Decojit Vopsea Bara Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Decojit Vopsea Bara Fata

    Salut. Am si eu o problema. Am avut un accident in urma cu cateva luni si am fost nevoit sa schimb bara fata. Initial am vrut s-o las nevopsita pentru ca ma costa mult vopseaua+primer+manopera, dar vopsitorul m a convins ca tine si fara primer daca da doua straturi de vopsea "cum numai el stie" si ca nu mi ia bani in plus.Incantat de idee am acceptat si rezultatul final a fost o buleala de toata frumuseata, cu vopsea scursa, decojita prost si alte probleme.Am fost pe la Brasov prin noiembrie si mi-a inghetat bara ca era noroi pe acolo si cand am ajuns acasa si am spalat masina a inceput vopseaua sa se decojeasca precum foaia de hartie X( problema e ca s-a decojit numai pe partea stangasi am sperat ca in timp cade si de pe dreapta, macar sa ramana neagra toata...dar nu mai vrea sa cada deloc si mor de ciuda ca arata urat de tot masina cu juma de bara decojita. Intrebarea mea e urmatoarea: Ce pot sa folosesc ca sa dau jos vopseaua ramasa pe bara, ca sa arate totusi cat de cat mai bine pana fac bani s-o vopsesc profesional ...alta metoda decat cea cu datu cu lama de la cutit, pentru ca am incercat si merge fooooaaarttte greu si mai si zgarie multumesc anticipat!
    sigpic

  • #2
    Deci ca vopseaua sa tine pe plastic trebuies urmate niste etape.
    1 Se freaca bara cu o pasla si cu degresant de plastic bine bine astfel incat la sfarsit sa ramana albicioasa si sa se vada mici zgarieturi si multe pe ea.

    2 Se sufla cu aer bine bine se mai sterge o data cu degresant de plastic si apoi se pune primer in pistol si se stropeste.

    3 Se da cu fuller pe ea pana se astupa textura plasticului si se lasa la uscat

    4 Se smirgheluieste cu un smirghel fin P800 la apa.

    5 Se degreseaza cu degresant universal.

    6 se da o mana de vopsea gazata se lasa sa traga putin apoi se da o mana plina se lasa sa traga si apoi inca o mana plina si se lasa sa traga.

    7 Se da o mana de lac (cu intaritor si putin aditiv elastic) gazata si asta si tot la fel se lasa putin sa traga si apoi doua maini de lac pline.

    8 Se lasa la uscat in cuptor la 60 grade timp de 1 ora.

    Daca se respecta aceste etape sigur nu se va cojii.

    Eu asa am facut la ale mele si imediat dupa ce le-am montat pe masina am spalat masina la presiune si nici acum nu s-au cojit si au mai bine de 2 ani decand sunt vopsite.
    sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

    Comment


    • #3
      la mine s-a facut doar pasul 4 ) stiu cum trebuie vopsita, m-am interesat ulterior si am si unde doar ca momentan e planuita treaba asta pentru vara pentru ca nu am bani...eu vreau doar o metoda prin care sa dau vopseaua ramasa pe bara jos care sa fie bara toata neagra exact cum am cumparat o sa nu mai arate asa inestetic ceva diluant mai tare sau stiu io, sa dau cu o carpa sa cada vopseaua...ca n-are nimic sub ea, nici primer nici nimic...
      sigpic

      Comment


      • #4
        eheeeee...nene SDP-isto . daca ar face toti pasii enumerati de tine...aveam masinile brici!
        sigpic

        Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

        Comment


        • #5
          Cel mai bine icerci la spalatorie cu jetul de apa il rogi pe cel de acolo sa il tine foarte aproape si sa insiste putin si trebuie sa sara poate nu toata o data dar cu timpul sigur.

          In felul asta eviti zgarierea sau patarea de la diverse substante.

          Parerea mea.

          @Thejock3r: Asta asa e dar daca respectivul vopsitor se respecta si vrea sa isi atraga clientii asa ar face
          sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

          Comment


          • #6
            ce-i drept n-am mai spalat-o de atunci ca a venit inghetu dar daca stau sa ma gandesc bine tocmai de la jetu de apa a inceput sa se decojeasca..o sa repet experienta cand se mai incalzeste mersi de sfaturi...desi daca mai are altcineva si alte solutii le astept cu placere
            sigpic

            Comment


            • #7
              sa citeasca si vopsitorii postul lui SDP sa vada cum se vopseste o bara. la fel am patit si eu ca xxxgeoxxx cu bara fata vopsita la dealer dacia din BT. Sunt la furat total.

              Comment


              • #8
                aoleu claudiu ...ti-ai furat-o rau tu..eu macar n-am platit manopera la asa zisul vopsit...da din tot ce am citit pe forum vad ca toti care au patit ceva si au avut nevoie de vopsit si au fost la dealer se plang ca ceva nu e in regula...si prin constanta, si bucuresti, acuma si tu...si mai e si 6 milioane doar banda de jos..cel putin atat e la noi...penibil..dacia e pe un loc bun la fiabilitate in service da se pare ca pe la noi nu s a facut sondaju )
                sigpic

                Comment


                • #9
                  o idee sa decojesti vopseaua, ia niste motorina si freaca la ea asa am facut eu la a mea cand am avut niste probleme
                  laureate 1.5l, albastru marin

                  Comment


                  • #10
                    stiu ca motorina ataca vopseaua da mi-e sa nu atace si plasticu ala din care e facut bara si s-o stric de tot sa nu mai poata fi vopsita dup-aia ca am mai dat in unele parti cu diluant si vad ca imediat se albeste plasticu..e foarte prost din pacate..tu in c zone ai dat cu motorina?
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      am dat pe bara spate nu da cu diluant da cu motorina ca nu ataca plasticu
                      laureate 1.5l, albastru marin

                      Comment


                      • #12
                        am reusit

                        mersi tuturor pentru sfaturi dar am rezolvat-o astazi m-am dus sa mi iau niste carti din portbagaj si cand am trecut prin fata ei m-am gandit sa dau putin cu unghia sa vad daca se ia..si a inceput sa se decojeasca bucata cu bucata..am luat si o lama subtire si am dat unde era prea subtire si asa am dat jos si vopseaua de pe bara si de grila si arata misto negru asa tot ..am dat jos si cromu de pe ea sa-l imbrac in folie si cred ca si capota si cu pleoape cu tot o sa ajunga neagra ca arata prea bine....rezultatul , mai jos
                        Attached Files
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          tu ai fost mai meserias la dat jos vopseaua decat aia la vopsit bravo tie

                          Comment


                          • #14
                            da ) s-a vazut cat de bine a smirgheluit ca zici ca e nou nouta bara..nici o urma de zgarietura..ma gandesc sa nu-i mai vopsesc deloc partea de jos a barii, sa o fac neagra complet din fata tre sa mi vina si oglinzile de mcv si o sa arate si mai neagra
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              iti spun eu ca or dat numa cu vopsea la repezeala.La un prieten de al meu,tot asa i se cojeste si o are vopsita nici de 1 luna

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google