Vopsea La Spray Merge?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vopsea La Spray Merge?

    Am niste zone pe masina unde a fost lovita si indreptata .acum trebuie chituita si vopsita.dar am inteles ca daca dau cu spray de vopsea nu o sa iasa la fel ptr ca vopseaua pe masina e pe baza de apa iar cea la spray e pe baza de diluant.nu sunt zone mari si nu as baga-o in service ca sa ma rupa astia la bani.exista vreo solutie sa o vopsesc si sa iasa bine? vreo vopsea buna? stie careva
    Masina e albastru marine nemetalizat

  • #2
    sau poti sa vorbesti cu un meserias de la service si iti face dupa program. te costa mai ieftin. nuantele de la spray prea greu de crezut ca le nimeresti (am incercat si eu si nu am reusit). si daca zici ca trebuie si chit...
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      O sa iasa urat cu spray...tot la vopsitor o sa ajungi...
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #4
        sigur ca poti sa vopsesti si cu vopsea clasica,dar trebuie sa parcurgi toti pasii.adica dupa ce matuiesti si degresezi zona,trebuie aplicat un filler,apoi matuit si degresat acesta,apoi doua maini de vopsea in cruce la interval de 15 minute si doua maini de lac la 10 minute si apoi astepti sa se usuce cam 24 ore.de preferat e sa vopsesti toata piesa,pentru ca altfel se va observa diferenta de nuanta.

        Comment


        • #5
          aia e faza ca nu vreau sa vopsesc toata piesa..e vorba de aripa fata aripa spate si prag jos sub masina

          Comment


          • #6
            Spray-ul nu e o solutie,iese urat.Gaseste un vopsitor,nu neaparat la service.
            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

            Comment


            • #7
              Am zgariat si eu bara din spate intr-o bordura, am luat spray culoare exact cu acelasi cod cu cel de pe stalpul masinii si e diferenta. Dar am facut o "dunga", nu am acoperit numai zgarieturile si gata, multi vad putini cunosc.
              Attached Files

              Comment


              • #8
                am gasit la un vopsitor ma costa 600 ron.aripa fata aripa spate si prag?cum vi pare pragul? a zis ca nu stie dk e necesar sa vopseaca in totalitate piesele pana nu vede masina.

                Comment


                • #9
                  pai cam astea sunt preturile...200 ron de piesa...acum depinde cum vopseste el si ce experienta are el....Am gasit eu unul in brasov,mi-a vopsit aripa fata si nu e nici o diferenta fata de restul masinii....si a mai vopsit un colt de la capota motor si nu se vede...Dar dupa ce a vopsit a dat polish si a facut toata capota sa arate ca noua....

                  Comment


                  • #10
                    da ..omu e versat da perla vopseste masini scumpe.600 e cu discount ca am ajuns printr-un prieten la el..pret normal 350/piesa.a zis ca imi da si polish la masina dupa.asta e .dk iese bine merita banii

                    Comment


                    • #11
                      azi am facut si eu o buba la prag zgariat si infundat putin . totul a fost facut in peco nu am fost atent si pe partea mea inainte de roata spate zgariat pe o portiune de 15-20cm in lungime si profunzime dar nu strapunsa tabla iar pe o suprafata de 6-7 cm si lata de 1cm vopseaua a sarit pur si simplu . nu am bani sa ma duc in servis pentru o vopsire profesionala . gasesc in magazine un spray de sprit chit si o vopsea pentru griul metalizat de la logan si eventual un pret daca stie cineva . de zmilgheruit ma sa caut un zmilgher fin dar de degresat cu ce degresez inainte de aplicarea chitului. daca cineva stie tehnica astept sfaturi .

                      Comment


                      • #12
                        Pai mai intai smirgheluiesti colturile la zgarietura,dupa degresezi cu putina benzina ca merge,chit,iar smigherel si daca nu te pricepi sa il scoti la forma e cam greu...,dupa un spritz chit,si apoi vopsea.Dar macar sa te duci sa-ti faca spray-ul la culoare exact,oricum o sa se vada diferenta clar.

                        Comment


                        • #13
                          dar fara chit . zmilgheruiesc bine pana se matueste vopseaua veche originala dau cu spritchit si apoi vopseaua din tub ca ma gasit la acelasi cod de culoare . vopseaua asta din tub are vreo reactie cu vopseaua originala adica se respinge ca la vechea dacie pe care am vopsit-o cand meseriasu a dat si in portbagaj fara sa matuiasca vopseaua a dat de gura mea la 1-2 zile vopseua se curata pana la tabla . acum nu mai vreau sa ma duc la meserias fac eu acasa in garaj este vreo problema daca nu dau cu chit si numai cu spritchit din tub poate mai gros adica 2-3 staturi ce daca ramane putin denivelat

                          Comment


                          • #14
                            cu spray-ul nu iese se vede chiar dc e acelasi cod .am incercat si a iesit alta nuanta

                            Comment


                            • #15
                              alta noanta mi-au facut si meseriasi de la general autocom pe aripa dreapta spate ca masina a fost intrata in programu de ceruire 2005an fabricatie si pe aripa eu nu am vazut dar vazut ei era un punct cat gamalia de la bold de rugina sub vopsea era o mica unflatura si cu toata aparatura lor este o mica diferenta de culoare o tenta mai deschisa ca si cum masina toata spalata meserias si data cu ceara si lustruita bec iar aripa aia dupa aceea data cu un polis iar devizu pentru lucrare era undeva in jurul sumei de 800-900 ron asta in iunie , acum daca ma duc la ei or sa vrea sa vopsesc tot pragu cu aripa spate cu tot si o sa sar de 1000 .asa ca bag cu spary .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google