ce tip de benzina (dupa cifra octanica) ar trebui utilizata?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Io n-o sa cred vreodata ca exista honda benzinara (motor de turatie) sa aibe ralanti la 500rpm,nici kerosen daca bagi in ea. Ecu injectie "stie" sa tina ralanti-ul la 750rpm, scheiss egal cat de buna e benzina sau cat de prost va merge motorul la turatia aia. Parea mea e ca documentul respectiv e praf in ochii celor care "cumpara" orice informatie de pe net sau din ziare si nu gandesc inainte sa actioneze confiorm cu ce se asteapta initiatorii articolelor respective. Adica marea masa de manevra va cumpara acum benzol de la rompetrol, desi daca-i iei la intrebari si le verifici masina, nu-i cu nimic mai buna decat alte benzine.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #17
      Daca ar fi de 95 real( cum zice seba)si fara impuritati ar fi suficient pentru tigaile noastre.
      Welcome to the Club, We Have Jackets !

      Comment


      • #18
        Am zis si eu...n-am dat cu parul.
        Normal ca cei care au ceva cunostiinte in domeniu isi pot exprima o parere vizavi de acest test, si care sa si aiba o legatura cu realitatea.
        It's nice to be important but it's more important to be nice!

        Comment


        • #19
          Cred ca cel mai bine ar fi sa se pastreze constant un tip de benzina pentru alimentare. Prea multe amestecuri e ca un cocktail si s-ar putea ca motorul sa fie putin bulversat.
          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

          Comment


          • #20
            Se va speria ECU injectie, si va refuza benzina.
            Orice tip de benzina, de la omv 95 , efix etc, la carrera 100, petrom 99+.
            PS: mai lasati teoriile cu amestec de 95 10% si restul de 99.... nu iese cocktail molotov

            Comment


            • #21
              Off topic: Csebalyn si daca-ti spun ca un angajat de la Petrom (o laboranta) mi-a spus ca benzina de la Rompetrol este mai buna decat a lor.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #22
                Se pot pune fara probleme doua benzine cu cifre octanice diferite, motorul va merge normal.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #23
                  Offtopic: cristi_lcd, am vazut injectoare folosite aproape numai cu benzol de rompetrol, erau rosii si atacat materialul, iar injectoare ce n-au vazut in viata lor benzina de rompetrol aratau ca noi. Acu' drept sa-ti zic, dupa ce mie mi-a mers masina ca un tractor cu benzina de rompetrol (in repetate randuri am incercat si n-a mers bine) si dupa ce-am vazut injectoarele alea, poate sa-mi spuna si presedintele grupului omv ca benzina lu' patriciu e mai buna, ca io benzol d-ala de rompetrol tot n-o sa bag in masina...Asta sa fie clar. Si ca parere personala, o sa-i indemn si pe altii sa nu puna nasul la reclame si sa aibe grija la benzina, ca nu tot ce e efix desfunda injectoare si consuma putin
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google