Vitezometru Defect

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by fanelutzu View Post
    ma intereseaza si pe mine un bord pentru dci, dar cu kilometrajul cum e, il poti seta la kilometrii pe care ii am eu?


    Bineinteles!
    ECUFix
    Please don't visit my homepage!

    Comment


    • #17
      domnu', ai topic separat de reclama, da-o naibii de treaba...
      oamenii intreaba ce poate sa aiba si tu le vinzi altu, care sa fim seriosi, are toate sansele sa faca aceeasi figura in cateva luni. majoritatea bordurilor au hiba respectiva, la unii e mai grava, la altii nu. pt afaceri, cum am mai spus, ai rubrica separata.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        ceva la partea electrica ar putea fi

        Comment


        • #19
          Nu stiu de unde ati scos faza cu "asa face toate".
          Eu nu am auzit pe nimeni sa se planga pana acum.
          ECUFix
          Please don't visit my homepage!

          Comment


          • #20
            @tomu: ala e senzorul de viteza. senzorul de turatie e pe motor, la carcasa ambreiajului...
            @$$ilviu: nu chiar toate, dar multe au un "tremurat" ocazional. din cauza ieftiniturii de plastic folosit la injectia rotitelor trenului reductor de la motorasul pas cu pas si din cauza ca aia din departamentul de calitate de la takosan, care fac bordurile pt logan, dorm pe ei sau lucreaza in dorul lelii. daca dacia le-ar intoarce un tir intreg de borduri la reverificare pt un ceas defect si ar cere despagubiri pt intarzieri in productie si calitate slaba (cum face de exemplu volvo), am avea loganuri comparabile cu mertanu'. dar noi suntem romani, avem masini pe masura calitatii propriei noastre munci.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #21
              ooops, merci ca m-ai corectat Seba !

              ma refeream la Senzorul de Viteza !

              Comment


              • #22
                din alte posturi de-ale tale am dedus ca stii ce vorbesti. chiar mi s-a parut ciudat ca ai scapat pasarica aia acolo si am zis ca decat s-o ia vreunul de buna, mai bine te atrag de atentiune si zic "niet!"
                Last edited by Seba; 4 May 2009, 00:30.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #23
                  mie imi arata cu 10 km mai mult decat viteza reala , dupa ce depasesc pragul de 90-100 de km/h. E normal sa arate cu asa mult in plus?
                  Hai ca un 2-3 km in plus mai merge dar cu 10 !
                  Iar de fluctuat si mie imi mai fluctueaza indicatorul pentru cateva secunde, coboara si urca inapoi, dar nu ma deranjeaza .

                  Comment


                  • #24
                    E normal ce iti indica. Diferenta dintre viteza reala si viteza indicata de vitezometru e direct proportionala cu viteza, iar in jurul valorii de 100 km/h, este intre 10-12 km/h.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #25
                      nu e chiar asa mare la 100km/h...
                      cand indica 100km/h, pe bord, cu roti stock, viteza reala e undeva 97-98km/h, asa-mi arata gps-ul...si cu cat creste viteza, cu atat se mareste si eroarea.
                      asa mi-a aratat pe 2 logane, al meu si a lu' tata. benzinare amandoua.

                      cum e nea? ai curatat senzorul de viteza?
                      eu a trebuit sa caut pe la dezmembrari, sunt 2 modele de senzori, practic doar mufa e diferita. mufa care se gaseste si pe solenza, si pe unele logane, gen al meu care-i din 2005, si intre timp varianta noua care evident nu se mai potriveste.

                      era un thread deschis de mine cu aceeasi problema si atasasem si un filmulet, vezi sa nu ai aceeasi problema.

                      Comment


                      • #26
                        Problema asta o am si eu de vreo jumatate de an, dar in ultimele saptamani a inceput sa faca aproape in fiecare zi...si in oras, m-am enervat (masina e in garantie), am fost la Meridian si le-am zis ca nu plec pana nu rezolva problema...

                        prima data mi-ai curatat senzorul pt. kilometraj (undeva deasupra la cutia de viteze este situat)...dar, nu s-a rezolvat, la o jumatate de ora dupa ce am plecat din service a picat iar..
                        a doua oara au schimbat senzorul cu totul....asta s-a intamplat acum vreo doua zile si vad ca nu a mai picat, dar testul il voi face la drum lung (atunci face figuri mereu), dupa 20km pica si acolo ramane...

                        partea mai nasoala este ca nici nu mai inregistreaza kilometrii facuti atunci cand sta picat...si imi da peste cap toate socotelile (revizii, garantie...)

                        cei de la Meridian mi-au zis ca nu au mai avut problema asta pana acum si daia nu stiu exact ce trebuie sa faca...
                        voi reveni cu detalii dupa ce fac un drum la tara...
                        http://i61.photobucket.com/albums/h61/gboygabi/weed.jpg

                        Comment


                        • #27
                          si mie mi-a azut vitezometrul anul trect,am fost la service la nalba si ma intrebat daca am montat eu cass-ul,le-am spus ca da si cica trebuie refacut un cablaj,am platit 70 ron si in 5 min era gata,cand am ajuns acasa am scos cass-ul sa vad daca e ceva modificari la fire si nimic,ine stie pe ce mi-au luat banii asa se intampla daca nu cunosti pe cineva din service

                          Comment


                          • #28
                            La mine s-a rezolvat prin schimbarea senzorului, am facut destule drumuri de cand l-am inlocuit si vad ca nu a mai facut figuri...

                            din cate am inteles sunt ceva probleme la instalatia electrica a loganului, de aici si resetarea computerului de bord cand are chef...eu sper doar sa nu-mi ia foc, altfel m-am obisnuit sa-l vad ca se reseteaza cand il apuca...
                            http://i61.photobucket.com/albums/h61/gboygabi/weed.jpg

                            Comment


                            • #29
                              Problemele sunt legate de masa insuficienta de pe caroserie, respectiv CV.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • #30
                                ti-am zis ca e de la senzoru de viteza...nu o sa mai ai probleme, cel putin pana se strica si asta

                                si eu am vreo 100km in minus...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google