Km La Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Buna.
    Iti scoate mufa de la senzorul de km/viteza de pe cutie, circula asa o perioada si apoi o pune la loc.
    Metoda veche si de demult , se foloseste la cele mai multe masini de firma.

    Comment


    • #17
      pai si tu le platesti lor benzina si motorina? in brasov, ti se cere decont 60-70 lei/zi si restul nu il intereseaza pe patron de masina. poti sa nu circuli deloc cu ea, dar lui sa ii dai decontul... schimba metoda si lasa-i pe ei sa alimenteze.

      soferul de taxi (de la o firma, nu pe masina lui), are de achitat decontul zilnic, are de facut plinul inainte de a schimba tura, si restul ramane la el.
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #18
        ma intereseaza si pe mine pentru un clio. ceasurile au fost inlocuite cu altele cu cb acestea avand mai putini km.
        Can't touch this !

        Comment


        • #19
          daca va spun cum sa aduceti km de pe un bord ce arata mai putin la realitate, deja am dat solutia la furatul de combustibil si in loc sa-l ajut pe colegul cu taxi-urile, o sa-i produc si mai multi "clienti" de-astia cu consum de camion.
          revenind la problem taxiurilor, daca scoti senzorul de la cutie, aparatul de taxat nu cred ca functioneaza, deci teoretic s-ar putea face curse si sa bagi banii in buzunar. ca solutie temporara, sigilat senzorul de pe cutie, si/sau firul verde din mufa din spatele casetofonului, care duce semnalul la tabloul de bord. firele verzi sunt legate impreuna in mufa, daca cel disnpre tablou se desface, masina nu mai inregistreaza kilometrii parcursi, iar consumul carburant va afisa valori astronomice, desi real, daca se tine cont de kilometrii "fentati", consumul indicat e ok. cu ocazia asta, ti-am mai dat o idee, lasa masina fara casetofon si sigileaza si firele alea verzi. daca nu intrerupe semnalul si totusi are consumuri mari, probabil lasa sa mearga motorul non-stop, sa stea la caldura.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #20
            Multumesc pt. raspunsurile prompte!!!
            @...RMJ nu pot,nu vreau sa dau masina la chirie pt ca vezi tu,el va trage cat se poate de ea.Nu merge azi la revizie ca merge maine nu schimba rulmentul azi ca maine si ....plus mai baga motorina de pe la vreun rapciugos de camion si ti-o pune gramada.
            Nu spala ca n-are timp si..etc. etc.De aceea prefer varianta pret/km ca merge gol ca merge plin da 1 leu /km.
            Si atunci eu fac revizia vad tot timpul masina,alimentez numai eu......insa ma supun riscului cu mufa din spate cu senzoru de la cutie.Insa fenomenu e singular,printre soferii mei.Nu zic,poate si ceilalti ma fenteaza ca.....in breasla asta numa oameni cinstiti nu vezi.Dar,dar ceilalti fac bani si pt mine,consumul decent,masina curata,intretinuta....nu ai ce vina sa bagi.Doar ca totusi tre sa i lasi si pe i sa traiasca.Si eu la randul mau fusesem odata sofer de taxi.
            Duminica placuta!

            Comment


            • #21
              Ce chestie ,domnule, abia acum mi-am dat seama de ce masina mea era inregistrata la service cu 380 000 km si ea avea defapt 70 0000, ca sa o scoata cat mai ieftin de pe firma......ce smecheri.....

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google