Ce Aţi Schimbat şi Când?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Aţi Schimbat şi Când?

    Îi rog pe cei care au schimbat câte ceva la maşină să ne dea detalii. Mă interesează (şi cred că nu numai pe mine) să ştiu care au fost consumabilele pe care le-aţi schimbat şi rulajul maşinii în acel moment. Nu mă refer la filtre, ci la plăcuţe de frână, bucşe, capete de bară, bielete, bascule, amortizoare, ambreiaje, rulmenţi etc.
    Sunt curios cam cât rezistă chestiile astea şi să ştiu la ce să mă aştept (pe viitor).

    Ex:
    piesă schimbată la x km, motor x.x

    Mulţam' anticipat!

  • #2
    Schimbat placute frana la 36000 km pret cred ca a fost cam 250 lei

    Comment


    • #3
      MyKe...Schimbarea consumabilelor difera de la sofer la sofer si de la drum la drum....una e daca soferul o calca pe coada mereu si franeaza aproape de semafor si alta daca o lasa mai "moale" aproape de semafor...de asemenea difera de la drum la drum...una e sa mergi mereu cu ea pe drumuri asfaltate si alta e sa mergi pe drum de tara...una e sa mergi cu masina incarcata la refuz si alta e sa mergi cu masina goala...si ca sa fiu on topic...
      La 25000 km si 1,5 ani mers 85% pe sosea si 15% pe drum de tara nu am schimbat nimic...doar reviziile la zi.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Schimbat la MCV 70 dci, 58000 km, doua randuri de placute frana, discurile la 57800 (mai mergeau un pic, dar le-am schimbat odata cu placutele inainte de revizie, ca sa nu le schimb la dealer, pentru ca nu mai vroiam Dacia) si tot atunci bieleta de preluare de cuplu, si la revizia de 50000 km un pivot, deci toata bascula.
        Urmeaza la 60000 km DISTRIBUTIA.

        Comment


        • #5
          Schimbat pe garantie amortizor stanga spate la 3000km (un mic inceput de ulei curs, detectat din greseala)

          Placute frana schimbate la 35.000 km.
          Momentan ar mai trebui schimbata o centura de siguranta (a soferului ) ca s-a uzat si s-a destramat pe margine. Dar nu ma grabesc.
          GL-22-TOF

          Comment


          • #6
            Ştiu, don' Ciprian. Dar nu strică să înşire toată lumea ce şi cum. Ştiu că depinde de multe, dar nu contează, se poate face o "medie" după ceva timp.

            Comment


            • #7
              La aproximativ 30.000 schimbat un pivot (cu tot cu brat) din cauza ca pe la 28.000 km a fost luata o groapa cu viteza mare de unde a rezultat janta de aliaj de pe fata indoita urat de tot, o bieleta (de la directie) tot in urma unei lovituri in roata din lateral si placutele de frana la 45000 km schimbate in rest totul e original pe ea si are 57000 km in momentul de fata.

              Comment


              • #8
                la aprox. 7000 de km - schimbat distributie (role curea etc.) semering pompa apa garnitura baie...pierdea ulei :| a fost o serie cu problema asta cum a fost si seria cu loganurile care rugineau
                http://img132.imageshack.us/img132/5928/semnaturas.jpg
                Sony/Magnat/Alpine/Focal

                Comment


                • #9
                  Acuma depinde si cum ai grija de masina in rest consumabile!

                  Comment


                  • #10
                    La 39.000 am schimbat termostatul ca urca nici cum la 4 linii.La 41.000 km schimbat pivotul din bratul inferior si a bieleta de directie.Acuma am 45.000.Si inca merge bine.Urmeaza in curand bujiile(inca sunt originale).

                    Comment


                    • #11
                      Azi revizia de 3 ani:schimbat ulei,filtre,bujii. Am 31700 de km si nu am schimbat nimic altceva. Conteaza stilul de condus, fiecare cum alege!

                      Comment


                      • #12
                        1.5 dci 65 CP In afara de consumabile+ distributie, 2 capete de bara + 1 rulment pe la 98.000, acum are 110.000
                        1.5 dci 70 Cp consumabile 53.000 km facuti
                        1.5 dci 85 consumabile 22.500 km facuti
                        1.5 dci 2008; 1.2 16V GPL 2014

                        Comment


                        • #13
                          1.5dci 85cp 23mi km momentan numai consumabile.

                          Comment


                          • #14
                            Dupa ce zilele trecute am gasit rugina la chederele usilor, am mai descoperit si joc in capatul de bara-stanga.
                            Initial am crezut ca mi se pare (troncanit inauntru); am ridicat masina, am pus mana pe roata...joc. Tot nu imi venea sa cred, o dau jos si misc usor ansamblul si ma mira: joc in capatul de bara, 23700 km
                            Cam 1400 km rulat pe drum de tara-piatra (foarte incet), nu trag de volan cand nu se rotesc rotile...Mama lui de "fer"...
                            Cat de curand trebuie sa il schimb. Chiar e normal? Cum poti face delimitarea intre uzura normala si cea prematura?
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • #15
                              placute de frana cu 70 lei si o sticla de vin la 58000 km
                              sigpic #

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google