Afisare Nivel Carburant

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Afisare Nivel Carburant

    Am un logan 1,5 dci si in urma cu o luna am facut plinul "ochi". Si de atunci indicatorul de bord arata numai rezervor plin. N-ar fi rau, dar mi-e teama sa nu raman cu el gol si indicatorul sa arate tot "plin". Daca puteti sa-mi dati un sfat, v-as fi f. recunoscator.

  • #2
    da bornele jos vreo 2 minute si punele la loc. (vezi ca parca sa mai discutat pe undeva despre problema aceasta...cauta ca sigur exista.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #3
      intra in tester si vezi daca iti indica tot plin.... sau vezi ce iti arata.... nu stiu de varianta cu scosul bornei de la masina...
      daca nu stii sa intrii in tester afli din filmuletul asta... http://www.loganclub.ro/forum/tutori...rd-t16398.html
      0.9 tce SL plus

      Comment


      • #4
        acum depinde si cati km ai facut de atunci daca ai facut plinul ochi
        vezi ca s-a mai discutat pe forum despre asta.
        sigpic

        Comment


        • #5
          am patit si eu o chestie asemanatoare, am ridicat masina pe cric si am bagat pana n-a mai intrat. prima linie de la rezervor a scazut dupa 610km, deci banui ca ar trebui sa mai circuli ceva pana iti scade macar o linie.
          Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

          Comment


          • #6
            A avut dreptate Crististreulea, eu am mers mult mai mult de 600 km pt. ca credeam ca e defect indicatorul si intre timp am mai bagat motorina in rezervor de teama sa nu raman in pana. Dar la un moment dat n-am mai pus in rezervor, ci am purtat in prtbagaj o canistra plina, de rezerva. Si minunea s-a intimplat: zilele trecute a inceput sa scada si indicatorul de la bord. Tot discutand cu unul si cu altul am inteles ca rezervorul are de fapt vreo 70 litri, iar indicatorul functioneaza de la 50 in jos.

            Am scos şi bornele, am făcut şi testul şi ... nimic. Până la urmă a avut dreptate Crististreulea. Eu am mers cu mult peste 600 km pt. că între timp am mai băgat motorină în rezervor de teamă să nu rămân în pană, crezând că indicatorul e defect. La un moment dat n-am mai pus şi am purtat în portbagaj o canistră plină, de rezervă. Şi iată că minunea s-a întâmplat: zilele trecute a început să scadă şi indicatorul de bord. Tot discutând cu unul, cu altul am înţeles că de fapt rezervorul are vreo 70 litri, iar indicatorul funcţionează de la 50 în jos. Oricum, mulţumesc pentru sfaturi.
            Last edited by nicu_n; 18 October 2009, 19:30. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #7
              La mine la benzinar de 1.4 e o treaba si mai aiurea...cand fac plinul ('ochi' sau normal) ma tine pana sa scada in bord o linie de zic ca merg gratis.
              DAR dupa ce in sfarsit scade o linie, in ziua urmatoare sau in aceeasi zi daca merg mai mult, incep sa scada vertiginos liniile de parca ar fi "retro-activ" sau ceva
              Treaba asta nu o face de azi sau ieri, o face din 2005 de cand am masina...ma bucur cand ramane "blocat" indicatorul pe full, dar cand incepe sa scada, nu se mai opreste...
              Keyboard error or no keyboard present.
              Press F1 to continue or DEL to enter setup...

              Comment


              • #8
                la toate loganurile face asta @lungan, liniile din bord indica 50 l de combustibil, insa la dci, poti baga fortat pana la 70 l, de asta se duce asa greu prima linie, dar urmatoarele nu stiu de ce se duc asa repede

                Comment


                • #9
                  are dreptate demonhunter..........ultima liniutza tine mai mult deoarece in rezervor intra mai mult de 50l(cand se face plinu).........deasta scade greu ultima/prima-(cum vrei sa ii zici)-liniiutza;))....celelalte scad din 5 in 5L
                  Last edited by ktalyn28; 21 January 2010, 14:59.
                  Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
                  -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
                  Silent Coat.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google