Logan Cu Sau Fara Servodirectie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan Cu Sau Fara Servodirectie

    Salut,

    Stiu ca s-a mai discutat acest subiect tangential insa, as vrea niste sfaturi mai la obiect.
    Detin in prezent un autoturism marca Dacia 1310 din 1985. As vrea sa o dau cat mai repede la "rabla", insa am o mare problema...(pe langa banii de care va trebui sa ma imprumut): servodirectia. Costa vreo 400 de euro, bani de care nu dispun si sincer, nu prea vreaus a regret mai tarziu, dar, nu m-as baga in datorii mai tare.
    Asadar, intrebarea mea este, se misca cumba mai greu directia la Logan fata de vechea mea masina (avand in vedere ca loganul este mai greu)?
    Ideea e ca nu voi folosi masina extraordinar de mult...la munca nu merg cu masina (pentru ca ma ia autobuzul de aproape), parintii nu fac naveta...o folosim doar pentru plimbari, drumuri la tara...deci vreo 10.000 de km maxim pe an (cu asta veche fac vreo 5-6.000, insa cu cea noua cred ca voi merge mai mult).
    Mama mea nu va conduce foarte mult...probabil 10% din drum, iar viitoarea sotie...nu cred ca va conduce deloc pentru ca nu-i place, asa ca ma sacrific eu de la o bere 2 sau 5 .
    Vreau sa intelegeti ca cei 400 de euro sunt o problema pentru ca chiar nu dispun de acei bani, vreau sa iau "credit" doar e la cunoscuti, si nu vreau sa ma mai incurc cu banca.
    Am uitat sa mentionez ca ma intereseaza modelul Ambiance, care este mai ieftin.
    Va multumesc anticipat!

  • #2
    Ia-ti un preference si o sa fii multumit. Cel mai bine ar fi sa te duci tu la dealer si sa ceri un drivetest cu un lgn cu servo si fara servo. Raspunsul o sa ti-l dai numai tu. Ca o parere personala eu as opta pentru servo.

    Comment


    • #3
      parerea mea....daca vrei sa-ti iei ceva buna nu te gandi la tine sau la bani ,fao pentru familia ta pentru siguranta familiei tale,gandestete ca odata ce ai servodirectie pe masina poti avea multe avantaje si cred ca le stii deja.salut

      Comment


      • #4
        CLAR servodirectie si de ce nu Aer Conditionat, pentru ca o sa regreti vara cand nu o sa ai AC. mai bine asteapta pana faci rost de bani. merita investitia.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Puf, va spuneam ca BANII SUNT O PROBLEMA reala.
          Nu imi permit sub nici o forma sa dau mai mult...chiar si cei 400 de euro sunt o problema, in conditiile in care deja trebuie sa ma imprumut 1200 de euro.
          Vroiam comparativ.
          Astazi am facut vreo doua ture de bloc cu un logan care se zicea ca are servo...si nu mi s-a parut nici o diferenta fata de batrana mea...sincer, in afara de un volan mai mic...si lipsa jocului din cutie (sau de la chestia aia cu bucsi de cauciuc...imi scapa acum denumirea...nu am simtit o diferenta notabila)...
          Deci aer...chiar nu imi permit, intrebarea era daca este o diferenta mare intre servo si fara...astfel incat sa merite sa ma bag si mai tare in datorii...

          LE ma grabesc din 2 motive...
          1. cred ca se va duce rau de tot cursul, si imi este frica sa nu intram in colaps financiar (nu mai iau dupa politicienii nostri dragi)
          2. nu vreau sa mai bag un leu in masina veche...si voi fi nevoit pentru ca imi expira rca-ul...
          3. sunt nerabdator.

          LE 2 nu m-am prins ce e cu siguranta....cand vine vorba de servodirectie. Etse prima data cand citesc asa ceva...din contra, am citit ca ar fi mai periculoasa ca daca pica...devine mai greu de manevrat masina (cica ar fi ami greu de manevrat decat una fara servo).
          Last edited by sebibv; 2 January 2010, 20:26.

