A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post



    Cam asta e parerea mea in legatura cu inlocuirea uleiului din cutie; daca ai fi urmarit cat de cat acest topic, iar nu sa postezi aleator, "la tinta" ,ai fi descoperit ca nu sunt un adept infocat al inlocuirii uleiului din cutie la ...termen, iar la un momentdat am polemizat cu unii colegi pe aceasta tema.
    Nu stiu cit de infocat adept,esti,dar faptul ca ti-ai inlocuit uleiul la cutie,mult inainte de a avea 100 000Km...,spune mult! Sa nu se inteleaga ca eu cred ca este corect a se inlocui la 100 000,prefer sa cred ce recomanda fabricantul!

    Comment


    • Mda; in fine, uite ca cineva isi face o idee despre mine si ma judeca prin faptul ca am inlocuit uleiul la cutie inainte de 100 000km ; ciudat reper ti-ai ales. Culmea e ca sunt ...singurul tras de urechi, dupa ce zeci de useri au facut-o inaintea mea; topicul e foarte elocvent.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Eu personal am facut schimbarea din 2 motive:
        1. Sa pun un ulei mai bun ca Dacia Extragear
        2. Sa elimin uleiul vechi

        Uleiul de acum il voi schimba tot dupa 60k. E prea mic costul pentru o protectie suplimentara oferita cutiei.

        Comment


        • am tot citit postarile de m-ai sus dar nu am vazut pe nimeni sa spuna cat ulei a bagat in cutia de viteze. are cineva idee cam cat ulei ar trebui sa cumpar?

          Comment


          • N-ai citit destul; ~ 3l intra.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • API GL5 e un ulei gandit pentru diferentiale, nu e prea ok pentru o transmisie pentru ca omoara sincroane. Pentru cutia J de Logan, GL4 e necesar si suficient.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • eu am schimbat uleiul in cutie pentru ca-mi pierdea pe la la semering si daca tot am schimbat burduful si semeringul am schimbat si uleiul, mecanicul mi-a bat 2,8l a zis ca atat se baga, este ok ca a bat doar 2,8l in loc de 3?

                Comment


                • Daca asa a zis mecanicul,inseamna ca e ok.pana la urma carte este uleiul bun optr cutie?
                  http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                  Comment


                  • salut! eu sunt unul dintre care a schimbat uleiul la cutie(la reprezentanta)...asa sunt eu mai fraier si zic ca e mai bine sa-l schimbi daca ai mai mult de 60.000km! altfel nu-i vede nimeni rostu! cutia.... si ea sufera

                    Comment


                    • Salut prieteni. Spuneti-mi si mie pe unde se baga ulei la cutia de viteze....o poza ar fi excelent. Multumesc.

                      Comment


                      • Pe la orificiul numerotat cu 2.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Am schimbat si eu burduful spre cutie (planetara stanga) si cu aceasta ocazie am schimbat si uleiul care era destul de curat (masina are 40000km si 5 ani). Am bagat ulei TOTAL pt ca de asta aveau la Motorservice pe Nicolae Grigorescu cu toate ca eu vroiam ELF. Abia astept sa vad daca mai pica ulei pe la burduf (alt simering a lui peste ca si ala de la motor).Am trei luni garantie de montaj.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Pe la orificiul numerotat cu 2.
                            O completare: fluturasu ala il gasesti in fata, bagi manuta (e bine sa ai mana subtire) prin partea dreapta jos cum stai in fata motorului si il nimeresti cu degetele.
                            Se umple pana da afara pe la acel buson/fluturas.

                            Se strange cu simt de raspundere (cu degetele)

                            Comment


                            • Originally posted by matrix View Post
                              Am schimbat si eu burduful spre cutie (planetara stanga) si cu aceasta ocazie am schimbat si uleiul care era destul de curat (masina are 40000km si 5 ani). Am bagat ulei TOTAL pt ca de asta aveau la Motorservice pe Nicolae Grigorescu cu toate ca eu vroiam ELF. Abia astept sa vad daca mai pica ulei pe la burduf (alt simering a lui peste ca si ala de la motor).Am trei luni garantie de montaj.
                              De ce n-ai mers cu Elf-u' tau in mana?
                              Io asa am procedat in urma cu vreo 3 ani cand mi l-am schimbat la meridian sud si n-a comentat nimeni nimic, totu' a fost ok.

                              Comment


                              • Originally posted by matrix View Post
                                Am bagat ulei TOTAL pt ca de asta aveau la Motorservice pe Nicolae Grigorescu cu toate ca eu vroiam ELF..
                                N-ai pierdut nimic. Tot aia e; ambele sunt din aceiasi ...curte.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google