Scartie Usa Sofer

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartie Usa Sofer

    imi cer scz daca mai exista un alt topic pt aceasta problema dar eu nu am gasit ,ori nu am formulat cum trebuie ,am si eu o prob la usa de la sofer a inceput sa scartie rau de tot cand o deschid si cand o inchid ,ce pot sa-i fac ?

  • #2
    Vezi ca exista o bucsa pe stalpul masini aceea trebuie intoarsa ca s-a uzat eu le-am intoars pe toate si nu mai scartaie de loc!

    Comment


    • #3
      la mine cand scartaia motivul a fost 'opritorul' (chestia aia care nu permite usii deschise sa se dea peste cap) era surubul desfacut,si juca
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • #4
        am coborat sa ma uit la acele bucsi de care ai spus radu dar am constat ca opritorul de usa sa nu o dea peste cap scartie ,daca-i bag vaselina este bine ?

        Comment


        • #5
          Ia o cheie imbus si verifica sa nu fie destrans surubu ala care prinde opritoru' de caroserie.

          Comment


          • #6
            Desfaci acel surub cu o cheie sau surubelnita in stea ca nu este imbus si il intorci pur si simplu daca vrei poti pune si putina vaselina dar iti murdaresti hainele cand iti este mai drag!

            Comment


            • #7
              radule..intelege ca ce zice baiatu...nare treaba cu bucsa aia de care tot zici tu. lui ai scartie pe cursa...cand inchide si deschide...nu in timpul mersului.

              laur si eu am strans bine inapoi..si am pus ulei..ca asta am gasit atunci...pune vaselina acolo.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • #8
                Ms de atentionare am fost mai greu de cap ca aseara am fost la o petrecere!

                Comment


                • #9
                  Hai ca l-ati aburit de tot pe baiat cu surubelnitele voastre stea si cu imbusurile...Suruburile de la masina nu au cap de imbus ci cap de torox(torx)...si ...laurlaur71...mergi si cumpara-ti un spray cu vaselina ...se gaseste la vreo 20 lei (la Selgros de exemplu) si baga niste vaselina atat la proitoarea de la usa cat si la balamale.Daca nu gasesti spray cu vaselina baga-i vaselina normala sau ulei sau spray de degripare.Succes.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    valeriu...trebuie o scula acolo..ptr ca surubul de la opritor e desfacut cu siguranta.si trebuie strans bine. (cel putin la mine surubul de la opritor mai avea putin si cadea.)
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • #11
                      Mumus...am scris mai sus ...scula se numeste torx
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        multumesc valeriu ,am constat ca nu este nici cap de stea nici imbus este torx ,am sa incerc cu vaselina spray,dau pe tija aceea care opreste usa?sau in interiorul usei unde opreste usa acel opritor?

                        Comment


                        • #13
                          eu am dat si si.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • #14
                            Da si pe tija si in interior ca nu ai ce sa strici...ideea e sa nu dai prea mult ca o sa curga surplusul si murdaresti pragul...Baga doua puf-uri si inchizi usa de 2 -3 ori...si verifica si acel surub sa fie bine strans.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              surubul este strans ca am incercat sa-l desfac cu o surubelnita si nu am reusit, pe tija se simte frecarea si scartiitul ,o sa dau cu vaselina (spray).multumesc pt ajutor tuturor

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google