          Comment


          • #6
            Logan Ambiance = 6400 E
            Logan Ambiance + servodirectie = 6800 E
            Logan Preferance = 7100 E

            Daca iei ambiance fara servo, vei regreta mai tarziu ca nu ai luat cu servo. Daca iti iei ambiance cu servo, ver regreta mai tarziu ca nu ti-ai luat preferance. Daca iti iei preferance vei regreta ca nu ti-ai luat laureate...
            Asa e natura omului. Eu dupa ce mi-am luat 1.4, am regretat ca nu am luat 1.6 16v. Daca mi-as fi luat prestige 1.6 16v, as fi regretat ca nu mi-am luat alta masina cu mai multe dotari si mai puternica.
            Eu cred ca daca este prea mare efortul, poti merge si fara servo directie. Adica sunt atatia cu ambiance care s-au descurcat fara servo. Se vor descurca si de acum inainte la fel de bine, nu am nici cel mai mic dubiu.
            Bafta!
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              Va multumesc pentru sfaturi (mai astept si altele).
              @vitriol, stiu, ai dreptate, mereu vrei ceva in plus, insa eu (conducand destul de multi km dacii fara servo, nu doar a mea) nu am avut probleme cu directia, m-am descurcat, insa, nu stiu cum e...ce am condus astazi...nu mi s-a parut ceva extraordinar, mai ales ca ma stresa un pic si propietara, ca sa schimb vitezele pe la 1500-2000 rpm...si m-am simtit oarecum stanjenit, mai ales ca in 5 minute nu am avut ocazia sa ma acomodez cu masina...
              Cred ca trebuie sa mia fac un test cu a altei persoane, insa in pacate nu am cum sa testez una care nu are servo 100%. Aceasta, de care va povesteam, nu o sa mia am ocazia sa o vad, pentru ca pleaca.

              Comment


              • #8
                Sunt pose4sor de ambiance, fara servo!
                Ii spun sincer ca regret ca nu am servo. Adevaru este ca poti pune si dupa aia dar costa mult mai mult de 400 de euro, la vreo 1000 E. In plus fata de asta, caseta de directie fara servo incepe sa bata de la gropi, la mine bate deja de la 25 000 de km. Poti sa ai grija cu gropile cat vrei, tot o sa pice caseta.
                Parerea mea, cumpara cu servo.

                Comment


                • #9
                  Iti multumesc si tie.
                  Am citit depre problemele cu cutia de directie simpla, insa majoritatea spundeau ca la modelele fabricate dupa 2005 s-au remediat aceste probleme.
                  Of, banii astia, nerabdarea si cursul...nu vor face ceva bun... dar abia astept sa conduc altceva....mie si o dacie din 2001 pe injectie mi se pare lux fata de a mea (si a mea e in conditii bune).

                  Comment


                  • #10
                    Man, a mea e din 2007 , iunie....

                    Comment


                    • #11
                      Mda, deci se pare ca nu e chiar asa cum am auzit.
                      Of, cred ca va trebui sa vad exact cat va fi cursul cand se da drumul efectiv la rabla (se pare ca a fost publicat ordinul "lu` Udrea", si este publicat in MO. Sa vedem cat va dura pana vor incepe efectiv sa se miste lucrurile.
                      Cred ca pana la urma, daca voi reusi sa fac rost de banii care imi mai trebuie, o sa iau ce e pe stoc. Daca prind cu servo, atunci aman inmatricularea (nu cred ca se intampla altceva, decat ca nu pot sa mai circul vreo 30 de zile, pana mai strangniste banuti). Oricum, vreau sa o iau cat mai repede pentru ca la cate pagini de forumuri am citit pana acum....o voi lua razna, pe bune.
                      Stiu ca pare absurd ca la valaorea masinii nu imi mai perimit 400 de euro, mai ales ca vreau sa o iau cash, insa...ma si imprumut...si...in fine, sunt mai multe probleme in spate.
                      Last edited by sebibv; 2 January 2010, 20:50.

                      Comment


                      • #12
                        spui ca ai facut un tur de bloc cu un logan cu servodirectie. diferenta se simte cel mai bine cand invarti de volan pe loc. cred ca te-ai obisnuit deja la 1310 sa pui mai intai masina in miscare pe urma sa invarti de volan. servodirectia te ajuta, defapt iti usureaza munca foarte mult cand invarti de volan pe loc.
                        si inca ceva. uite aici doua statistici referitoare la directie asistata si directie manuala
                        Numărul de rotaţii de volan:
                        direcţie manuală / direcţie asistată: 4,5 / 3,2
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          mai scormone putin undeva...si ia-ti un preferance..plus ca mai ai ceva dotari care isi merita bani ....

                          Comment


                          • #14
                            Nu, preferance nu imi permit. Stiu si de numarul de rotatii. Am tras de volan pe loc, si nu am fost impresiunat de loc. Se poate ca masina sa nu fi avut servo, si tipa sa fi confundat servo-frana cu servo-directia.
                            Trebuie sa testez inca o masina...ca sa imi dau seama.

                            Comment


                            • #15
                              daca nu are airbag pasager si geamuri electrice fata clar e ambiance ... du-te la dealer si solicita test drive..e gratuit..

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google