Aer Cald Admisie Motor Benzina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aer Cald Admisie Motor Benzina

    Salut. De ceva timp tot incerc sa aflu intreband mai multi mecanici, insa fara un raspuns bun, de ce multe motoare pe benzina(inclusiv vechea dacie), are o ramificatie facuta pana in filtrul de aer cu doua furtune, unul de la grila pentru aer rece si celalalt de la ,,saxofonul'' de evacuare pentru aer cald.De ce loganul nu are asa ceva? Prima oara am crezut ca au doar cele pe carburator ca sa nu aiba probleme iarna cu inghetatul carburatorului si anticondens, pana cand am vazut ca si motoarele de vw benzina(am vazut la vw golf IV cu motor 1.4 16v, din anul 2000, injectie)au asa ceva.
    Stie cineva care sunt beneficiile acestui sistem?

  • #2
    parerea mea ca un COLD AIR INTAKE - sa traga aer RECE si foarte bine filtrat e benefic pt o explozie PUTERNICA si CORECTA in camera de ardere! - cele cazuri mentionate de tine presupun ca ajutau la incalzirea exterioara a peretilor camerei de ameste (la carburatie amestecul nu se face in camera de ardere - amestec aer benzina ci in carburator) - astfel amestecul merge direct preincalzit in camera de ardere! - iar la VW - golf IV habar n-am de ce este asa - banuiesc ca este pe injectie indirecta?

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google