpe. Mai nou am vazut ca aduc diferite tipuri de stopuri dar clasice cu becuri.
                        Last edited by lau; 18 May 2008, 10:35.

                        Comment


                        • In jur de 60.00 m-a costat acum un an .....le-am achizitionat de la reprezentanta ,,DAREX" ..cred ca sunt mai ieftine la cei care comercializeaza piese auto
                          sigpic

                          Comment


                          • Am si eu o intrebare: azi mi-am montat protectii aripi si am observat ca aparatorile din fata (cumparate de la dealer) sunt prinse doar in doua suruburi (cele de pe aripi). Mai exista o gaura pe aparatori undeva jos spre interior care corespunde cu o gaura din caroserie. Gaura respectiva din caroserie pare totusi a avea ceva in ea care se simte la pipait (nu e chiar goala). Intrebarea e s-au grabit baietii de la service la montaj si trebuie pus si al treilea surub sau nu? Le-as pune dar nu mi-e clar ce e cu gaura respectiva .....

                            Comment


                            • Daca te referi la "gaura" din poza...Cea cu sageata albastra acolo e o surub din plastic...De fapt o piulita cu cap de surubelnita...Trebuie spalat acel loc si se desurubeaza si se prinde cu tot cu aparatoarea de noroi la loc.
                              sigpic

                              Comment


                              • Nu stiu, ca nu se vede poza . Aparatorile pe fata au 3 gauri: cele doua care se prind in aripa (acolo au pus suruburi) si inca o gaura mai spre interiorul pasajului rotii. Acolo la mine e lipsa la inventar.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google