Folie geamuri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    o sa ai o surpriza cand o sa te opreasca un control RAR,si o sa verifice omologarea,si timbrele de pe geamuri...Apropo,daca nu le ai alea,e cam 0 omologarea
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #62
      eu am avut folii neomologate pe supernova si genti din aluminiu neomologate si pentru asta nu mia dat itp acum 2 ani
      sigpic Alexandria

      Comment


      • #63
        Scuze de off-topic,dar nu inteleg ...jante omologate?Nu erau din magazin?
        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

        Comment


        • #64
          erau de la un bmw cauciucuri pirelli garda joasa
          putem pune cauciucuri mai late[asa mi sa spus]
          sigpic Alexandria

          Comment


          • #65
            am si 3 timbre luneta si spate laterale iar in fata fara timbre .

            Comment


            • #66
              pai urmeaza sa le fac omologate .. cand voi avea $$$
              Its just a car ...

              Comment


              • #67
                As vrea sa imi pun si eu folie, care stie prin Pitesti o firma autorizata si mai ieftin, si daca imi pun folia o sa am probleme la itp(sa nu zica aia ca nu exista folie omologata si altea alea) sa ma puna sa o dau jos si sa dau atatia bani. Sau astept si o pun dupa ce fac itp-ul
                zoom-zoom

                Comment


                • #68
                  daca iti pui omologata nu au ce comenta doar iti da acolo autorizatia cei care iti pun folia si stampila rar sic e mai e pe acolo io le am ionizate si nu m-a intrebat de nimica la rar ( oricum nu mai am nici o hartie ) )
                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    mai sti ce le trec alora prin minte? sa le iasa si lor ceva...si mi-a zis un politist ca decat ionizatele ar fi omologate, folia nu.
                    Cristi_Xp asa stiu si eu ca seria de la omologare e pe tibrele rar, dar e asa incurcata legea asta....ba ca nu-ti trebuie, ba ca nu e omologata, Mai bine iau Van si ii pun scaune si gata
                    zoom-zoom

                    Comment


                    • #70
                      si folia e ... politistii spun multe dar nu tot ce zboara se mananca
                      Its just a car ...

                      Comment


                      • #71
                        Am trimis mai de mult o scrisoare la RAR in legatura cu foliile omologate si iata ce mi-au zis:
                        Urmare scrisorii dumneavoastrã vã comunicãm ca in
                        Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr.
                        2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala,
                        eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii
                        vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care
                        trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice
                        din Romania si anume:
                        - autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform
                        Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE
                        cu modificarile ulterioare, avand transparenþa de min.75% pentru
                        parbriz ºi min.70% pentru lunetã ºi geamurile laterale
                        - marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie
                        sã existe pe geamuri, atestã faptul cã iniþial acestea au avut
                        transparenþa de min. 75% pentru parbriz ºi min. 70% pentru lunetã ºi
                        geamurile laterale.
                        - foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate
                        si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in
                        atelierele autorizate.
                        - geamurile laterale din spate ºi luneta nu sunt esenþiale pentru
                        vizibilitatea din interior, când autoturismul este echipat cu oglinzi
                        retrovizoare exterioare pe ambele pãrþi, insa in cazul in care acestea
                        au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de
                        omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu
                        creeze distorsiuni.
                        - modificarea transparenþei geamurilor nu se înregistreazã în
                        cartea de identitate a autovehiculului, însã atelierele autorizate sã
                        efectueze operaþiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sã
                        elibereze un document privind certificatul de conformitate ºi licenþã
                        emisã de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Român, iar
                        la inspectia tehnica periodica se verificã eticheta ce conþine marca
                        de omologare a geamului precum ºi gradul de transparenþã.
                        Lista de ateliere autorizate o gasiti la sediile RAR sau pe
                        internet la adresa http://www.rarom.ro/cs-uploads/listaOCP1.html


                        In ceea ce priveste reglementarile privind circulatia pe drumurile
                        publice.....va rugam sa cititi Legea 49/08.03.2006, art.103, si
                        Hotararea 1391/04.10.2006 art.148, pct.11, articole ce interzic aplicarea de
                        folii ce restrang sau estompeaza vizibilitatea atat din interior cat si
                        din exterior cu exceptia celor omologate si certificate.
                        zoom-zoom

                        Comment


                        • #72
                          pai vezi .... ti-au spus ca sunt ateliere specializate pentru asa ceva deci politaiu ala era dobitoc care ti-a zis ca nu se poate folie omologata
                          sigpic

                          Comment


                          • #73
                            ciudat e, ca am intrat in lista aia, am dat search la LLumar si nicio firma nu mi-a aparut. si din scrisoare reiese ca pot sa pun ce folie vreau pe spate ca am oglinzi laterale, mare incurcatura, daca vreti sa ma lumintati si pe mine....
                            zoom-zoom

                            Comment


                            • #74
                              Ceea ce vad ca unii de aici nu inteleg.Isi monteaza folie in spatele blocului,si dup-aia pun 3 timbre pe ele ,si o adeverinta de circulatie falsa,si spun "Le-am omologat" .Asta e fals si uz de fals...si daca va opreste RARul si verifica seriile o sa isi dea seama,plus ca langa timbru llumar trebuie un timbru rar,unde e codul produsului,care daca il verifici cu siguranta o sa iti dea un rezultat gen "Lichid frana" sau altele ...) ,cu alea poti sa pacalesti militienii ,si cam atat...dar e periculos la un control RAR
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • #75
                                laur_cos.. sfatul meu este sa te duci in pitesti pe str eroilor Panoramic are oferta de folie 100 ron (6 m).nu esti obligat sa o pui in service specializat.ai omolagare ce consta in timbre ce se aplica pe geam 3 la nr si un certificat de conformitate omolgat si stampilat de catre rar.eu am pe toate geamurile folie super dark blak si chiar un politist ma oprit astazi pt folie iam aratat omolgarea + o licenta de la firma de unde am luat folia cum ca poate comercializa folie deasemenea stampilata si semnata de catre rar si nu a zis absolut nimik.si apropo de llomar am inteles ca rar-ul ia ridicat licenta pt folie si la ei costa pentru un logan 650 ron luneta geamuri spate iar pe fata pune undeva la 35% transparenta.
                                ps: ascultama pe mine mam tot interesat de folie peste tot in pitesti si cel mai ieftin si legal sunt de la firma asta

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google