Logan Cu Sau Fara Servodirectie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • asa ar trebui sa fie , de ex la kia asa e , cu cat crestea viteza mergea putin mai greu
    la logan nu face la fel..
    Its just a car ...

    Comment


    • pai nu se poate modifica ceva...sa se ingreuneze un pic volanul la viteze mai mari?

      Comment


      • Da, se modifica, o alta caseta de directie!
        "Mai este un tip de servodirectie (am pe golf 5) si se numeste electromecanica. Principiul de functionare este urmatorul:
        1.Este alcatuita desigur dintr un sistem cu cremaliera numai ca, in paralel actioneaza si un motor electric care prin puterea sa usureaza actionarea volanului. La viteze mari probabil acest motor nu mai actioneaza cu aceeasi tarie, astfel servodirectia devenind variabila.Este ca si cum am actiona cu doua volane in aceeasi cutie de directie numai ca unul este reprezentat de motoras si celalalt de volanul propriuzis. Sper ca m am facut inteles."

        Comment


        • Salut.Aici e vorba de servo directie si se intelege din nume ce face.Dar in manualul loganului ledul cu volan ce mi se aprinde se numeste directie asistata.La alte masini mai cu pretentii directia asistata chiar te ajuta prin modificari ale fortei cu care te ajuta.Stie cineva sa fi modificat vreo caseta astfel?Asta chiar ar fi un ajutor ca mcv-ul meu de la 150 in sus parca nu mai ating rotile din fata de asfalt,asa usor se misca volanul.
          sigpicPasionat de MCV si natura

          Comment


          • Acuma sincer si eu as vrea un logan cu servo ca nu am la el dar sunt multumit adevarat ca la parcarii nu pot cum face vecinu cu audi cu podu palmei dar merge si cu o mana dar la drum mi se pare mai sigur volanu cand e mai dur parca imi da o senzatie ca volanu ar avea acel "sensivity" foarte mare.Iarna ma mai distrez si eu cu volanu pe zapada frecarea rotilor cu zapada e mai mica si merge sa fac si eu cu podu palmei e chiar super dar asta e cat timp merge ca un ceas elvetian nu am treaba e bine pacat de drumurile astea "infirme" plobate vara si iarna scoase inapoi de cei de la deszapezire.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google