Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Renault View Post
    Se desface furtunul de jos de la radiator dupa care ...........................
    +1
    Frumos explicat, mai dau inca o bere.

    Comment


    • Glumesti nu? nu mi se pare ca am scris prea explicit dar sper ca s-a descurcat cu schimbatul antigelului.

      Comment


      • Inca nu am schimbat "antigerul",,,dar am inteles perfect ce ai vrut sa spui Renault.
        Am schimbat de zeci de ori antigelul cu apa si apa cu antigel la dacia veche si la aia stiam toate GAURELELE pe unde se da drumul la apa,,,La asta noua trebuie sa invat,,plus basca ca mai am si motorul 16 V unde este foarte aglomerat si deabia vezi si poti umbla pe acolo
        Mersi mult inca odata de info..

        Comment


        • Originally posted by Octavian___31 View Post
          +1
          Frumos explicat, mai dau inca o bere.
          @Renault, frumos explicat. Insa am o nelamurire: cand desfaci furtunul de la radiator, trebuie desfacut colierul ? Daca da, dupa ce il desfaci, se strica si trebuie inlocuit?
          Mi'a mai venit o intrebare: trebuie dat jos scutul de la motor?
          Trebuie pus antigel pur? Sau se amesteca si cu apa demineralizata sau altceva?
          Multumesc !
          Last edited by Macs; 3 October 2010, 00:26.
          I don't ride low, I fly high...

          Comment


          • Furtunul este prins cu un colier de radiator. In consecinta trebuie scos. Cu putina atentie nu se strica si il poti refolosii.
            Se da jos scutul daca nu vrei sa lucrezi cu penseta.
            Se pune antigel diluat cu apa distilata in proportie 50/50.

            Comment


            • @Macs Colierul trebuie desfacut si eu te sfatuiesc sa il inlocuiesti cu unu clasic(ala care se strange cu surubelnita/cheia ca sa mai poti sa il strangi daca e cazul fara sa mai dai jos bara fata. Concentratia eu te-as sfatui sa o faci 40/60 (antigel/apa). Apropo de colierul original, iti trebuie un cleste special ca sa il spui sau sa te chinui cu un cleste "cioc de rata". Spor.

              Comment


              • Te complici dand jos bara fata. Scutul este suficient.

                Comment


                • Multumesc frumos pentru info!
                  Inca o intrebare: e vreo problema daca am pus apa normala in antigel?
                  I don't ride low, I fly high...

                  Comment


                  • Da, s-ar putea sa fie o problema, se vor depune unele saruri, pt ca apa distilata nu mai are in compozitie acele saruri. Depuneri oricum vor exista cu timpul pt ca atat antigelul cat si apa distilata isi vor pierde din proprietati. Daca te uiti atent pe fundul borcanului de antigel ai sa observi acele depuneri. Referitor la raportul de diluare a antigelului cu apa distilata eu recomand raport de 50/50 sau chiar 60 antigel/ 40 apa distilata mai ales pt cei care stau in zone foarte geroase iarna, gen Harghita

                    Comment


                    • Apa de la robinet = impuritati, calcar. Nu e bine pe termen lung. Eu n-as sta 2 ani cu asa ceva in motor. La ce pret de nimic are apa distilata, eu zic sa faci pasul cel mare.

                      Comment


                      • Merci! Problema nu e ca am apa in antigel, ci ca nu am pus'o eu :| . O rezolvam si pe asta
                        I don't ride low, I fly high...

                        Comment


                        • 2 ani de folosinta,80 000km, niciun gram lipsa. insa antigelul este maroniu, iar la un test l-am gasit cu -17. as vrea sa scot 200-300ml din bol si sa adaug antigel concentrat. intrebarea e:

                          antigelul din bol e mineral sau organic???ce cumpar?m-a speriat cineva si mi-a zis ca unul din cele 2 tipuri ar ataca conductele din aluminiu.
                          fara

                          Comment


                          • E foarte simplu. Orice antigel de TIP D sau Glaceol de la magazinele Dacia....restul sunt detalii
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • multumesc pentru raspuns.
                              fara

                              Comment


                              • Salutare..nu am timp sa "rasfoiesc" tot ce tine de acest subiect asa ca daca i-mi poate spune cineva....am loganu d 5 ani..cred ca o singura data am facut o completare,dar asta acum vreo 3 ani...de curand am vazut ca nivelul e la min..as vrea sa completez cu antigel si voiam sa stiu ce fel de antigel..nu am timp sa ajung la un dealer Dacia,cel mai apropiat fiind la 70km de mine,asa ca o sa dau comanda la un AutoPremier..culoare e maronie la antigel..pe mine ma interesa doar o completare..presupun ca o sa pun doar antigel fara apa distilata ...bafta all!
                                Slow & Safe

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google