Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • NU umbla; lasa-l asa ,este bine. Nu uita ; masurarea se face cu robinetul de caldura deschis la maxim !

    Comment


    • @Shakar daca te ajuta sa dormi mai bine scoate un pic in asa fel incat atunci cand ai 4 liniute sa nu sara de maxim,DAR ca e rece motorul ai grija sa nu fie sub minim. In rest ... drum bun si benzol...
      sigpic

      Comment


      • Exact asta am si facut. Acum cand e la 4 linii sta ~ pe maxim .
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • Originally posted by TopCat View Post
          initial, culoarea lichidului de racire e galben-verzuie, cam ca rivanolul.
          daca la tine s-a colorat astfel de maro, inseamna ca s-a amestecat cu rugina de pe instalatie.
          mergi intr-un service sa-ti goleasca instalatia, sa o purjeze si sa-ti puna alt lichid de racire.
          Revin si cu o poza, doua, ca tot am facut astazi niste poze, momentan am acelasi antigel
          Attached Files

          Comment


          • niciodata nu va mai fi ca inainte. da-ne mai multe detalii, cati km are masina, cati ani are antigelul, daca ai folosit antigel si nu apa distilata. mai multe detalii...
            sigpic

            Comment


            • Sigur antigelul a corodat instalatia, curatand rugina care a aparut, nu e problema, doar de aspect. pentru linistea ta, poti schimba antigelul tot, cu unul nou, dar dupa ceva vreme va fi la fel, sau aproximativ la fel. Nimeni nu poate avea pretentia ca va curata conductele de rugina in totalitate, poate doar incerca.

              Comment


              • Am si eu o intrebare nevinovata: Ce rugina de pe conducte? Motorul e din aluminiu, radiatorul la fel.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • stie cineva pe unde se poate scurge antigelul din instalatie? este ceva buson pe undeva ca la ulei ..?

                  Comment


                  • Ca si update: am completat ieri cu antigel Glaceol RX de tip D, cumparat de la reprezentanta Dacia (pret 28 lei). Am fost cu masina la ei (motorul cald) ...si un nene mi-a zis sa calc ambreiajul (cred ca sa mai scada nivelul din vasul de expansiune).A completat apoi cam 500 ml de antigel nediluat. O sa ma uit azi, sa vad cat mai e nivelul in vas, cu motorul rece.

                    Comment


                    • Fara suparare, si cu iertare daca spun vreo tampanie, dar ce lagatura are ambreiajul cu nivelul antigelului din bol...?
                      Cand e vorba de bani, toti suntem de aceasi religie...

                      Comment


                      • La asta m-am gandit si eu si nu vad logica
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • acum citiva ani ani cineva pe la bloc pe la noi isi luase masina noua si dupa ceva timp era omul enervat la culme ca ii pierdea ulei din amortizor si asa de tare accelera motorul ca ii spusese lui nu stiu cine ca ar avea o legatura si cred ca este vorba despre aceasi legatura
                          NICI UNA!!!!

                          Comment


                          • Originally posted by Bogdan20cj View Post
                            stie cineva pe unde se poate scurge antigelul din instalatie? este ceva buson pe undeva ca la ulei ..?

                            antigelul se poate scurge pe la un teu ,care se afla sub carcasa filtrului de aer
                            My Ride BR 86 TIV Mai Furios Si Mai Iute

                            Comment


                            • M-am gandit ca una este atunci cand iti spune un oarecare si alta cand iti spune un mecanic de la reprezentanta despre ce ar trebui sa faci in momentul ala. Si mie mi-a fost greu sa cred una ca asta...dar n-am gasit un motiv bun pentru care sa ma puna sa calc ambraiajul. Si rectific: au fost bagati 400 ml nediluati...nu 500 cum credeam eu.

                              Comment


                              • La mine am gasit pe unde scapa antigel, erau si urme de stropeala, verificati si voi care mai completati, sa vedeti daca nu scapa pe la termostat.
                                Ce drac sa-i fac? Sa incerc sa-l mai strang?
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google