Inlocuire Lichid De Frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ptr. loganu' din semnatura cu sistem de franare NON ABS, care e din cele 2 tipuri de lichide de frana DOT4 e recomandat:

    1. http://www.daciashop.ro/frana/lichid...ATE-blueracing

    2. http://www.daciashop.ro/frana/lichid-frana/ATE-SL6

    Comment


    • Oricare dintre cele doua tipuri, sunt cu mult peste specificatiile Loganului. Alegerea e mai mult subiectiva.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Deci treaba cu vascozitatea aia de 700, respectiv 1400 ptr. celalalt produs, pe mine care nu am ABS, nu ma influenteaza de nici o culoare si pot alege produsul cu pretul mai mic?

        Comment


        • Ca fapt divers, la BMW mi-au pus ATE SL6, ca recomandare din fabrica, pentru autoturismele lor si mai ales pentru cele echipate cu ABS si ESP, deci poti sa pui si tu, linistit.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Am inteles. Mersi.

            Comment


            • Intr-un final am folosit tipul asta de lichid de frana:



              Deocamdata n-am obs. nicio modificare a performantelor franelor, nici in bine, nici in rau.

              Comment


              • salut

                am un logan 2006 1.5 dci si o am de 3 ani iar cand am luato nu avea nici distributia de 60mii facuta si avea 86mii in bord si ma gandesc ca lichidul nu este schimbat niciodata,dar frana tine foarte bineeste nevoie sa schimb lichidul daca nu am probleme cu franele?si mai am o intrebare!pe spate imi tine o roata mai putin decat cealalta,poate sa aiba probleme cu garniturile si sa trebuiasca aerisita?sau este problema din repartitor?multumesc

                Comment


                • Originally posted by Kojak View Post

                  Deocamdata n-am obs. nicio modificare a performantelor franelor, nici in bine, nici in rau.
                  Dacă nu te duci la curse nici n-o sa observi.

                  @geoadi: e indicat sa schimbi lichidul de frana. Are ceva ani...
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Salut.
                    Incearca o aerisire si dupa aceea verifica si repartitorul.
                    Numai bine.
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • Re

                      Bine o sa incerc intai o aerisire. Va multumesc de sfaturi.

                      Comment


                      • Daca schimbi lichidul de frana, automat trebuie sa faci aerisire, dar cred ca cel mai bine e sa dai si tamburii jos sa arunci o privire pe la garnituri si eventual o desprafuire pe la saboti. Bafta!

                        Comment


                        • Originally posted by geoadi View Post
                          am un logan 2006 1.5 dci si o am de 3 ani iar cand am luato nu avea nici distributia de 60mii facuta si avea 86mii in bord si ma gandesc ca lichidul nu este schimbat niciodata,dar frana tine foarte bineeste nevoie sa schimb lichidul daca nu am probleme cu franele?si mai am o intrebare!pe spate imi tine o roata mai putin decat cealalta,poate sa aiba probleme cu garniturile si sa trebuiasca aerisita?sau este problema din repartitor?multumesc
                          Nu recomand sa "incercati acasa" asemenea interventii; vorbesc aici celor ce nu au suficienta experienta, in astfel de interventii.
                          Nu cred sa mai fi fost inlocuit lichidul de frana, iar dupa 7 ani, aceasta operatiune devine o prioritate, insotita de o verificare generala a sistemului de franare; stare placute, ferodouri, pistonase, garnituri, igienizare tamburi spate, eventual o proba pe stand, pentru elucidarea problemei legate de franarea inegala pe rotile din spate.
                          Aceste lucrari au fost efectuate la revizia de 3 ani, cand am inlocuit lichidul de frana.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by Kojak View Post
                            Intr-un final am folosit tipul asta de lichid de frana:



                            Deocamdata n-am obs. nicio modificare a performantelor franelor, nici in bine, nici in rau.
                            Pana la urma unde l-ai schimbat (la ce service), ce metoda au folosit si cat a costat operatiunea de schimbare?

                            Comment


                            • La coasta de est service, l-am schimbat.
                              Ptr. aerisire au avut un aparat mai sofisticat...in fine, degeaba il au, probabil sa ia ochii la fraieri. Nu l-au foslosit, cica se stricase. O laie, nu stia ala sa umble la el. A mesterit 5 min. si i-a dat cu virgula, cica e stricat si punct. Optiuni, facem schimbare / aerisire la pedala sau cu borcanu'.
                              In fine, a aerisit in final cu un recipient, borcan ceva si la un capat avea un tub pe care il cupla la aerisitoare si tragea lichidu' tot afara cu compresoru' de aer. Asta a fost o treaba buna, nimic de comentat, DAR...a reusit berbecu de mecanic sa-mi rupa aerisitoru pa dreapta fata...noroc ca nu apucase sa-si dea drumu' surubu', deci n-a curs. A aerisit acolo direct din conducta care intra in etier, a desfacut-o. In fine, de kko...a trebuit io sa-i zic sa faca aerisirea in X incepand cu roata cea mai indepartata de la pompa de frana etc. N-a comentat, s-a conformat...macar atat. Dupa ce a supt tot lichidu vechi afara, a bagat lichidu nou si tot asa cu pompa aia sugea afara bulele de aer avand totodata grija sa nu scada prea mult nivelu in borcanas. In incheiere a mai tras o aerisire suplimentara si facand pedala, chemand un coleg ptr. ajutor.
                              Deci cam asta fu...m-am complicat degeaba cu astia, puteam sa merg la reprezentanta ca tot la banii aia ieseam: 70 aerisire (fara factura) + schimbat lichid si 65 litru de lichid ATE. Poate scapam si cu aerisitoru' nerupt. Bah si i-ma zis, da mah nene cu ceva WD40 sau orice degripant inainte sa pui cheia pe surubu' de la aerisitor...parca am avut o presimtire!

                              In final, NU recomand acest service, desi initial i-am ales dupa review-urile de pe acest forum.
                              Poate unii au plecat multumiti, pe mine insa m-au pierdut de client.
                              Last edited by Kojak; 16 September 2013, 16:25.

                              Comment


                              • Faptul ca unii doar stiu sa-si expuna parerile personale (pe forum) nu inseamna ca tehnic, au valabilitate absoluta, iar asta se aplica la orice subiect (eu m-am convins de mult). E bine de stiut pe viitor
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google