Cum Se Demonteaza Grilele Inferioare Din Bara Fata?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Se Demonteaza Grilele Inferioare Din Bara Fata?

    Salutare! Dupa un mic incident cu un la fel de mic animalutz noaptea, grilele din bara fata au avut de suferit, bara nu. Si cam trebuiesc inlocuite. La service nu prea vreau sa ma duc din motive subiective.
    Stie cineva cum se declipseaza grilele respective din bara? Am incercat si eu sa trag de plasticele alea, dar nu am reusit sa le scot.
    Multumesc fain !
    I don't ride low, I fly high...

  • #2
    din cate stiu sunt prinse in clipsuri sau braduti. deci prin socuri usoare si dese trebuie sa iasa. s-au mai dat indicatii undeva pe forum recent, dar zau ca nu mai stiu pe unde ca te ajutam
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      se dau foarte simplu jos,impingi de ele si sar foarte usor,totusi ar cam trebui dat spoilerul dat jos.
      sigpic
      https://www.facebook.com/ornamentegradinacraiova/
      http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...0.html?t=32360

      Comment


      • #4
        Merci pentru raspunsuri. Eu am varianta fara AC, deci am destul loc sa intru prin compartimentul motor. ... am mai incercat si azi, dar fara succes sa trag in sus si in jos de plasticele de sustinere ale grilelor, dar parca's intepenite. Deci sa le imping din afara masinii inspre inauntru?
        I don't ride low, I fly high...

        Comment


        • #5
          eu cand am zis ca are braduti m-am gandit ca il impingi din exterior spre interior...deci incearca si asa. nu stiu din compartimentul motor ce 'pozitii' bune ai ca sa tragi. la impins e mai usor
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #6
            okay... o sa incerc varianta cu impinsul maine. merci fain! sper sa mearga
            insa de asta mi'era mie, sa nu scot si bradutii cu totul, ca apoi o bara ii mai scumpa si deh, alti bani, alta distractie.
            I don't ride low, I fly high...

            Comment


            • #7
              care braduti? in principiu este acelasi principiu ca la consola centrala unde sunt butoanele
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #8
                pai mi s'a parut ca (virgula) clipsurile care tin grilele sunt din bara, de'asta ziceam ca daca trag prea tare, sa nu se rupa clipsurile.
                incercam maine treaba cu impinsul.
                merci fain!

                Observatie: Scuze pentrul titlul thread'ului nitzel cam "agramat", oboseala bat'o vina
                Last edited by Macs; 6 May 2009, 20:34. Reason: Automerged Doublepost
                I don't ride low, I fly high...

                Comment


                • #9
                  Clipsurile de prindere sunt pe bara. Mai usor si sigur bai bara jos si atunci le scoti usor. Sau macar protectiile de plastic de sub bara, pe colt.
                  Si in caz de incidente neplacute, exista si solutia de adeziv pentru plastic
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • #10
                    Merci pentru sfat! Insa azi a fost o zi care nu m'a lasat nici sa respir. Sper ca maine sa ma bag la desfacut, printre treburi. Nu prea as vrea sa desfac bara, fiindca imi trebuie ceva timp, garaj nu am si in spatele blocului nu e loc nici de'un chibrit.

                    azi am apucat sa mai si respir si am reusit sa scot grila din dreapta fara sa dau bara jos... sa vad cum ajung la cea din stanga, ca nu prea e loc...
                    Last edited by Macs; 8 May 2009, 16:18. Reason: Automerged Doublepost
                    I don't ride low, I fly high...

                    Comment


                    • #11
                      Operatiune incheiata cu succes ! Cu o surubelnita se declipseaza unul dintre clipsurile dintr'o parte si apoi se impinge dinspre exterior cu putere, eventual cu piciorul; la mine nu s'a rupt nici un clips din bara. Pentru cei ce au si AC, e mai dificila operatiunea, fiindca nu prea e loc prin compartimentul motor, cred ca trebuie data bara jos.
                      Multumesc tuturor pentru raspunsuri ! Spor la treaba.

                      PS: Threadul se poate inchide. Multumesc.
                      I don't ride low, I fly high...

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google