Demontare Bricheta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Demontare Bricheta

    astazi urmeaza sa imi schimb consola de la schimbator cu una de ph2, dar nu am reusit sa scot bricheta aia din consola care o am acuma pe masina. i-am scos mufa, iar bricheta in sine nu stiu cum as putea sa o scot. din cate am vazut 'in sus' nu se poate ca bricheta e mai lata in interiorul consolei, dar nici 'in jos' pentru ca are 'gulerul' ala portocaliu deasupra. stie cineva cum as putea sa o demontez, ca sa o pot pune pe noua consola?
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

  • #2
    am impresia ca trebuie sa invarti de ea...am resit o data sa o scot dar nu mai tin minte exact cum....stiu ca m-am chinuit si eu

    Comment


    • #3
      zi-mi macar daca mai sti pe unde ai scos-o ca sa stiu cum sa imi bat capul..adica in sus, sau in jos, pe sub consola, cum ar veni...
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #4
        Un thread folositor...si eu vreu sa scot bricheta sau cum sa fac sa schimb becul de la bricheta ca e mort de ceva timp.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          Bricheta iese in sus dar trebuie dat jos becul de la ea ca sa iasa (din cate mai tin minte).
          @darksid3 Becul de la bricheta este la fel ca si cel de la panoul de climatizare.

          Comment


          • #6
            va explica baietelul
            scoateti consola manetei de frana de mina cu o surubelnita torx de T20,la consola cu maneta de viteza scoateti piulita de 10 cu o tubulara ca e mai rapid si cele doua hortsuruburi tot cu torx T20,dupa care scoateti mufa brichetei,dupa in gaura unde intra bricheta aveti un surbel torx de T15 parca,al desfaceti si pe acela,apoi incercati cu miscari fine sa scoateti becul care e bagat intr-o carcasa de palstic sa ai zic asa,dar mare atentie si finete ca are neste cleme foarte sensibile,dupa ce scoateti teaca sa ai zic asa cu becul trebuie sa iasa si becul apoi partea metalica de inox si plasticul galben care reflecta lumina
            daca nu am fost destul de explicit va explic in PM...succes
            @darksid3 - am sa iti schimb eu becul de la bricheta daca vi cu golanul la fulgere,dar asta tocmai marti ca atunci sunt in liber si vin la fulgerica,pretul o cola la 1 litru
            Last edited by AGENTUL NYT; 4 September 2009, 12:44.
            sigpic
            Poate pentru lume ești o singură personă,dar
            pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

            Comment


            • #7
              deci mai e un surub in bricheta.. ma gandeam ca trebuie dat jos becul (daca ala e, eu nu am stiut), dar nu am reusit. la un moment dat am crezut ca am bulit contatul la priza si nu mai merge, dar spre uimirea mea nu are nimic (momentan).
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #8
                e de t 10 surubu daca nu ma insel....am dat bricheta jos de vreo 10 ori da nu m-am gandit sa fac un tutorial...
                @alin....bricheta tre s-o impingi usor de jos si o s observi ca la consola e o adancitura si tu la bricheta ai 2 cleme...tre sa incerci sa bagi clemele prin adancitura aia...cu grija si cu rabdare o sa reusesti...numa sa nu tragi ca innecatu sa o sa rupi clemele alea care tin becu...daca am azi timp o sa-ti un fac un filmulet
                low....&.....slow

                Comment


                • #9
                  am apucat sa desfac consolele, dar am avut o urgenta si a trebuit sa abandonez 20 minute. ma intorc imediat. confirm ca e torx de 10 in bricheta.
                  tu zici sa imping usor, dar e partea aia neagra (care am inteles ca ar fi becul) si pe care nu am reusit sa o dau jos..sunt alea 2 cleme lunguiete in plasticul portocaliu care nu am reusit pana acuma sa le desfac..de fapt aia ar cam fi dilema, ca de scos stiu sa o scot ca am vazut clemele.
                  Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                  Comment


                  • #10
                    lasa Aline ca muschi avem...
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • #11
                      pe bricheta ta am si eu mushi

                      victorie. am reusit sa desfac partea cu becul. din pacate am rupt o clema, dar in tot raul este si un bine, si acela ca din clema rupta (de pe partea cu becul) a ramas un ciot, care se tine foarte bine de clema din plasticul portocaliu, deci nu ma afecteaza in nici un fel faptul ca s-a rupt. (poate doar ca s-a mai usurat greutatea masinii.
                      Last edited by B 83 RMJ; 4 September 2009, 14:46. Reason: Automerged Doublepost
                      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                      Comment


                      • #12
                        eu m-am tot gandit..si nu am sa ai mai pun becul la loc...ca sa fie si mai usoara
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • #13
                          am reusit sa pun consola cea noua, si bricheta am facut-o sa mearga ca inainte, intrucat ii stricasem contactul becului, dar am reusit sa il fac la loc. mi-am taiat si un deget, dar se mai intampla.

                          din partea mea topicul nu isi mai are rostul.
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • #14
                            Ce tip de bec e la bricheta?....codul adica...daca nu gasesc prin garaj, sa stiu ce cumpar.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • #15
                              nu bag mana in foc intrucat becul e inconjurat de plastic. am reusit sa ii vad putin 'capul' cat imi permitea lipsa de material din plasticul ce-l inconjoara si pare sa fie mai mic decat w5w. posibil sa fie ca cel din butoanele de pe consola, insa eu nu stiu cum arata alea. parca a zis cineva ca te ajuta, de ce te mai intereseaza? stie el ce are de facut
                              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google