Motorizare 1.2 16v ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motorizare 1.2 16v ?

    De ce motorizarea 1.2 16v are 107NM, iar cea de la Renault 1.2 16V are 105NM ?

  • #2
    Infima diferenta
    sigpic
    !

    Comment


    • #3
      Da dar majoritatea zic, ca la Dacia nu baga cele mai bune motoare, caci nu ar mai avea vanzari Renault. Mai pe scurt se zice, ca motorizarile de pe new Symbol care nu sunt acceptate la el, sunt trimise in romania si puse pe Logan. ). Deci Renault ar pune motoare mai performante pe Dacia ? Este o diferenta infima dar pe reprize conteaza (3NM). Ca si diferenta intre 1.2 16v si 1.4MPI la reprize diferenta infima (5NM).

      Comment


      • #4
        sa fim seriosi,parerea mea este ca este doar marketing..ce modificari ar face ca sa aibe 3 NM in plus..care NU conteaza la reprize..e cam si cum ai mai da 5-6 kile de pe masina jos,zic eu..daca chiar vrei sa simti diferenta pe reprize trebuie sa ai cel putin 15-20 NM in plus..cei care fac remapare/chip tuning la motorizarile turbo diesel stiu cel mai bine ;)

        Comment


        • #5
          Originally posted by csh View Post
          de ce motorizarea 1.2 16v are 107nm, iar cea de la renault 1.2 16v are 105nm ?
          Originally posted by csh View Post
          este o diferenta infima dar pe reprize conteaza (3nm)

          107 - 105 = 3 ???
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • #6
            Haide mai . M-am incurcat. Este diferenta de 2 NM. Dar pe siteurile auto 1.2 16v are 108NM de aceea am zis 3NM. OK ?

            Comment


            • #7
              asa cum motoru de 1.6 se zice ca are 90 de cai ..el are 87.... cel de 1.5 70 de cp are 68 ... ..

              Comment


              • #8
                Iti dai seama, pentru aia 2 NM inca un topic).
                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                Comment


                • #9
                  Unde esti tu, Cezar?
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Niki B View Post
                    Unde esti tu, Cezar?
                    Pai eu intrebam, caci urmaresc toate datele tehnice si am vazut ca ceva e diferit. Sper ca intelegeti nuuu ?

                    Comment


                    • #11
                      Si nu puteai sa intrebi pe topicul dedicat motorizarii 1,2?
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #12
                        RE Motorizare 1.2 16v ?

                        la asa intrebare, asa raspuns sec: trebuie sa fie o diferenta intre motorul de pe renault si motorul de pe logan
                        Last edited by bogdan_1984; 20 August 2010, 08:35. Reason: !
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Pentru cei 2-3 Nm diferenta, exista thread-uri care puteau fi "folosite". Rog sa nu mai deschideti thread nou pentru fiecare intrebare existentiala.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google