Subwoofer Cu 2 Bobine

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Subwoofer Cu 2 Bobine

    Am si eu de ceva vreme un subwoofer Alpine sws-1042d care are dubla bobina, iar ca amplificator un Blaupunkt GTA280(2 canale). Cele 2 le am montate de cv vreme la un prieten care cica se pricepe, acesta legandu-mi cele 2 iesiri ale aplif la cele 2 intrari ale sub-ului. Intrebarea mea este: as putea lega altfel acele iesiri ale aplificatorului la sub intrucat nu sunt foarte multumit de puterea lui?

  • #2
    nu prea vad cum ai putea? sunt ok asa cum sunt. pune si tu poze te rog poate se gaseste o rezolvare
    Nu-i bai...

    Comment


    • #3
      depinde cum l-a pus,pe cati ohmi(2 sau 8)......nu prea ai dat multe detalii despre cum l-a legat...........
      Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
      -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
      Silent Coat.

      Comment


      • #4
        doar punte, si sub in 2 ohm cred ca asa e singura solutie. da nush daca amp tau sufera la 2 ohmi in punte!
        MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

        Comment


        • #5
          Originally posted by alin28 View Post
          ...Intrebarea mea este: as putea lega altfel acele iesiri ale aplificatorului la sub intrucat nu sunt foarte multumit de puterea lui?
          Pentru subwooferul ce ai e nevoie de mai multa putere ca sa scoti tot ce stie din el, ca ampliful tau, indiferent de conectare, cred ca-l gidile doar...un monobloc de 300w/4ohm rms ar sti sa-l miste si GTA-ul ai putea folosi cu mai mult succes pentru amplificarea sistemului din usile fata.

          Comment


          • #6
            e mica statia, acum m-am uitat si eu . cauta una pe 4 canale io zic ca e buna si asta: http://www.be-loud.ro/produse/Amplif...ries/PMX-F640/
            Nu-i bai...

            Comment


            • #7
              Nu stiu in cati ohmi este legat, ca nu ma pricep foarte bine. Ma gandeam ca solutia ar fi sa il pun in punte pentru a folosi amplificatorul la puterea lui maxima, si din ce scrie pe net despre el puterea lui in punte la 2 ohmi este de 300RMS, adik exact puterea Rms a sub-ului. Akm singura problema este ca nu stiu sigur cum sa-l leg ca si sub-ul are 2 canale si mi se pare un pic mai diferit ca cele cu unul singur in care iei + de la un canal al amplif si - de la celalalt si le pui la sub normal. Si solutia cu schimbarea amplif pica din prima, momentant nefiind dispus sa dau 4-5 mil pe o alta statie.
              Imagine062.jpg

              Imagine064.jpg

              Comment


              • #8
                ma lamureste si pe mine cineva???

                Comment


                • #9
                  Ori nu vad eu bine din poze ori sunt legate fire total aiurea?In punte ar trebui sa mearga si la 4 ohmi.Si condensatorul unde ii?Asa cum e e ca si cum ai lega o boxa mare la un walkman,fara amplificare.

                  Comment


                  • #10
                    ai nevoie de alta statie..aste e slabuta pt sub...condensator nu trebuie decat dupa 500 w...iar statia trebuie sa fie un pic mai mare ca putere fata de sub...iar gta 280 scoate max putere nominala 210 w rms in punte.
                    Last edited by L3on; 9 July 2010, 21:02.

                    Comment


                    • #11
                      deci, merge legata si in punte...nu? dar, cum? k de alta statie...hmmm...nu prea

                      Comment


                      • #12
                        salut. amplifu scoate 300rms pe2ohmi (http://www.auto-sound.ro/product_inf...roducts_id=890) decil, leagal in punte si bobinele subului in paralel ca sa deie 2 ohmi. la amplif merg doar 2 (+,- ) fire la BRIDGE, si intre bornele de la subwoofer pui cate un fir (+ la+ si - la -).

                        Comment


                        • #13
                          dc va dati cu parerea cand habar nu aveti in primul rand nu are un subwoofer 2 bobine ci e subwoofer cu 2 cai si in al doilea rand se leaga in serie sau in paralel cauta pe youtube despre cum se leaga un subwoofer dar incearca sa scri in engleza si iti explica acolo tot si pe intelese si voi astia de sunteti mesteri aruncativa de undeva sa scape tara asta din rahat

                          Comment


                          • #14
                            hai sa lamuresc o data chestia asta....in ultimul timp m-am informat si am pus si in practica ceea ce am aflat! in primul rand... subwoofer-ul nu este pe 2 cai, ci are 2 bobine k sa inteleaga toata lumea. Pe 2 cai nici nu are cum...pt k e un singur difuzor de bass...fara alte conuri sau mai stiu eu ce! Subwoofer-ul merge legat si in serie si in paralel si cum este legat in momentul de fata, adik iesire statie pe intrare subwoofer! Toata chestia e ca la tipul meu de statie se aude la fel de puternic in toate aceste variante...asa ca am lasat-o pe cea mai sigura pt statie!

                            Comment


                            • #15
                              DB-01-PLF documenteaza-te tu mai intai.woofer pe 2 cai?????????mai bine pleaca tu din tara ca esti pe langa.


                              pentru alin28
                              wooferul tau are 2 bobine de 4 ohm.se leaga in serie si da 8ohm sau in paralel si mergi la 2ohm,cum ar trebui.ai schema mai jos cum trebuie legat
                              Attached Files
                              sigpic........restul e NoSpeedLimit

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google