Cum Scot Tapiteria Fara Sa O Rup?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Scot Tapiteria Fara Sa O Rup?

    Salut! Vreau sa scot tapiteria sa o spal (am un logan mai vechi SH si fostul proprietar nu prea a avut grija de tapiterie); totul e ok, pana ajung la dispozitivele pentru montarea tetierelor. Chestiile alea nu le pot scoate; nu stiu cum sunt prinse. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? multumesc anticipat!

  • #2
    are cineva o vorba ... tragi ca inecatu ...

    la mine au iesit pe langa prinderi
    sigpicMy ride

    Comment


    • #3
      sau mergi la spalatorie si iti fac aia masina 'brici', doar ca te costa ceva, pt ca folosesc aparat profesional care uda si pe urma absoarbe apa.
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #4
        Tapiseria este prinsa cu niste cleme pe care le ''cracanezi'' cu un patent.Aceste cleme nu se mai pot refolosi,cel putin eu nu am reusit,dar le poti inlocui cu ''soricei'' de prindere,cei mai subtiri.Este foarte mult de munca,dar dupa ce te prizi,ce si cum, merge usor.Eu te sfatuiesc sa cumperi o alta tapiserie,cine stie ce acarieni a avut vechiul propietar .La montaj o sa te chinuie putin tetierele.Spor la treaba !
        LOGAN--> <--TOYOTA

        Comment


        • #5
          Cauta pe forum manualul de service Logan, acolo este descrisa operatiunea si este insotita de poze...
          bafta!

          Comment


          • #7
            de ce nu te duci la o splatorie??? iti fac baietii tapiteria luna!
            sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

            Comment


            • #8
              Si cateva poze de la mine.
              La tetiere: cel mai dificil. Tapiteria e prinsa pe interior cu o "clema" de plastic care se scoate usor. Mai greu e de scos tapiteria de pe tetiera si de pus la loc. Iti mai trebuie un ajutor, cineva care sa tina strans buretele si tu sa scoti / pui la loc tapiteria de pe ea.
              Ai grija sa nu rupi buretele, se rupe mai usor decat cusatura tapiteriei.
              Spor la treaba

              PS Eu in loc de inelele de metal am folosit o sfoara mai rezistenta la remontare, si se poate strange mai bine ca inainte. Dar mai bunaeste ideea cu soriceii de plastic. Doar sa fie mai rezistenti.
              Attached Files
              GL-22-TOF

              Comment


              • #9
                Si eu am vrut sa ma apuc sa scot tapiseria ca sa o spal, dar vad ca e cam dificil..... Cred ca mai bine ma duc la spalatorie
                sigpic

                Comment


                • #10
                  Eu nu inteleg dc nu puneti huse si nu va mai chinuiti sa spalati tapiteria numai husele!

                  Comment


                  • #11
                    Eu am spalat la mai multe masini tapiteria de pe scaune. Cel mai bine este sa dai jos tapiteria si sa o speli la masina de spalat automata insa trebuie sa ai mare grija ce program alegi si temperatura de spalare.La montaj am refolosit clemele din sarma. Cand scot clemele le indoi intr-o parte. Dupa acesta procedura scaunele arata ca noi.

                    Comment


                    • #12
                      Mersi

                      Mersi mult pentru raspunsuri; o sa incerc sa vad ce iese.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google