xenon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • xenon

    salut la toata lumea....
    bai fratilor vreau sa-mi pun si io faruri cu xenon pe loganul meu dar am auzit atatea versiuni si atatea preturi de mi-au facut capu' calendar.Becurile le vreau pe faza de intalnire, pe faza lunga si pe farurile de ceata.Spuneti-mi si mie ce implica toate acestea:
    -pret faruri
    -pret montare
    -la ce service se monteaza
    Ms frumos si sa aveti o saptamana buna

  • #2
    in afar de faza scurta(intalnire), lunga si ceata la ce alte becuri te astepti sa mai gasesti pe masina? nu cred ca vrei xenoane pe pozitii ,semnalizari sau plafoniera eu n-am gasit bi-xenoane pt logan (ca sa ai si scurta si lunga in acelasi far), altfel iti tre' angel-eyes, ca acolo ai doua becuri. iar alea sunt cam 950roni, plus 350roni xenoanele, la care adaugi manopera, dar la asta nu stiu sa-ti zic preturi. nu lua de bun ce-am zis, nu mi-am pus eu, e din auzite de la altii care ori si-au pus ori inca mai asteapta sa scada preturile
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      din cate stiu eu xenoanele sunt interzise in Romania!!!.....sau ma insel?
      Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

      Comment


      • #4
        pai daca sunt interzise in romania cum vand uni dealeri din grupul VAG masinile?
        nu se schimba tot farul se schimba doar pecul si se se gasesc si ptr logan cu bi-xenon (cum are brutus de exemplu)

        sigpic

        Comment


        • #5
          raspuns.....in primul rand nu poti sa pui pe logan doar pe faza scurta deoarece ai bec cu 2 poziti adica faza scurta si faza lunga pe acealasi bec( H4 )....de skimbat nu se skimba farul ci doar becu din far si se monteaza instalatia aferenta....nu sunt interzise xenoanele.....si cat e vb de pret cu totul mana de lucru si instalatia de xenox (in cazul tau bixenon )...este undeva la 12 13 mil incluzand si proiectoare....
          JUST ME.....30-rdd......

          Comment


          • #6
            Sony asa o fi cum spui tu,inseamna ca eu stiam gresit!!
            Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

            Comment


            • #7
              E adevarat ca nu prea e permis sa fie montate ulterior achizitionarii masinii. Desi nu am auzit pe nimeni cu xenon montat after-market sa fie oprti de Politie, nu e imposibil...
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                angel eyesurile costa 7.7 mil nu 9.5 mil
                becurile de xenon sunt h4
                becurile pentru proiectoare(faruri ceata) sunt h11
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • #9
                  -poti monta xenon pe proiectoare, tip bec h11
                  -pe faruri poti pune h4 simplu, faza scurta xenon, faza lunga bec normal, nu e nevoie de angel doar daca vrei asa ceva...
                  -mai poti pune h4 bixenon, ambele faze xenon, dar sa ai grija la flash uri....cu ele stinse cam nu e ok sa mai dai flash uri
                  -preturile sunt cam de la 4,5 - 5 mil pt bec normal...si cam peste 7 mil bixenon
                  -de montat, daca ai pe cineva care se pricepe, chiar nu e nevoie de service, pe mine m-au ajutat 2 prieteni, astfel xenon ul pt proiectoare si bixenon ul au fost montate in fata blocului...o sa atasez si ceva poze...
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by fascu_ady
                    ...
                    -pe faruri poti pune h4 simplu, faza scurta xenon, faza lunga bec normal, nu e nevoie de angel doar daca vrei asa ceva...
                    -mai poti pune h4 bixenon, ambele faze xenon, dar sa ai grija la flash uri....cu ele stinse cam nu e ok sa mai dai flash uri
                    ...
                    sa inteleg ca intr-un far stock bagi becuri de genul 2-in-1? sau modifici mecanic farul, ca sa intre doua becuri? lamureste-ma care-i faza, ca sincer eu cred ca daca ai de-focalizat farul, poti sa-ti strici iluminarea...
                    astept un raspuns clar, tehnic. mersi anticipat.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #11
                      becul h4 inseamna bec cu 2 faze...ce nu e de inteles....? intr un far bagi un singur bec ce actioneaza 2 faze...atat...daca pui far angel o sa ai far cu 2 becuri, unul pt faza scurta unul pt lunga...

                      Comment


                      • #12
                        Sunt becuri h4 cu faza scurta xenon si faza lunga halogen si sunt becurile bixenon unde se aprinde doar o faza si cu ajutorul unui electomagnet aceasta ete focalizata pe ambele faze.La becurile bixenon se pot da flashuri fara grija nu se strica decat electromagnetul) la cele simple se strica balastul care este cam scump,deoarece xenonul are nevoie de aproximatv 2-3 secunde pt.a ajunge la capacitate maxima.
                        LOGAN--> <--TOYOTA

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by fascu_ady
                          becul h4 inseamna bec cu 2 faze...ce nu e de inteles....? intr un far bagi un singur bec ce actioneaza 2 faze...atat...daca pui far angel o sa ai far cu 2 becuri, unul pt faza scurta unul pt lunga...
                          corect. pr halogene sau bacuri standard sunt 2 filamente intr-un singur bulb, un electron comun si doi diferiti, cate unul pt fiecare filament. tot nu mi-i clar, becul cu 2 faze (una xenon si una halogen) presupune ca una dintre faze sa n-aiba filament (xenonul) si sa aibe alt fel de gaz in bulb. deci sunt de fapt doi bulbi intr-unul singur? asta am intrebat...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #14
                            Nu sunt doi bulbi diferiti pe un singur suport (fasung),o sa caut un bec bixenon si unul combinat sa pun poza sa vezi cum sta treaba.
                            LOGAN--> <--TOYOTA

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by dan.gutu
                              Nu sunt doi bulbi diferiti pe un singur suport (fasung),o sa caut un bec bixenon si unul combinat sa pun poza sa vezi cum sta treaba.
                              mersi mult.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google