Aditivi De Benzina

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aditivi De Benzina

    Ce aditivi de benzina folositi ,eu am vb cu cineva de cherosen si as vrea sa-mi spuna cineva cat ar trebuii sa pun la un plin de masina 50 L? sper sa-i cresc cifra octanica la benzia ,am observat cand am bagat benzina de la agip super aditivata si merge masina ca un ceas elvetian ,nu-mi vine sa cred ca frumos merge si ce fasneatza este masina dupa ce am bagat benzina aditivata.

  • #2
    Vezi daca ii pui si cherosen sa nu zboare
    Acum serios...nu ii baga tot felul de prostii ca nu se merita.Parerea mea.
    sigpic

    Comment


    • #3
      valeriu vreau sa-i cresc doar cifra octanica ,si ma gandeam ca la 50 L sa bag 300gr de cherosen in loc sa bag porcarii din alea din benzinarii .

      Comment


      • #4
        Baga naftalina, efectul este garantat.

        Comment


        • #5
          Eu am pus din ala din comert si am fost multumit de el....
          Dar daca pui benzina super aditivata...de ce iti mai trebuie sa iti maresti cifra octanica?
          Totusi.....explica si mie de unde si pana unde cu cherosenu....si spunea cineva mai sus.....ai grija sa nu iti iei zborul !!!
          Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

          Comment


          • #6
            Una e sa bagi benzina aditivata, si alta e sa bagi cherosen! Daca tii la masina, baga o benzina aditivata de la petrom (omv) sau rompetrol si o sa ai rezultate indelungate!
            Daca bagi cherosen...e pe termen scurt! (racheta !!!!!!!)
            aham......Restul e LOGAN


            http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

            Comment


            • #7
              eu am spus ca vreau sa bag la un plin de benzina 300-400 gr de cherosen ca si cum ai baga aditivi din aia din magazin ,dar ma gandeam ca este mai bun cherosenul decat aditivi aia din magazin ,nicidecum nu vreau sa bag litri de cherosen in rezervor.cam asta era ideea .nu vreau sa-mi iau zborul sau altceva doar sa cresc cifra octanica ,daca ar fi sa bag benzina aditivata gandestete cat costa litrul(4.45 ron) fa tu socoteala cat costa un plin .

              Comment


              • #8
                si de unde faci tu rost de kerosen?
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • #9
                  am de unde sa fac rost ,dar nu in cantitati industriale ,5 litri .

                  Comment


                  • #10
                    daca as avea..eu as incerca sa bag la un plin 1 L de kerosen...nare ce sa strice...baga taicamiu in trabant acu 20 ani.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • #11
                      nu conteaza de unde face rost. oricum, 300g kerosen CO130 la 50l CO100 = frectie la picior de lemn. plus caldura dezvoltata prin ardere, mai mare la kerosen, nu cred ca e prea sanatoasa. CO mare ajuta la impiedicarea detonatiilor, de aici rezultand ca e posibil sa se foloseasca un avans mai agresiv al scanteii (oare de ce dupa chiptuning se recomanda benzina cu CO marit? oare ce modifica respectivii tuneri? avansul, cumva?). aditivii de benzina tot cam acelasi rol trebuie sa-l aiba, sa permita folosirea unui avans mai mare, nu sa ajute benzina sa degaje mai multa caldura. oricum, repet, 300g la 50litrii=zero barat.
                      in alta oprdine de idei, despre aditivi in benzina se mai discuta, un topic de genul "ce aditivi folositi?" sau oricum, ceva cu "aditivi" in titlu. dati un search si continuati dincolo discutia. acest topic se inchide acum, aici.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google